Reklama

Wiadomości

 • 17 listopada 2022
 • 22 listopada 2022
 • wyświetleń: 5612

Leczenie wad postawy w Uzdrowisku w trybie ambulatoryjnym

Wady postawy u dzieci to problem cywilizacyjny. W rehabilitacji pomoże goczałkowickie uzdrowisko, które zachęca do udziału w programie leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży z powiatu pszczyńskiego. Młodzi mieszkańcy mogą skorzystać ze skróconej ścieżki formalności i niemal od ręki rozpocząć rehabilitację w trybie ambulatoryjnym, czyli popołudniami. Zajęcia nie będą więc kolidować z przedszkolem czy szkołą.

kręgosłup, wada postawy, rehabilitacja , fizjoterapia
Leczenie wad postawy w Uzdrowisku w trybie ambulatoryjnym · fot. pixabay.com


O nowych rozwiązaniach mówili w Starostwie Powiatowym w Pszczynie podczas spotkania z przedstawicielami oświaty i zdrowia powiatowych i gminnych jednostek prezes goczałkowickiego uzdrowiska, Jarosław Wieszołek oraz lek. med. Anna Klepek, kierownik Oddziału Uzdrowiskowego dla dzieci.

Leczenie wad postawy w Uzdrowisku - spotkanie z przedstawicielami oświaty i służby zdrowia - 17.11.2022 · fot. powiat


Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój zaznaczył, że badania przesiewowe wykazują, że ponad 90% dzieci zmaga się z wadami postawy. - Wychodząc naprzeciw tym potrzebom przygotowaliśmy w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój program dedykowany dzieciom z powiatu pszczyńskiego, który jest realizowany w trybie ambulatoryjnym, a zajęcia odbywają się popołudniami, bez konieczności pobytu na oddziale. Na ten moment terminy dostępne są w odstępie ok. 1 miesiąca, czyli niemal od ręki. Nasz pilotaż zakłada szybką ścieżkę dostępu i ograniczone do minimum formalności - mówi Jarosław Wieszołek i dodaje, że w ich dopełnieniu pomoże zespół administracyjny uzdrowiska. Rehabilitacja w całości finansowana jest przez NFZ.

Leczenie wad postawy w uzdrowisku - ulotka
Leczenie wad postawy w uzdrowisku - ulotka · fot. powiat


Lek med. Anna Klepek, kierownik Oddziału Uzdrowiskowego dla dzieci w goczałkowickim Uzdrowisku podkreślała, że wady postawy rozpoznawane są już u dzieci 3-4-letnich, a problem narasta wraz z wiekiem dziecka. - Realizujemy program ukierunkowany na potrzeby dziecka. Obejmuje on zabiegi z użyciem surowców naturalnych, w tym ćwiczenia w basenie solankowymi, kinezyterapię i dodatkowe zabiegi wspomagające. Dziecko pozostaje pod kontrolą poradni rehabilitacyjnej i jeżeli trzeba zintensyfikować leczenie, możemy następnie skierować je na turnus w trybie stacjonarnym, z pobytem na naszym oddziale, gdzie dziecko realizuje też obowiązek szkolny - mówiła Anna Klepek.

Starosta pszczyńska Barbara Bandoła podkreśliła, że rodzice potrzebują wsparcia w zakresie leczenia wad postawy dzieci zwłaszcza po pandemii i długim okresie nauki zdalnej. - W uzdrowisku działa szpital dziecięcy, który specjalizuje się w rehabilitacji dzieci i młodzieży. W ramach programu uzdrowiska, młodzi mieszkańcy mogą w szybkim trybie skorzystać z leczenia w zakresie wad postawy. Zależy nam, żeby przedstawiciele oświaty za pośrednictwem szkół i przedszkoli przekazali informacje o szczegółach programu bezpośrednio do rodziców - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.Jak skorzystać z leczenia?Młodzi mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogą skorzystać z alternatywnej, szybszej ścieżki z teleporadą, a dopełnieniem kluczowych formalności wobec NFZ zajmie się zespół administracyjny Uzdrowiska.

Aby skorzystać z leczenia, wystarczą dwa kroki:

 • Krok 1 - zgłoś się z dzieckiem do lekarza rodzinnego POZ po skierowanie do poradni rehabilitacyjnej dla dzieci (kod 1301)
 • Krok 2 - zadzwoń do poradni rehabilitacyjnej goczałkowickiego uzdrowiska pod nr tel. 32 449 20 44 i skorzystaj z teleporady. Otrzymasz skierowanie na rehabilitację dziecka i możesz oczekiwać na termin wyznaczony przez NFZ.


Rehabilitacja w praktyce • ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe przeznaczone jest dla dzieci ze schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowo-szkieletowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,
 • turnus trwa 18 dni zabiegowych i obejmuje 54 zabiegi, m.in. zajęcia w basenie solankowym i indywidualne zajęcia gimnastyczne,
 • rehabilitacja ambulatoryjna prowadzona jest popołudniami od poniedziałku do soboty
 • pobyt stacjonarne realizowany jest w oddziale uzdrowiskowym (przez 27 dni i obejmuje minimum 3 zabiegi dziennie) lub rehabilitacyjnym (maksimum 42 dni i obejmuje minimum 5 zabiegów dziennie), a dzieci i młodzież realizują obowiązek szkolny w placówce działającej na terenie Szpitala Stokrotka
 • wszystkie świadczenia są bezpłatne i realizowane w ramach NFZ, który zwiększył wysokość kontraktu na pobyty sanatoryjne i rehabilitację dzieci i młodzieży w Goczałkowicach.


Więcej o Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci Stokrotka w Goczałkowicach można zobaczyć i usłyszeć w powyższym filmie oraz przeczytać na stronie internetowej.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj