pless.pl

Wiadomości

  • 24 listopada 2022
  • wyświetleń: 219

Jakie są plusy i minusy inwestowania w bitcoina?

Materiał partnera:

Inwestowanie w cyfrowe aktywa jest coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Jeszcze do niedawna inwestycje w kryptowaluty mogły być postrzegane dość futurystycznie. Tymczasem obecnie śmiało można powiedzieć, że temat ten przeszedł do to tak zwanego mainstreamu. Jest to zagadnienie, które interesuje zarówno tych, którzy dotychczas mieli niewiele wspólnego z inwestycjami, jak i tych, którzy mają doświadczenie z inwestycjami na nieco bardziej konwencjonalnych rynkach. Co więcej, coraz częściej słyszy się o tym, że duże fundusze inwestycyjnie poważnie patrzą na rynek krypto. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy zalety i wady inwestowania w kryptowaluty.

bitcoin


Zalety inwestowania w bitcoinaSzansa na uzyskanie wysokiego zwrotu z inwestycjiMówiąc o zaletach na pierwszy rzut oka widać, że inwestycja w bitcoina oraz inne kryptowaluty daje szansę na osiąganie wyjątkowo wysokich zwrotów z inwestycji. Kryptowaluty charakteryzują się dużą zmiennością. W efekcie wzrosty rzędu kilkadziesiąt lub nawet kilkaset procent nie są na tym rynku rzadkością. Na bardziej ustabilizowanych rynkach (np. na rynku nieruchomości lub na rynku surowców) ciężko o tak wysokie ROI.

Łatwość inwestowania i niewielka bariera wejściaKolejnym plusem inwestycji w kryptowaluty jest dostępność takiej formy inwestowania. Praktycznie każdy kto ukończył osiemnasty rok życia, może w kilka minut z poziomu komputera lub smartfona kupić cyfrowe waluty. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "gdzie kupić bitcoina" i zarejestrować się na jednej z giełd kryptowalut. Następnie za pomocą zwykłego przelewu dokonać zakupu. Nie trzeba na ten cel przeznaczać zbyt dużych oszczędności. Niezależnie od tego jaka jest cena bitcoina (lub innych kryptowalut), wystarczy zaledwie kilka złotych, żeby sprawdzić jak w praktyce wygląda inwestowanie w cyfrowe waluty. Dla porównania na niektórych rynkach bariera wejścia jest znacznie większa (np. zakup nawet najtańszej nieruchomości wiąże się z koniecznością zaangażowania znacznie większego kapitału).

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnegoCo prawda według niektórych opinii rynek kryptowalut jest skorelowany z klasycznymi aktywami (takimi jak indeksy giełdowe lub surowce), jednak mimo to wiele osób upatruje w inwestycjach w kryptowaluty szansy na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest to szczególnie interesujące dla tych, którzy poszukują agresywniejszych, nieco bardziej ryzykownych form lokowania kapitału.

Wady inwestowania w bitcoinaNiestabilność rynku i duże ryzyko inwestycyjne
Główną wadą jest duża niestabilność rynku. Każdy kto lokuje pieniądze w kryptowalutach musi zdawać sobie sprawę z wysokiego ryzyka utraty kapitału. Poza tym, trzeba odnotować, że rynek kryptowalut jest podatny na zagrania spekulacyjne. Jednocześnie, trzeba zauważyć, że dla jednych podatna na fluktuacje cena bitcoina i innych kryptowalut jest wadą a inni obierają strategie krótkoterminowe i wykorzystują tą zmienność na swoja korzyść (np. grając pod krótkoterminowe wzrosty lub spadki).

Niepewny status prawnyWadą jest też niepewny status prawny. Co prawda, posiadanie kryptowalut i handlowanie nimi jest jak najbardziej legalne w Polsce. Jednak rządy i instytucje finansowe na całym świecie w różny sposób podchodzą do kryptowalut. Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły na uregulowanie tego rynku. W efekcie ewentualne zmiany prawne w przyszłości wydają się jak najbardziej realne. Niektórzy postrzegają ten aspekt jako wadę, gdyż ewentualne zmiany prawne mogą sprawić, że przyszłość cyfrowych walut stanie pod znakiem zapytania. Ta wada inwestowania w krypto raczej nie ma dużego znaczenia dla inwestorów krótkoterminowych, ale z perspektywy długoterminowej jest to aspekt, który należy odnotować.

BezpieczeństwoWedług niektórych opinii jako wadę można uznać bezpieczeństwo. Co prawda przechowując środki na zimnym portfelu nie powinniśmy obawiać się o ich utratę. Jednak nie każdy trzyma swoje kryptowaluty na portfelu, który nie ma połączenia z siecią. W efekcie co jakiś czas pojawiają się artykuły o atakach hakerskich wymierzonych w portfele kryptowalutowe.

Kilka słów podsumowaniaPodsumowując, kryptowaluta bitcoin jest obecnie znana niemal każdemu. Wielu początkujących inwestorów słyszało o tym jak wzrósł kurs bitcoina w ciągu ostatnich dziesięciu lat i opiera swoje predykcje na przyszłość na danych historycznych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że inwestowanie w cyfrowe aktywa wiąże się z dużym ryzykiem utraty kapitału. Rynek kryptowalut wciąż jest rynkiem młodym i ciężko oszacować w jaką stronę zmierza. Warto zaznajomić się zarówno z zaletami jak i z wadami inwestowania w kryptowaluty.