pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2006
  • wyświetleń: 19852

Praca w Pszczynie za darmo!

Jak pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza firma West-Pol, obiecując dobrze płatną pracę w Niemczech, zatrudnia za grosze setki robotników w zakładach masarskich w całej Polsce, w tym w Pszczynie.

Pani Barbara, która zgłosiła się do "Gazety" twierdzi, że firma, wabiąc dobrze płatnymi zarobkami na Zachodzie, szuka taniej siły roboczej do pracy w Polsce. Dziennikarze sprawdzili jak wygląda nabór pracowników. Pojechali na spotkanie "werbujące" do Pszczyny.

Pod bramą zakładu mięsnego czekało kilkanaście osób, żyjących nadzieją wyjazdu do Europy Zachodniej. Na ulicy spotykają się z przedstawicielem West-Polu, który obiecuje im wysokie zarobki: 1200 euro dla mężczyzn, 700 euro dla kobiet. - Trzeba tylko przejść w tutejszej masarni kilkutygodniowe szkolenie - zachęca.

Na identycznym spotkaniu w Pszczynie miesiąc wcześniej była pani Barbara - Zatrudniłam się, bo proponowali na czas szkolenia hotel przy zakładzie i 5,25 zł za godzinę, a później wyjazd do Niemiec.

Jak się okazało nie dostała ani grosza, a o wyjeździe za granicę nie było w ogóle mowy. Nie podpisano z nią żadnej umowy, nie pytano nawet o badania lekarskie. Zamiast hotelu robotniczego był wynajęty dom 30 km od Pszczyny, skąd o świcie pracownicy dojeżdżali do masarni. Po 11 godzin dziennie pracowali w chłodniach w temperaturze 2 stopni powyżej zera. Kobiety nosiły skrzynie ważące po 30 kg. Mówiono im, że robią to dla sieci supermarketów Kaufland - pisze Wyborcza.

Ich właściciele są zdziwieni rzekomym organizowaniem przez West-Pol szkoleń przed wyjazdami do Niemiec. - Podpisaliśmy umowę na rozbiór mięsa. West-Pol zobowiązał się wykonać te prace i za to im płacimy. To oni zatrudniają pracowników. O pracy w Niemczech nic nie wiemy - twierdzi Anna Warzycha z Zakładów Mięsnych Henryk Kania w Pszczynie, gdzie pracowały kobiety, które zgłosiły się do "Gazety".

Więcej w dzisiejszej Gazecie Wyborczej

-----------

Imię byłej pracownicy West-Polu zostało na jej prośbę zmienione

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.