Wiadomości

  • 28 listopada 2022
  • wyświetleń: 1115

Inżynieria oprogramowania - dlaczego warto studiować ten kierunek?

Materiał partnera:

Wybór studiów definiuje całe nasze życie. Zdarza się, że kierunek będący pierwszym wyborem nie spełni naszych oczekiwań, dlatego przed złożeniem aplikacji warto zastanowić się, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości.

Inżynieria oprogramowania


Zdecyduj się na kierunek, który zapewnia wiele perspektyw, czyli pozwala znaleźć dobrze płatną pracę w kraju lub za granicą. Jednym z ciekawszych kierunków jest obecnie inżynieria oprogramowania, która stanowi alternatywę dla popularnych studiów programistycznych.

Kim jest inżynier oprogramowania?Inżynier oprogramowania to specjalista mający wiedzę informatyczną i techniczną, dlatego jest to zawód bardziej wszechstronny niż programista. W trakcie pracy inżynier uwzględnia równocześnie wiele elementów - analizuje wymagania, wdraża oprogramowanie, a także znajduje i eliminuje błędy. Podczas gdy informatyk skupia się na teoretycznych aspektach produkcji oprogramowania, inżynier zajmuje się stroną praktyczną. Termin "inżynieria oprogramowania" po raz pierwszy zastosowano na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, lecz boom na tego typu studia miał miejsce dopiero niedawno. Inżynieria oprogramowania to specjalność na kierunku informatycznym, dlatego po ukończeniu uczelni otrzymasz tytuł inżyniera informatyka.

Inżynieria oprogramowania - dla kogo?Aby dostać się na inżynierię oprogramowania, trzeba mieć oczywiście pewne umiejętności. Jest to wymarzony kierunek dla osób, które lubią rozwiązywać problemy, pasjonują się programowaniem, nie wyobrażają sobie pracy innej niż przy komputerze, a także chętnie podejmują wyzwania i potrafią pracować zespołowo. Ze względu na dynamiczny rozwój technologii programista jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników w kraju i na świecie - w samej Polsce jest nawet kilkadziesiąt tysięcy wolnych etatów.

Perspektywy pracy po inżynierii oprogramowaniaPo studiach na kierunku inżynieria oprogramowania możesz pracować jako programista, architekt oprogramowania, analityk systemowy czy pracownik zespołu rozwijającego oprogramowanie. Bez trudu znajdziesz też pracę jako informatyk w każdej firmie szukającej takiego specjalisty. Po ukończeniu studiów będziesz mógł przebierać w ofertach.

Jeśli postanowisz pracować w zawodzie, możesz aplikować do firm specjalizujących się w dostarczaniu oprogramowania i rozwiązań serwisowych z zakresu elektrotechniki, automatyki i mechatroniki. Twoje CV z pewnością zostanie zauważone w takich miejscach jak EPLAN Software & Services z Katowic. Dzięki znajomości międzynarodowych języków programowania będziesz mógł znaleźć pracę nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach.

Ile zarabia inżynier oprogramowania?Kwestią, która interesuje każdego studenta, są oczywiście zarobki na danym stanowisku. Po ukończeniu studiów informatycznych o specjalności inżynieria oprogramowania możesz liczyć na atrakcyjne zarobki, zdecydowanie powyżej minimalnej krajowej. Już młodszy specjalista (junior) zarabia ok. 7000 zł netto, a kierownik zespołu (senior) może otrzymywać nawet dwukrotność tej kwoty, czyli 14000 zł netto. Software engineer w Wielkiej Brytanii zarabia średnio 3000 funtów, czyli ok. 17000 zł netto.

Gdzie można studiować ten kierunek?W Polsce wiele uczelni umożliwia studiowanie inżynierii oprogramowania w ramach specjalności na kierunku informatyka. Należą do nich zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne, m.in. Politechnika Warszawska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Lubelska, Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu czy Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.