pless.pl

Wiadomości

  • 16 marca 2023
  • wyświetleń: 304

Na co zwracać uwagę podczas kupna butów do biegania?

Materiał partnera:

Każdy biegacz wie, jak bardzo ważny jest wybór obuwia do swoich treningów. Właściwy model może uchronić przed doznaniem kontuzji. Czym się kierować podczas podejmowania decyzji? Jakimi cechami muszą wyróżniać się buty do biegania? Dowiedz się więcej.

Na co zwracać uwagę podczas kupna butów do biegania 1


Co liczy się podczas wyboru?Szeroki wybór obuwia sportowego na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji. Każdy z producentów wkłada mnóstwo starać, aby stworzyć jak najlepszy model, który zdobędzie serca wszystkich. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ ostateczna satysfakcja zależy od wielu czynników, co jest kwestią indywidualną biegacza. Poszukiwania idealnego modelu dla siebie zacznij od zastanowienia się, które trasy odwiedzasz najczęściej lub planujesz to robić. Konkretny typ nawierzchni będzie miał duży wpływ na budowę obuwia, po które należy sięgnąć w Twoim przypadku. Różnice występują m.in. w typie podeszwy - inaczej prezentuje się taka do biegania po twardym podłożu (beton, chodniki dla pieszych), a jeszcze inaczej po wymagających terenach (ścieżkach w lesie lub górach). W zależności od powierzchni należy zwrócić uwagę na jej elastyczność. Istnieją również modele uniwersalne. Jeśli zależy Ci na szerokim wyborze u sprawdzonej marki, zobacz buty do biegania Puma.

Dodatkowo należy dopasować obuwie do częstotliwości treningów i dystansów, które będziesz pokonywać. Dla początkujących lepiej sprawdzą się buty o wysokiej amortyzacji, co zapewni bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko powstania kontuzji. Natomiast im dłuższe trasy, tym stopy mogą bardziej puchnąć, dlatego ważne jest pozostawienie nieco większego luzu przy wyborze rozmiaru. Warto przy tym zwrócić uwagę zarówno na długość, jak i szerokość wkładki. Nie należy zapominać również o swojej wadze. Będzie ona kluczowa ze względu na prawidłową amortyzację obuwia. Im większa masa ciała, tym jest to ważniejsze.

Dobre buty do biegania, czyli jakie?Często używane buty do biegania są narażone na większą ilość zniszczeń. Z tego powodu niezwykle ważna jest ich jakość wykonania. Nie tylko podeszwa musi być odporna na starcia, ale także cholewka powinna charakteryzować się dużą wytrzymałością. Jednocześnie ważne jest, aby obuwie nie było zbyt ciężkie. Odpowiedni materiał, z którego został stworzony wybrany model, będzie wystarczająco lekki i przewiewny, dzięki czemu uzyskasz dobrą wentylację stóp, a także szybsze schnięcie. Niektóre typy obuwia do biegania będą posiadać także specjalne wzmocnienia, które ochronią Cię przed wymagającymi ścieżkami. W ten sposób unikniesz drobnych kontuzji, które mogłyby powstać wśród kamieni, wystających korzeni czy innych mało bezpiecznych rzeczy na drodze. Różne modele butów do biegania marki Hoka umożliwiają dopasowanie idealnej pary do Twoich oczekiwań.

Na co zwracać uwagę podczas kupna butów do biegania 2


Styl biegacza a obuwiePoza wcześniej wspomnianymi kryteriami równie ważny jest Twój styl biegania. Buty można dobierać m.in. ze względu na to, czy będą potrzebne do codziennych treningów, czy mają być typowo startowe. Z łatwością znajdziesz również taką parę, która połączy obie te funkcje. Wówczas buty do biegania zapewniają jednocześnie optymalną amortyzację i właściwą dynamikę. Do indywidualnego stylu zalicza się również sposób uderzenia stóp o podłoże. Warto zwrócić uwagę na swój naturalny krok - ułatwi to nagranie choćby fragmentu swojego treningu. Należy wiedzieć, która część stopy - pięta, śródstopie czy przedstopie, pierwsza dotyka nawierzchni.

Ponadto mowa tutaj nie tylko o stylu samego biegania, ale także indywidualnym poczuciu estetyki. Buty sportowe nie muszą być wyłącznie funkcjonalne. Gdy dobierzesz już wszystkie wymagane parametry, możesz śmiało wybierać wśród różnych zestawień kolorystycznych obuwia. Najczęściej można spotkać się z neonowymi odcieniami, jednak miłośnicy stonowanych barw także znajdą coś dla siebie. Buty do biegania z łatwością dopasujesz do reszty swojego stroju sportowe. Szeroki wybór koszulek, których nigdy za wiele, znajdziesz na stronie https://sportano.pl/koszulki-everlast.

Jak można zauważyć, wybór butów do biegania nie należy do najprostszych rzeczy. Należy zwrócić uwagę na kilka czynników jednocześnie, a przy tym nie pogubić się wśród dostępnych modeli.