Wiadomości

  • 27 grudnia 2022
  • wyświetleń: 341

Ocieplanie dachu - jak wykonać ocieplenie poddasza wełną mineralną? Skuteczna izolacja na lata.

Materiał partnera:

Dobrze położona izolacja dachu chroni przed ucieczką ciepła, wilgocią, hałasem i pożarem. Chcesz mieć poczucie, że Twój dom jest zabezpieczony przed wszelkimi niepożądanymi zdarzeniami? Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią wełnę do ocieplania dachu i dobrze przeprowadzisz montaż. Zaraz zobaczysz, że to wszystko wcale nie jest takie trudne.

Linkhouse


Ocieplenie poddasza na lata - trwała izolacja



Stosując wełnę mineralną, zapewniasz sobie bezpieczeństwo na długi czas. Zapominasz o istnieniu wysokich rachunków oraz nie przejmujesz się grzybem i pleśnią. Jest tylko jeden warunek - materiał izolacyjny musi być wysokiej jakości, a jego montaż należy przeprowadzać uważnie.

Mostki termiczne potrafią skutecznie zniweczyć całe przedsięwzięcie. To miejsca, z których ucieka ciepło. Powstają w źle zaizolowanych punktach - zwykle trudno dostępnych zakamarkach albo wówczas, kiedy poszczególne warstwy izolacji rozejdą się z czasem pod wpływem grawitacji.

Dlatego żeby połączyć wszystkie elementy wykorzystane do ocieplania dachu i poddasza, warto wykorzystać dwustronnie klejącą mocną taśmę, która utrzyma je w jednym miejscu i niezmienionej pozycji przez cały czas.

Jaką wełnę wybrać do ocieplania dachu?



Najlepszym środkiem jest wełna szklana, która wyróżnia się wysoką sprężystością. Dzięki temu jesteś w stanie wykonać ocieplenie dachu niezależnie od jego konstrukcji. W przeciwieństwie do popularnego niegdyś styropianu materiał ten umieścisz w ciasnych miejsach, jak np. przy krokwiach. Ten rodzaj wełny jest lekki, dzięki czemu nie obciąża połaci dachowych ani nie wpływa na nośność budynku.

Jak wygląda montaż wełny mineralnej?



Podczas prac termoizolacyjnych tworzy się przegrodę z folii, wykorzystując do tego membranę dachową, a w niej umieszcza wełnę szklaną. Taka konstrukcja ma również właściwości wiatro- i paroizolacyjne. Ważne, by zostawić szczelinę wentylacyjną, która umożliwi cyrkulację powietrza i zapobiegnie gromadzeniu się pary wodnej.

Grubość warstwy wełnianej powinna być większa niż 30 cm. - wówczas spełnia ona swoją funkcję w 100%. Wełnę układaj w dwóch warstwach, na tzw. zakładkę - tak żeby krawędzie boków nie nachodziły na siebie. Dzięki temu w łatwy sposób wyeliminujesz ryzyko powstania mostków cieplnych.

Szczelna izolacja na poddaszu użytkowym - termiczna, pożarowa i akustyczna



Gwarancja ciepła zimą i chłodu latem to niejedyna zaleta ocieplania dachu wełną mineralną. Istotnym aspektem jest również wyciszenie najwyższej kondygnacji.

Żeby mieć pewność, że odpowiednio zabezpieczyłeś dom, używaj produktów z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dla Isover Super Mata PRO wynosi on zaledwie 0,033 W/m*K. Dzięki dobrej wentylacji poddasze oddycha, a Ty masz zapewniony zdrowy mikroklimat w całym domu.

Wełna szklana ma dużą przewagę nad pianką poliuretanową, czasem wykorzystywaną do ocieplenia poddasza. W przeciwieństwie do niej zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Materiał ten jest niepalny, a jedynym skutkem pożaru jest w jego przypadku wytopienie się lepiszczy

Ocieplenie dachu - sprawdzone produkty od Isover



W ofercie producenta znajdziesz zarówno wełny szklane jak i skalne, a także akcesoria niezbędne do prac ociepleniowych. Żeby samodzielnie założyć termoizolację nie musisz mieć specjalnych uprawnień budowlanych.

W filmie na stronie Isover.pl znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania i instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces ocieplania poddasza.