pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2023
  • wyświetleń: 1856

Wyższe rachunki za utrzymanie szkół i przedszkoli. Jak gmina oszczędza?

Podwyżki cen prądu i gazu to problem, który dotknął wiele sektorów w Polsce, w tym także placówki oświatowe. Szkoły, przedszkola i inne instytucje edukacyjne zużywają dużo energii elektrycznej i cieplnej, co powoduje, że wzrost cen tych surowców znacząco wpływa na budżet gminy. Gdzie szuka się oszczędności?

Reklama

Szkoła Podstawowa nr 4, sp 4 w Pszczynie
Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


Gmina Pszczyna zarządza żłobkiem miejskim, przedszkolami publicznymi, szkołami podstawowymi i jedną szkołą średnią - III Liceum Ogólnokształcącym. W 2022 roku urząd wydawał co miesiąc średnio 344 177 zł za rachunki za podlegające jej placówki oświatowe.

Tegoroczne podwyżki cen dały się gminie we znaki. Suma opłat za styczeń, obejmująca prąd, gaz, wodę, kanalizację, śmieci i ogrzewanie, wyniosła 453 378 zł. Najdroższe w utrzymaniu są oczywiście placówki, w których funkcjonują baseny, a więc Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie oraz Szkoła Podstawowa w Jankowicach.

Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Łące
Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Łące ma nowe oświetlenie · fot. UM Pszczyna


Co zatem robi gmina, by oszczędzić pieniądze?

Od początku grudnia w kilkunastu placówkach oświatowych zarządzanych przez gminę Pszczyna, a także w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu zleciliśmy prowadzenie prac związanych z modernizacją oświetlenia sal gimnastycznych oraz hali sportowej. W miejscu starych systemów o dużym poborze energii zamontowane zostały nowoczesne oprawy LED. Dzięki temu uda się wypracować spore oszczędności.

Podobne rozwiązania zostały zastosowane w przypadku oświetlenia ulicznego. Tylko w ubiegłym roku wymieniono prawie 1000 starych opraw oświetleniowych. Wymiana została przeprowadzona na terenie miasta oraz pszczyńskich sołectw.

Piotr ŁapaRzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie


Już wcześniej Urząd Miejski w Pszczynie podkreślał, że choć wzrost rachunków jest odczuwalny, to będzie poszukiwał wyłącznie takich rozwiązań, które nie będą negatywnie wpływały na komfort dzieci i młodzieży.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.