Wiadomości

  • 15 listopada 2022
  • wyświetleń: 730

Hosting w Polsce czy zagranicą?

Materiał partnera:

Szukasz serwera www i zastanawiasz się czy polska lokalizacja to konieczność czy może jednak zaleta? W tym artykule postaramy się przybliżyć kwestię wyboru lokalizacji hostingu www dla średniej firmy lub blogera.

tani hosting w polsce


Poszukując hostingu dla swojej strony internetowej można trafić na szereg ofert - z Polski, ale też z całego świata. Poza oczywistą kwestią lokalizacji fizycznej maszyn, dochodzą też inne sprawy, nad którymi warto się pochylić.

Podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać zaraz na początku jest to, czy znamy dobrze język angielski. Panel hostingowy (taki jak DirectAdmin czy cPanel) raczej nie będzie posiadał tłumaczenia na język polski - trzeba więc znać dość dobrze język obcy aby bez przeszkód poprawnie zarządzać usługą. Podobne będzie zresztą z budowaniem stron internetowych. Na polskim hostingu będziemy mieć do dyspozycji skrypty PHP w naszym języku, np. blog WordPress. Natomiast drugim pytaniem jest to, czy faktycznie zagraniczny hosting posiada lepszą ofertę. Z reguły bowiem w przypadku taniego hostingu jest dokładnie odwrotnie. Znana amerykańska czy niemiecka firma hostingowa będzie prawie zawsze oferować wyższe ceny.

W hostingu zagranicznym istnieje także ryzyko prawne oraz różnicy kursowej. Chyba nie musimy wspominać o tzw. frankowiczach... W razie jakiegoś załamania na danym rynku lub w samej firmie znacznie ciężej będzie nam odzyskać dane czy pieniądze. Dodatkowo na hosting w Polsce uzyskamy fakturę VAT 23% w większości przypadków. Odliczymy sobie zatem pewną część od podatku, o ile jesteśmy "vatowcami". Polska to także lepsze zasady pod kątem danych osobowych dzięki RODO, niż np. w USA. Można zatem podpisać umowę powierzenia danych osobowych, więc w sytuacji ewentualnego wycieku danych z winy hostingu nie poniesiemy odpowiedzialności karnej. Natomiast w sytuacji, gdy raczej nie świadczymy usług czy nie sprzedajemy produktów w kraju, a dobrze znamy język, wtedy faktycznie warto rozważyć jego zakup.

Hosting w Polsce okazuje się, że posiada zalety nie tylko językowe, ale także w postaci mniejszego pingu (szybsza dostępność dla użytkowników z Polski). Ciekawostką jest to, że kopie zapasowe, które zazwyczaj wpływają na wydajność serwera wykonywane są w nocy... lokalnego czasu. Może się więc okazać, że kupując usługi serwerowe w USA goście z Polski w ciągu dnia trafią na najwolniejszy czas działania usługi.

Jeśli zalety rodzimej lokalizacji serwerów wzięły górę nad wadami, można już przejść do rzeczy i wybrać odpowiedni polski hosting. Przykładem firmy ze 100% polskim kapitałem jest HostingHouse.pl, która od kilkunastu lat oferuje tani i bezpieczny hosting stron www. Wspierajmy to, co nasze!