Reklama

Wiadomości

  • 25 marca 2023
  • 11 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 6058

Wydłużono konsultacje ws. parku kulturowego

Za nami:

Trwają przygotowania do uchwalenia parku kulturowego w Pszczynie. To jeden z najważniejszych dokumentów, który na kolejne lata określi zasady ładu przestrzennego w zabytkowej części miasta. Z racji wagi uchwały Urząd Miejski w Pszczynie zaprosił mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych. Ze względu na spore zainteresowanie i wiele pytań ich termin został wydłużony.

Pszczyna z lotu ptaka, rynek, starówka, ratusz, zamek
W Pszczynie powstanie park kulturowy? · fot. pless.pl


Park kulturowy to dokument, który określa zasady ładu w przestrzeni publicznej. Opisuje wygląd elewacji zabytkowych budynków i daje wytyczne dotyczące odsłonięcia detali architektonicznych. To instrument, który między innymi ujednolica wygląd szyldów i innej reklamy zewnętrznej.

- Najważniejsza jest dla nas estetyka przestrzeni. Chcemy podkreślić zabytkową część miasta, aby pokazać to, co w Pszczynie jest najbardziej wartościowe, najładniejsze i najciekawsze. Chcemy odsłonić elewacje, żeby witryny zapraszały przechodniów do środka - wyjaśnia miejski konserwator zabytków Beata Sarnecka-Uziałko.

W marcu projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przygotowanie dokumentu poprzedziły: konsultacje wewnętrzne, spotkania studialne i badania ankietowe wśród mieszkańców.- Przygotowując projekt uchwały ws. utworzenia parku kulturowego, posiłkowaliśmy się dobrymi przykładami z innych polskich miast, które przyjęły podobny dokument. Inspiracją były dla nas między innymi: Kraków, Wrocław, Poznań i Brzeg. Tam takie rozwiązania usprawniły zarządzanie obszarami o największej wartości zabytkowej - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Jestem przekonany, że to działanie nie tylko uczyni już teraz przestrzeń publiczną bardziej przyjazną, ale przede wszystkim pozwoli utrwalić walory naszego miasta i zachować je dla przyszłych pokoleń - dodaje.

Konsultacje rozpoczęły się w poniedziałek, 27 marca. Tego samego dnia o godzinie 16.00 odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców. Na nim oraz w kolejnych dniach padło wiele pytań dotyczących parku kulturowego, zakresu zmian, przepisów, terminów oraz szczegółowych wytycznych, które pojawiły się w projekcie. Relacjonowaliśmy przebieg spotkania w artykule: Mieszkańcy i przedsiębiorcy zabrali głos ws. parku kulturowego.

Widząc jak ważny to temat, burmistrz Pszczyny zdecydował się wydłużyć konsultacje do 14 kwietnia (początkowo planowano je zakończyć 5 kwietnia). Dodatkowo, 11 kwietnia w godzinach 15.00-17.00 odbędzie się jeszcze jedno spotkanie informacyjne na temat parku kulturowego z udziałem Beaty Sarneckiej-Uziałko, miejskiego konserwatora zabytków.

- Zachęcam do udziału w konsultacjach i zapraszam na spotkanie 11 kwietnia. Warto zapoznać się w tym czasie z dokumentem, albowiem w trybie konsultacji społecznych jesteśmy otwarci, aby jego zapisy przedyskutować i wnieść poprawki oraz sugestie, które Państwa zdaniem są istotne - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Park kulturowy w Pszczynie - broszura dla mieszkańców

Przypomnijmy, że park kulturowy to instrument, którego celem jest usystematyzowanie przestrzeni publicznej w zabytkowej części miasta. Dokument opisuje miedzy innymi wygląd elewacji zabytkowych budynków i daje wytyczne dotyczące odsłonięcia detali architektonicznych. To instrument, który między innymi ujednolica wygląd szyldów i innej reklamy zewnętrznej. W marcu projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przygotowanie dokumentu poprzedziły: konsultacje wewnętrzne, spotkania studialne i badania ankietowe wśród mieszkańców.

park kulturowy - założenia


Projekt uchwały: https://bip.pszczyna.pl/index.php/ogloszenie-burmistrza-pszczyny-w-sprawie-przeprowadzenia-konsultacji-spolecznych-z-mieszkancami-gminy-pszczyna

BM / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.