pless.pl

Wiadomości

  • 18 marca 2023
  • wyświetleń: 292

Czy to pleśń, czy wykwity solne?

Materiał partnera:

Szkodliwy grzyb negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Z kolei wykwity solne psują estetykę elewacji. Jak je rozróżnić?

Czy to pleśń, czy wykwity solne?


Dom to bezpieczna oaza, w której odpoczywasz i doświadczasz wspaniałych chwil w gronie najbliższych. Sielankę potrafią zepsuć pleśń i wykwity solne, które pojawiają się w budynku. Choć skutki ich działania są różne, to łączy je wspólny element - woda. Mury bez izolacji są podatne na wsiąkanie cieczy, a to tworzy dobre środowisko do rozwoju pleśni i pojawiania się zacieków solnych.

Jak rozpoznać pleśń?Grzyb na ścianie nie pojawia się nagle. Jest to proces, który trwa zwykle od dłuższego czasu i związany jest z dużą wilgotnością w murach. Czasami to uszkodzona rura, a innym razem niesprawna izolacja fundamentów sprawiają, że woda wnika struktury ścian i rozprzestrzenia się w nich.

Pleśń ma nitkowate strzępki i szary, zielony lub biały kolor nalotu. Zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu, a gdy osiądą, zaczyna rozwijać się grzybnia. Istnieją cztery gatunki szczególnie groźne dla człowieka:

  • aspergillus - powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych;
  • buławinka czerwona - powoduje alergie pokarmowe;
  • fusarium - powoduje zaburzenia w żeńskim układzie rozrodczym;
  • penicillium - może powodować wykwity i zakażenia bakteryjne w układzie pokarmowym.


Pleśń lubi ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Optymalne warunki sprzyjają jej rozwojowi i ekspansji w ramach całej nieruchomości.

Jak rozpoznać wykwity solne?Związki chemiczne zaliczane do soli rozpuszczalnych w wodzie, które pojawiają się w postaci nalotów na powierzchni materiałów budowlanych to tzw. wykwity solne. Mają one nie tylko kolor biały, ale mogą być także pomarańczowe, czarne czy zielone.

Naloty łączy się z obecnością wapna hydratyzowanego w zaprawie budowlanej. Niemniej jednak występują także w zaprawach cementowych i betonach, gdzie nie stosuje się wspomnianego wapna. W takich sytuacjach źródłem nalotów jest cement portlandzki.

Jeżeli chcesz rozpoznać czy masz do czynienia z nalotem solnym, włóż jego próbkę do naczynia i zalej ją wodą. Jeśli się rozpuści, to sól, z kolei, gdy zrobi się zawiesina, masz do czynienia z grzybem.

Czynnik wspólny wykwitu pleśni i soli - wodaWilgoć w murach tworzy środowisko do rozwoju zarodników pleśni i wykwitów solnych. Woda to główny czynnik, który sprawia, że w domu pojawia się pleśń, a na elewacji czy klinkierze wykwity solne.

W obu przypadkach to niepożądani "goście", których warto szybko się pozbyć. W tym celu stosuje się różnego rodzaju metody. Pleśń usuwa się przy użyciu substancji chemicznych, osuszania wnętrz, iniekcji czy bardzo skutecznego Systemu AQUAPOL®. Z kolei w przypadku nalotów solnych wystarczy często woda i miękka szczotka. Jeśli ta prosta metoda zawiedzie, może to oznaczać, że masz do czynienia z wykwitami wapiennymi, które trudniej usunąć. Istnieją jednak preparaty, które w tym pomogą.

Zarówno pleśń, jak i wykwity solne są uciążliwe dla mieszkańców i mają wątpliwe walory estetyczne. Przyczyną ich powstawania jest woda. Z wilgocią możesz walczyć samodzielnie lub zdać się na doświadczoną firmę, która zajmie się osuszeniem i na lata uchroni Cię przed wilgocią.