pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 15 listopada 2022
  • wyświetleń: 526

Pawłowice: święto niepodległości, nagrody i stypendia

W piątkowy poranek, 11 listopada w gminie Pawłowice świętowano kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wójt wręczył stypendia dla szczególnie uzdolnionych studentów uczelni wyższych. Wręczył też nagrodę "Za zasługi dla Gminy Pawłowice".

Reklama

Pawłowice: święto niepodległości, nagrody i stypendia - 11.11.2022 · fot. UG Pawłowice


Po mszy w intencji ojczyzny w kościele św. Jana Chrzciciela przedstawiciele samorządu, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przeszli do pomnika Ofiar II Wojny Światowej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK Pniówek. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i wciągnięcia flagi na maszt, który stanął przy budynku Centrum Kultury w ramach realizacji projektu pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego "Pod biało-czerwoną".

Przedstawiciele samorządu gminnego, samorządu powiatowego, przedstawiciele państwowej straży pożarnej i policji oraz KWK "Pniówek" złożyli wieńce przy pomniku dla upamiętnienia poległych walczących o wolność ojczyzny. Honorową wartę pełnili pawłowiccy harcerze. Część oficjalną obchodów zamknął pokaz musztry przygotowany przez uczniów klas mundurowych pawłowickiego ZSO pod kierunkiem pana płk. Ireneusza Zalasy.

Kolejny punkt uroczystości odbył się w sali widowiskowej Centrum Kultury. W krótkim przemówieniu wójt Franciszek Dziendziel przypomniał, jak wyglądały kwestie wolnościowe na Śląsku oraz podkreślił, że mimo tylu zawirowań na świecie, gmina Pawłowice wciąż może cieszyć się stabilną pozycją. Zwrócił również uwagę na fakt, że dobrzy, mądrzy i przedsiębiorczy mieszkańcy są największą wartością gminy, a Święto Niepodległości jest dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności tym wszystkim, którzy budują potencjał swojej Małej Ojczyzny.

Stypendia dla uzdolnionych studentów



Następnie wójt wręczył stypendia dla szczególnie uzdolnionych studentów uczelni wyższych, którzy mieszkają w gminie Pawłowice. W gronie laureatów znaleźli się: Monika Hanusek - studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Patrycja Mach - studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Natalia Karwacka - studentka uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, Oliwia Płaczek - studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Marcin Puzoń - student Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Nagroda "Za zasługi dla Gminy Pawłowice"



Od wielu lat podczas obchodów Święta Niepodległości wręczana jest nagroda "Za zasługi dla Gminy Pawłowice". Wyróżnienie to, jest przyznawane instytucjom, firmom, zespołom artystycznym i twórcom, stowarzyszeniom, fundacjom i organizacjom, osobom fizycznym oraz osobom pośmiertnie, które poprzez swoje działanie przyczyniły się do promocji gminy w kraju i za granicą, albo do jej rozwoju. Nagrodą jest srebrny medal.

Przewodniczącym Kapituły Nagrody jest Damian Herman Przewodniczący Rady Gminy Pawłowice i to właśnie on zaprosił na scenę tegorocznych laureatów: Helenę Kluź z Jarząbkowic oraz NZOZ "Zdrowie" Sp. z o.o. z Pniówka. Nagrodę dla NZOZ-u "Zdrowie" odebrali: prezes Ali Akel, wiceprezesi Anna Pawełczyk, Janusz Szopiński i Hanna Kuczera, ale do pamiątkowego zdjęcia wójt zaprosił na scenę wszystkich pracowników "Zdrowia" obecnych w sali widowiskowej. Na zakończenie wystąpił chór Canticum Novum z Suszca śpiewając m.in. "Rotę" i wiązankę pieśni śląskich.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.