Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1667

Nowy dach na spichlerzu w pszczyńskim skansenie

Zakończyły się prace związane z wymianą pokrycia dachowego spichlerza z Rudołtowic-Dębiny, który znajduje się w pszczyńskim skansenie. Prace restauratorskie wsparł Powiat Pszczyński i Gmina Pszczyna.

Nowy dach na spichlerzu w pszczyńskim skansenie - 30.11.2022 · fot. powiat


Roboty polegały na rozbiórce pokrycia dachowego, wymianie uszkodzonych elementów konstrukcji dachu oraz położeniu nowego gontu modrzewiowego, zaimpregnowanie preparatami przeciwgrzybicznymi i ogniochronnymi.

Prace wsparł Powiat Pszczyński dotacją w wysokości 14 tys. zł. Z wnioskiem o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków zwróciła się Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Całkowita wartość prac wyniosła ok. 37 tys. zł.

Prace zostały także dofinansowane ze środków Gminy Pszczyna w wysokości 20 150,00 zł.

To kolejne prace konserwatorskie w pszczyńskim skansenie. W 2022 roku wymieniono dach na stodole ośmiobocznej z Kryr dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju, a końcem listopada rozpoczęły się prace konserwatorskie masztalni z Wisły Wielkiej, które dofinansował Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Dzięki wsparciu kilku instytucji w tym roku prace w skansenie wyniosą ok. 400 tys. zł. To jest ewenement w naszej działalności - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej i dodaje, że w przyszłym roku planowane są prace konserwatorskie kolejnych obiektów zabytkowych w skansenie.

Coroczne wsparcie zabytkówŚrodki Powiatu Pszczyńskiego są jednym ze źródeł wsparcia prac konserwatorskich i robót budowlanych w zabytkowych obiektach na ziemi pszczyńskiej.

- Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele cennych zabytków. Prace konserwatorskie i restauratorskie są kosztowne, dlatego każdego roku wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel łącznie 100 tys. zł - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Powiat dofinansował również remont kruchty w pielgrzymowickim kościele, malowanie oficyny Zameczku w Rudołtowicach, opracowanie dokumentacji technicznej częściowego remontu kościoła w Wiśle Małej oraz remont wieży kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj