Wiadomości

  • 28 marca 2023
  • wyświetleń: 4430

Mieszkańcy i przedsiębiorcy zabrali głos ws. parku kulturowego

W poniedziałek, 27 marca w pszczyńskim ratuszu odbyło się spotkanie - w ramach konsultacji społecznych - dotyczące utworzenia parku kulturowego. Kilkanaście osób - mieszkańców i przedsiębiorców - zabrało głos w dyskusji.

Konsultacje społeczne ws. parku kulturowego - 27.03.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


W spotkaniu wzięli udział m.in. Beata Sarnecka Uziałko - Miejska Konserwator Zabytków w Pszczynie, Łucja Foltyn - sekretarz gminy Pszczyna, Oskar Piecuch - rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, a także Jacek Granda - przewodniczący osiedla Śródmieście, Szymon Tomczykiewicz - przewodniczący osiedla Stare Miasto wraz z członkami zarządu i Barbara Psik - radna Rady Miejskiej w Pszczynie.

Na wstępie Beata Sarnecka-Uziałko przybliżyła zebranym ideę parku kulturowego oraz jego podstawowe założenia. Przedstawiła również efekty, jakie dało wdrożenie pomysłu w innych miastach, np. w Krakowie czy Zakopanem.

Prowadząca spotkanie zwracała uwagę, że w utworzeniu parku kulturowego nie chodzi o to, by narzucać mieszkańcom czy przedsiębiorcom konkretny kolor drzwi, okien, czy czcionek szyldów, ale by wszystko - w tej przestrzeni - było spójne.

Więcej informacji na temat założeń parku kulturowego znajdziecie w naszym materiale wideo:



Po wysłuchaniu prezentacji głos zabrali mieszkańcy. Zwracano uwagę między innymi na czas podania informacji o organizowanym spotkaniu. Pytano również, dlaczego na konsultacje przewidziano zaledwie (zdaniem mieszkańców) 10 dni.

Wątpliwości budziły zapisy projektu uchwały ws. utworzenia parku kulturowego dotyczące np. zakazu umieszczania na rusztowaniach budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, reklamowych siatek ochronnych. Miejska Konserwator Zabytków w odpowiedzi wskazała na wyjątki podane w projekcie uchwały. Dotyczą one m.in. sytuacji, gdy siatki:
  • są wywieszone na rusztowaniu tylko w okresie prowadzenia prac budowlanych, nie dłużej jednak niż 12 miesięcy,
  • nie są podświetlane lub oświetlane w celu ich eksponowania,
  • przedstawiają wizerunek przesłoniętego budynku (remontowanego, przebudowywanego),
  • treści reklamowe są umieszczone w dolnej części siatki, zajmują nie więcej niż 25% jej powierzchni.


Dyskusja dotyczyła także pojemników na odpady komunalne. Chodzi o zapis "w I i II strefie Parku Kulturowego zakazuje się lokowania pojemników na odpady komunalne: odpady zmieszane, szkło, tworzywa sztuczne, papier, bioodpady, poza wiatami lub konstrukcjami osłaniającymi, z wyjątkiem pojemników lokowanych czasowo w ramach organizowanych wydarzeń publicznych". Zwracano uwagę, że nie wszystkie lokale mają możliwość zorganizowania wiaty lub innej osłony na kosze.

Konserwator odpowiadała też na pytania odnośnie możliwości prowadzenia kabli po elewacji budynku oraz między budynkami, jak również instalowania klimatyzatorów i innych urządzeń (np. anten satelitarnych).

Jeden z uczestników spotkania zarzucił, że w projekcie uchwały nie ma mowy o mieszkańcach. Jak mówił, mieszkańcy I strefy będą pod pręgierzem wydatków, uzgodnień i kosztów. Inny z kolei dodał, że jego zdaniem dokument powinien zostać rozszerzony o ochronę przyrody.

Konsultacje społeczne ws. parku kulturowego - 27.03.2023
Konsultacje społeczne ws. parku kulturowego - 27.03.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Zebrani pytali również, po co nam park kulturowy, skoro już teraz niektóre założenia funkcjonują, chociażby w zapisach miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego czy w zarządzeniu dotyczącym funkcjonowania ogródków gastronomicznych w obszarze układu urbanistycznego. Beata Sarnecka-Uziałko wyjaśniła, że część reguł już obowiązujących zostanie usystematyzowana, niektóre będą nowością lub obejmą szerszy obszar.

W toku dyskusji padło pytanie o egzekwowanie przepisów. Miejska Konserwator Zabytków odpowiedziała, że - jeśli uchwała zostanie przyjęta - nastąpi okres przejściowy, w czasie którego mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mieli czas na dostosowanie się do zapisów uchwały. W tym czasie będą powielane informacje o wprowadzonych zmianach - urząd będzie prowadził działania polegające na edukowaniu i podnoszeniu świadomości mieszkańców i przedsiębiorców. W późniejszym czasie, gdy nadal przepisy nie będą respektowane, możliwe będzie ukaranie mandatem.

Uczestnicy zebrania zwracali uwagę, że "największym potykaczem w Pszczynie jest lodowisko", zaś "najbardziej szpeci agregat". W tym miejscu zaapelowali, by gmina - wymagając od mieszkańców i przedsiębiorców - wymagała również od siebie i zadbała o stan kamienic (jako przykład podano budynek w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu).

Na zakończenie urzędnicy zaapelowali, by wszystkie propozycje zmian złożyć na piśmie do 5 kwietnia. Opinie lub uwagi do projektu ww. uchwały można zgłaszać drogą elektroniczną na adres: zabytki@pszczyna.pl, drogą pocztową na adres: Urząd Miejski w Pszczynie, ul. Rynek 2, 43-200 Pszczyna lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Pszczynie w Biurze Obsługi Klienta.

Projekt uchwały: https://bip.pszczyna.pl/index.php/ogloszenie-burmistrza-pszczyny-w-sprawie-przeprowadzenia-konsultacji-spolecznych-z-mieszkancami-gminy-pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.