pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 24 stycznia 2023
  • 4 lutego 2023
  • wyświetleń: 11202

[WIDEO, FOTO] Wznowiono akcję ratowniczą w kopalni Pniówek

W sobotę, 4 lutego w kopalni Pniówek rozpoczęła się akcja ratownicza, która ma docelowo pozwolić na dotarcie do siedmiu zaginionych górników.

Reklama

Wznowienie akcji ratowniczej w kopalni Pniówek - 4.02.2023 · fot. Dawid Lach / Jastrzębska Spółka Węglowa


Akcja ratownicza przebiegać będzie dwuetapowo. Pierwszy etap rozpoczął się właśnie dzisiaj. Przed godziną 6.00 w rejon ściany N-6 zjechały pierwsze zastępy ratowników górniczych. W pierwszej kolejności ratownicy skupią się na zawężeniu wielkości zatamowanego rejonu, poprzez wybudowanie nowych tam.

Zastępy ratownicze, które zjechały w rejon prowadzonej akcji ratowniczej, założyły już bazy ratownicze i rozpoczęły prace w zatamowanym rejonie.

Dopiero po przewietrzeniu wyrobisk i uzyskaniu atmosfery umożliwiającej bezpieczne wejście w rejon, ratownicy rozpoczną penetrację wyrobisk i budowę nowych tam izolacyjnych z pian chemicznych w rejonie ściany N-6.

Loading...


Po wybudowaniu tam zakończy się akcja ratownicza, która jest pierwszym etapem akcji poszukiwawczej zaginionych siedmiu górników. Na każdej zmianie w akcji będzie brać udział 9 zastępów ratowniczych. W sumie w akcji ratowniczej, która zgodnie z planem ma zakończyć się w najbliższy poniedziałek, weźmie udział 90 zastępów ratowniczych, głównie z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz 4 zastępy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Pierwszy etap akcji ratowniczej pozwoli ocenić sytuację w rejonie ściany N-6 i podjąć decyzję o realizacji drugiego etapu akcji poszukiwawczej. Kopalnia rozważa wariant wykonania nowego, 350 metrowego wyrobiska, które pozwoli ratownikom bezpiecznie dotrzeć do zaginionych górników. Może to potrwać nawet od czterech do sześciu miesięcy.

Wypadek w kopalni Pniówek - 20.04.2022
Wypadek w kopalni Pniówek - 20.04.2022 · fot. pless.pl


Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku w KWK Pniówek wybuchy metanu zabiły 16 górników i ratowników górniczych. Eksperci zdecydowali o otamowaniu podziemnych wyrobisk w rejonie katastrofy tysiąc metrów pod ziemią ze względu na trwający tam pożar. Za tamami wciąż znajdują się ciała 7 ofiar tragedii.

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, zarządzeniem nr 11 z dnia 22 kwietnia 2022 r., powołał Komisję dla zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 20 kwietnia w JSW S.A. KWK "Pniówek" w Pawłowicach. Prace Komisji nadal trwają.

BM, mp / pless.pl

źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa SA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.