pless.pl

Wiadomości

  • 23 listopada 2022
  • wyświetleń: 478

Własność nieruchomości a kredyt hipoteczny

Materiał partnera:

Kredyt hipoteczny a własność nieruchomości to jedna z tych kwestii, która budzi sporo wątpliwości. Kto jest właścicielem nieruchomości sfinansowanej za pomocą kredytu hipotecznego - bank czy kredytobiorca? Jakie prawa do nieruchomości ma bank, a jakie kredytobiorca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Linkhouse


Mieszkanie sfinansowane kredytem hipotecznym - kto jest jego właścicielem?

Kwestia własności nieruchomości sfinansowanej za pomocą kredytu hipotecznego, jest dla wielu osób niejasna. Często można spotkać się z błędną tezą, iż nieruchomość zakupiona przy udziale kredytu hipotecznego jest własnością banku. Nic podobnego! Właścicielem nieruchomości zawsze jest kredytobiorca i to on ma pełne prawo do zarządzania mieszkaniem. Bank jedynie zabezpiecza swoje interesy za pomocą hipoteki i z tego powodu, widnieje (jako wierzyciel) w rubryce "prawa osób trzecich" w księdze wieczystej.

Kredyt hipoteczny a własność nieruchomości - jakie prawa ma właściciel mieszkania?

Kredytobiorca, jako właściciel nieruchomości, posiada do niej pełne prawa. Może wykonywać remonty, zmieniać meble, wynajmować mieszkanie, a nawet je sprzedać. Jednak w tym ostatnim przypadku, konieczne będzie uzyskanie zgody banku. Żeby sprzedaż była możliwa, bank musi przygotować specjalne oświadczenie, w którym zaznaczy, że zwolni hipotekę, jak tylko zadłużenie zostanie spłacone przez osobę, która zdecyduje się kupić nieruchomość.

Hipoteka - jakie prawa daje bankowi?

Bank wprawdzie nie jest właścicielem mieszkania zakupionego na kredyt, ale hipoteka daje mu pewne prawa. Dzięki hipotece bank jest w uprzywilejowanej sytuacji wobec ewentualnych, pozostałych wierzycieli kredytobiorcy. Może zaspokoić swoje roszczenia z nieruchomości, jeśli tylko komornik zarządzi egzekucję i sprzeda mieszkanie. Dojdzie do tego, jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty. Mimo tego, że hipoteka daje bankowi pewnego rodzaju przywileje (stanowi zabezpieczenie kredytu), nie czyni z niego właściciela nieruchomości. Jeśli dojdzie do egzekucji, bank ma prawo przejąć nieruchomość, podobnie jak każdy inny wierzyciel.

Kredyt hipoteczny - długoletnie zobowiązanie

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to decyzja na długie lata. Raty trzeba spłacać przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego powinna być przemyślana i podjęta po przeanalizowaniu wszelkich za i przeciw. Warto skorzystać z kalkulatora raty kredytu hipotecznego, można go znaleźć np. tutaj: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/. Po wpisaniu takich danych jak: wartość nieruchomości, kwota kredytu i okres kredytu, na stronie pojawią się dopasowane do podanych parametrów, oferty różnych banków. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto porozmawiać z ekspertem, który przedstawi wszystkie możliwe rozwiązania.