Wiadomości
- 9 grudnia 2022
- wyświetleń: 5669
Będziemy łapać deszczówkę. Pomoże gmina
Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie przyjęto uchwałę w sprawie dofinansowania z budżetu gminy Pszczyna kosztów inwestycji w zakresie budowy lub montażu urządzeń służących do gromadzenia oraz wykorzystania wód opadowych i roztopowych.
Projekt będzie miał na celu utrzymanie zasobów wód gruntowych oraz poprawy lokalnego mikroklimatu poprzez zwiększenie retencji wód na terenie gminy Pszczyna. Wnioskodawcą ubiegającym się o dotację może być właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja.
Do urządzeń, o których mowa należą:
- podziemny zbiornik na wody opadowe i roztopowe o pojemności co najmniej 1 m3
- naziemny, wolnostojący zbiornik na wody opadowe i roztopowe o pojemności co najmniej 1 m3
- system bioretencji (system o pojemności nie mniejszej niż 5 m3 i nie większej niż 10 m3 służący do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych pochodzących ze zorganizowanego ciągu odprowadzającego wody opadowe i roztopowe zaprojektowany z uwzględnieniem nasadzeń, które są w stanie przetrwać okresowe susze jak i okresowe zalanie oraz właściwości przepuszczalnych gruntu, np.: ogrody deszczowe, oczka wodne);
- urządzenia retencyjno - rozsączające tj. instalacje zakopywane w grunt, umożliwiające gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne, o pojemności co najmniej 1 m3.
Dotacja obejmie wyłącznie konieczne koszty realizacji zadania tj. koszt zakupu, wykonania oraz montażu elementów wchodzących w skład urządzeń, a także koszty zakupu urządzeń połączonych funkcjonalnie z instalacją przeznaczonych bezpośrednio do wykorzystania zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.
Wysokość dotacji wynosi 100 % rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji. Maksymalna kwota dotacji wynosić będzie 2.500,00 zł na jedną nieruchomość.
Wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji wraz z wymaganymi załącznikami przyjmowane będą do 31 marca - w roku, w którym planowana jest realizacja inwestycji. Termin rozpoczęcia procedury naboru zostanie ogłoszony. Wówczas przedstawimy szczegółowe zasady udzielania dotacji.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Przepisy w zakresie udzielania przez gminę Pszczyna dotacji będą obowiązywały do 30 czerwca 2024 roku.
O utworzenie wieloletniego gminnego programu dotacji dla mieszkańców "Pszczyna łapie deszczówkę" na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania (program wspierania małej retencji w gminie Pszczyna) starali się radni "Ziemi Pszczyńskiej" - Marta Wojciechowska-Smolarz, Arkadiusz Gardiasz, Grzegorz Kuczera, Marek
Dutkowski, Maciej Stieber oraz Renata Dyrda.
Pisaliśmy o tym w artykule Pszczyna łapie deszczówkę - będzie dofinansowanie do małej retencji?.
- Zależało nam na stworzeniu spójnych oraz kompleksowych rozwiązań, mających na celu upowszechnianie proekologicznych form małej retencji wśród mieszkańców gminy Pszczyna. Dzisiejsze zmiany klimatyczne, których doświadczamy, wymagają szybkich i zdecydowanych działań. Umiejętne wykorzystanie małej retencji winno być nie tylko dobrą praktyką, ale także naszym wspólnym obowiązkiem, który wynika z konieczności przystosowania się do zachodzących zmian klimatu - mówi radny Arkadiusz Gardiasz.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.