REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2023
  • 10 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 10404

[WIZUALIZACJA] Powstała koncepcja Parku Czterech Żywiołów

Rada sołecka podjęła decyzję o zagospodarowaniu działki gminnej przy ul. Zacisze w Wiśle Wielkiej na potrzeby mieszkańców gminy Pszczyna już w 2019 r. W ostatnim czasie opracowana została koncepcja utworzenia w tym miejscu Parku Czterech Żywiołów.

Park 4 żywiołów
Tutaj ma powstać Park Czterech Żywiołów · fot. Google Maps


- Chcielibyśmy, aby mogło powstać na tych terenach wspaniałe miejsce przystosowane nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych dla dzieci (rodzin), osób starszych i z niepełnosprawnościami. Park ma być zaprojektowany tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły, pomagać także w budowaniu więzi interpersonalnych - tłumaczy Elżbieta Gruner, pomysłodawczyni utworzenia Parku Czterech Żywiołów w Wiśle Wielkiej.

Jak dodaje, miejsca takie mają działanie relaksacyjne, polepszają nasz stan psychiczno-fizyczny. Poprzez bierny czy aktywny kontakt z naturą dają możliwość wyciszenia, poprawy stanu fizycznego, pozwalają "naładować się pozytywna energią".

Koncepcja przewiduje strefę zewnętrzną ogólnodostępną oraz zamkniętą, ogrodzoną. Projekt stworzyła firma Studio 5D Marta Urbańczyk z Piasku.

koncepcja Parku Czterech Żywiołów
Koncepcja Parku Czterech Żywiołów


Strefa ogólnodostępna



Strefa ogólnodostępna obejmuje parking znajdujący się przed wejściem do parku i parking wzdłuż zachodniej granicy, strefę sportową z wielofunkcyjnym boiskiem typu Orlik oraz toaletę. Koncepcja przewiduje 72 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych oraz jedno miejsce parkingowe dla autobusu.

W strefie sportowej znajduje się wielofunkcyjne boisko typu Orlik (piłka nożna, koszykówka) o wymiarach 44 x 22 metry z możliwością powiększenia o otaczający boisko teren zielony. Jak tłumaczy pomysłodawczyni, boisko jest bardzo potrzebne, gdyż w okresie jesienno-zimowym jest utrudniona możliwość przeprowadzania treningów. Liczba dzieci i młodzieży trenująca w LKS Wisła Wielka rośnie z roku na rok. Z boiska typu "orlik" korzystają również inne kluby sportowe.

koncepcja Parku Czterech Żywiołów
Koncepcja Parku Czterech Żywiołów


Strefa zamknięta



Strefa zamknięta jest ogrodzona. Założenie parkowe jest podzielone na cztery praktycznie równe części poświęcone czterem żywiołom z usytuowanym centralnie budynkiem, który scala kompozycję. Podział akcentują ścieżki biegnące w kierunku czterech stron świata. Całość założenia scala główna ścieżka o owalnym kształcie ułatwiająca komunikację przez wszystkie części parku. Roślinność jest starannie dobrana do części tematycznych parku.

Strefa poświęcona żywiołowi ziemi

Projektuje się tutaj niewielkie zróżnicowania terenu nawiązujące do żywiołu w postaci regularnych, niewysokich wzniesień ziemi oraz obniżenie terenu ukazujące we fragmencie istniejący na terenie profil glebowy. W niewielkiej odległości od budynku projektuje się strefę edukacyjną z przeglądem obecnych w Polsce profili glebowych z wykrojonymi, autentycznymi fragmentami ziemi oraz przestrzeń ekspozycyjną z możliwością modyfikowania treści merytorycznej.

Strefa poświęcona żywiołowi wiatru

Dominującą funkcją tej części parku jest rekreacja. Zlokalizowano tutaj dużą strefę piknikową, luźno usytuowane między trawami hamaki oraz wielofunkcyjne drewniane rzeźby służące jako miejsce wypoczynku dla dorosłych lub zabawę wspinaczkową dla dzieci.

koncepcja Parku Czterech Żywiołów
Koncepcja Parku Czterech Żywiołów


Strefa poświęcona żywiołowi wody

Główną atrakcję stanowi duży zbiornik wodny z przylegającym drewnianym tarasem wraz ze ścieżką zagłębioną w wodzie oraz mostkiem nad lustrem wody prowadzącą od tarasu do dalszej części parku. Przy tarasie zlokalizowano ogródek deszczowy. Znajduje się tutaj również strefa zabawowa dla dzieci z kurtynami wodnymi i fontanną oraz urządzeniami wodnymi.

Strefa poświęcona żywiołowi ognia

Główną atrakcją tej strefy jest wielofunkcyjny obiekt w postaci mini amfiteatru z miejscem na ognisko w centralnym punkcie oraz okalającymi ławkami o promienistym kształcie.

Budynek parterowy z patio

Pawilon Cztery Żywioły stanowi integralną część Parku Czterech Żywiołów zarówno w swojej architekturze, funkcjonalności jak i pro-ekologicznej misji. Rozszerza on edukacyjne możliwości parku tworząc z niego całoroczny obiekt edukacyjno- kulturalno-komercyjny. Projekt zakłada, że Pawilon będzie budynkiem ekologicznym, wykonanym z ekologicznych materiałów oraz samowystarczalnym energetycznie.

Głównym założeniem przy projektowaniu budynku była funkcja edukacyjna, której poświęcona jest największa część budynku. Zawiera się w niej: sala wykładowa, przestrzeń ekspozycyjna oraz salki warsztatowo-ćwiczeniowe.

Istotną informacją jest fakt, że istnieje możliwość powiększenia budynku i stworzenia nowoczesnego przedszkola w centrum parku.

koncepcja Parku Czterech Żywiołów
Koncepcja Parku Czterech Żywiołów


Co ważne, projekt Parku Czterech Żywiołów będzie zaplanowany w sposób umożliwiający wykonanie poszczególnych zadań etapami, w miarę pozyskiwanych środków finansowych z Unii Europejskiej bądź też z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Mamy nadzieję, że radni pozytywnie przegłosują budowę Parku Czterech Żywiołów. Jest to bowiem projekt nie tylko dla Wisły Wielkiej, również dla wszystkich mieszkańców powiatu, powiatów ościennych oraz turystów. Do Pszczyny często przyjeżdżają wycieczki szkolne. Są to wyjazdy jednodniowe. Park w Wiśle Wielkiej da możliwość przedłużenia wycieczki o np. dodatkowy drugi dzień. Wycieczka rowerowa z Pszczyny do Parku Czterech Żywiołów, a w drodze powrotnej przez Brzeźce, Porębę i dalej do Zagrody Żubrów - sugeruje mieszkanka Wisły Wielkiej.

Jak dodaje, oczywistym priorytetem jest budowa przedszkola czy też rozbudowa szkoły w Wiśle Wielkiej, jednak projekt Parku Czterech Żywiołów jest projektem długoterminowym, a pozyskanie środków zewnętrznych będzie możliwe w różnych programach.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.