pless.pl

Wiadomości

  • 17 listopada 2022
  • wyświetleń: 276

Wymiana okien. Dlaczego warto zainwestować w dobra okna?

Materiał partnera:

Wymiana okien to inwestycja, która przyniesie korzyści widoczne na wielu polach. Jakie czynniki w największym stopniu za nią przemawiają? Wymieniamy je w kolejnych akapitach.

okna wymiana nowe


Ceny energii notują wysokie wzrosty już od dwóch lat. W tym roku podwyżki były większe niż w ubiegłych latach i, co ważne, nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała się zmienić. Rosnące koszty ogrzania domu wielu Polaków skłaniają do wymiany systemu ogrzewania na bardziej wydajny.

Warto jednak pamiętać, że efektywność grzejników zależy nie tylko od technologii i paliwa, ale też od izolacji termicznej budynku. Jednym z jej najważniejszych aspektów jest szczelność okien. Przez nieszczelne okna w skrajnych przypadkach może ubywać nawet 30 proc. ciepła. To najlepszy (choć nie jedyny) powód, by zdecydować się na wymianę okien.

Wymiana okien. Ile można dzięki niej zaoszczędzić?Wspomnieliśmy już, że nieszczelnymi oknami może uciec 1/3 ciepła z pomieszczeń. Jak jednak przekłada się to na wydatki właściciela domu? W skali roku oszczędności mogą być naprawdę wysokie. W przypadku wymiany starego, rozregulowanego okna na nowoczesny model, inwestor jest w stanie zmniejszyć roczne wydatki aż o 600 złotych. Biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo dalszych podwyżek, ta kwota najpewniej będzie jeszcze wyższa.

Co ważne, wydatki związane z wymianą okna można znacząco zmniejszyć. Tego typu inwestycja, obok wymiany ogrzewania oraz ocieplenia budynku, jest objęta ulgą termomodernizacyjną. W jej ramach w ciągu trzech lat od wymiany od podatku można odliczyć do 53 tys. złotych.

Środki na zakup i montaż okien drewnianych lub PCV można także pozyskać z Programu Czyste Powietrze. Zakłada on zarówno bezzwrotne dotacje w wysokości do 47,7 tys. złotych, jak i zwrotne pożyczki. Te drugie na tle standardowych ofert banków wyróżniają się stałym, niskim oprocentowaniem. W zależności od typu kredytu, wynosi ono od 9,39 do 10,12 proc., a płatność można rozłożyć nawet na 120 rat.

Zmień okna i popraw codzienny komfortNowe okna przyczynią się także do podniesienia komfortu domowników. Dzięki nim można uniknąć przeciągów i zimna, a także związanych z nimi infekcji lub obniżenia odporności. W wielu miejscach ważną zaletą będzie też poprawa jakości powietrza w mieszkaniu. Wraz z powietrzem z zewnątrz do pomieszczeń dostają się cząsteczki smogu, które nie tylko negatywnie wpływają na nasze zdrowie, ale też przynoszą nieprzyjemne zapachy.

Wymiana okien to inwestycja na długie lataTak okna PCV, jak i drewniane w dużym stopniu wpływają na wartość domu na rynku wtórnym. Warto o tym pamiętać nawet jeśli nie planujemy jego sprzedaży. Wybierając dobrego producenta okien, zyskujemy pewność, że posłużą one wiele lat.

Tak jest w przypadku firmy Nardos Producenta okien drewnianych i PCV , która na wszystkie swoje produkty udziela gwarancji. Najwyższa jakość wykonania i materiałów potwierdzona certyfikatami sprawia, że nawet po upływie gwarancji okna będą działały sprawnie i zachowają szczelność. Warunkiem jest tylko prawidłowa konserwacja i pielęgnacja, a także regularne przeprowadzanie przeglądów.