Wiadomości

  • 13 listopada 2022
  • 18 listopada 2022
  • wyświetleń: 10363

Kultowa Pszczyna: pasmanteria Robótkowo (kiedyś Dratewka)

Drzwi do pasmanterii Robótkowo prawie się nie zamykają. Klienci oddają tu do naprawy buty, ubrania do poprawek, kupują sznurówki, naszywki, parasole, wkładki do obuwia, nici i akcesoria krawieckie, o których nawet nam się nie śniło. Bo kto dziś jest za pan brat z czółenkiem do frywolitki lub grzybkiem do cerowania skarpet? Zapraszamy do obejrzenia filmu z zakamarków Robótkowa, które funkcjonowało niegdyś pod nazwą "Dratewka".Szeroki, barwny i niekiedy tajemny asortyment Robótkowa ma rzeszę stałych odbiorców. Gdy jakiś czas temu los tej wyjątkowej pasmanterii był niepewny, pani Alicja ciągle słyszała od nich, że nie może pozwolić zniknąć temu miejscu z mapy Pszczyny. I nie pozwoliła.

Pasmanteria Robótkowo to niewielki, ale bogaty i kolorowy punkt, prosperujący na rogu ulic Chrobrego i Warownej. Historia tego miejsca sięga jeszcze czasów, kiedy jego założyciel, pan Marek Kurtok, prowadził zakład szewski w byłym hotelu Elwo. Później na jakiś czas przeniósł się do Domu Usług, po czym w 2005 roku znów zmienił lokalizację i otworzył warsztat wraz z pasmanterią niedaleko pszczyńskiego rynku.

Robótkowo
Kultowa Pszczyna w pasmanterii Robótkowo · fot. pszczyna.tv


Do dziś można w tym miejscu dostać wszystko, co jest nam potrzebne w chałupniczej reperacji ubrań, szyciu i zaszywaniu, dzierganiu, łataniu i przerabianiu. Można tu również nabyć wkładki i podpiętki oraz inne udogodnienia, które pozwolą nam lepiej poczuć się we własnych butach. Swój kącik mają także kultowe parasole polskiej marki Parasol, sprzączki do pasków, szelki do spodni i wiele innych. Poza tym to miejsce obowiązkowe dla osób, które lubią samodzielnie szyć i naprawiać.

Robótkowo
Kultowa Pszczyna w pasmanterii Robótkowo · fot. pszczyna.tv


W pudełkach wypełniających każdy skrawek przestrzeni od podłogi do sufitu czekają naparstki, igły, szpilki, tasiemki, guziki, rzepy, nożyczki, kleje, agrafki, włóczki, szydełka, gumki, haftki, zatrzaski, koronki, akcesoria bieliźniarskie, zestawy do szycia, naszywki, a nawet obręcze do łapaczy snów. O wszystkim tym opowiada nam pani Alicja Pernes, obecna właścicielka pasmanterii, która pracę tutaj zaczęła w 2008 roku. Pani Alicja o czółenku do frywolitki i innych nieznanych przyborach mówi tak zwyczajnie, jakbyśmy mieli do czynienia z rzeczami codziennego użytku.

Robótkowo
Kultowa Pszczyna w pasmanterii Robótkowo · fot. pszczyna.tv


Wspomina jednak, że w przeszłości wcale nie planowała prowadzić pasmanterii, a w Dratewce zatrudniła się na chwilę, do pomocy. Mimo wszystko została już na dobre i dziś jej obecność, jak i istnienie pasmanterii wydają się klientom niezbędne. To właśnie pani Alicja wznowiła jej działanie po śmierci pierwszego właściciela. Teraz miejsce prosperuje pod szyldem "Robótkowo". Choć nazwa się zmieniła, wnętrze pozostało takie, jak kiedyś. Ma nadal sporo klientów, szczególnie obecnie, gdy coraz więcej osób zamiast wyrzucać ubrania i buty, z oszczędności woli je przerobić czy odnowić, a nawet zrobić coś samodzielnie.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj