pless.pl

Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • wyświetleń: 358

Nie używasz tego kosmetyku przez cały rok? To duży błąd. Oto dlaczego powinnaś to zmienić

Materiał partnera:

Stosujesz kremy i balsamy z filtrem tylko podczas opalania? W takim razie narażasz swoje zdrowie. Słońce emituje fale elektromagnetyczne o różnej długości. Część z nich dociera do głębokich warstw skóry nawet w pochmurne dni, oddziałując negatywnie na jej kondycję. Dowiedz się więcej!

nieuzywasztegokosmetykuprzezcalyroktoduzyblad.otodlaczegopowinnastozmienic


Rodzaje promieniowania UV i ich wpływ na skóręPromieniowanie ultrafioletowe (UV) jest energią elektromagnetyczną emitowaną przez słońce. W zależności od długości fal mają one odmienny wpływ na organizmy żywe. Część energii słonecznej jest niezbędna do życia, m.in. ze względu na stymulację syntezy witamin z grupy D (głównie D2 i D3). Dzięki promieniom możliwy jest prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego i immunologicznego czy poprawa samopoczucia. Jednak w nadmiarze promienie UV działają destrukcyjnie, zwłaszcza na naszą skórę. Pod względem ich wpływu na organizm wyróżnia się:

  • Promieniowanie UVC (długość fali 100-280 nm) - jest pochłaniane przez warstwę ozonową i nie ma wpływ na człowieka. Gdyby docierało do Ziemi, byłoby przyczyną zniszczenia organizmów żywych.
  • Promieniowanie UVB (długość fali 280-315 nm) - stanowi 5% całego promieniowania. Odpowiada za proces opalania skóry.
  • Promieniowanie UVA (długość fali 315-380 nm) - nie pozostawia widocznych śladów w postaci opalenizny, ale przenika do głębokich warstw skóry i powoduje zmiany jej struktury.


Warto też pamiętać o działaniu światła niebieskiego, które dociera do najgłębszych warstw skóry. Emitowane przez ekrany i monitory światło wpływa na gen pigmentacji i aktywność melanocytów. Potencjalnie może więc być bardziej szkodliwe niż promieniowanie UVA.

Konsekwencje długotrwałego opalania skóry - działanie promieni UVBZa zmianę odcienia skóry odpowiada promieniowanie UVB. Jest ono pochłaniane przez komórki barwnikowe zawarte w skórze, czyli melaninę. Pod jego wpływem szybko powstaje opalenizna, często zaczerwienienie, które jednak utrzymuje się krótkotrwale.

Promieniowanie UVB charakteryzuje się zmiennym natężeniem w zależności od pory roku i dnia. Najwięcej fal dociera do Ziemi latem, w słoneczne dni, głównie w godzinach między 11:00 a 16:00. Z tego powodu przed wyjściem na zewnątrz w sezonie letnim, zaleca się wysoką protekcję przeciwsłoneczną, za pomocą kremów z SPF minimum 30. Preparaty takie znajdziesz np. na stronie internetowej dermokosmetyków Avene.

Promienie UVB w większości wnikają do naskórka. Tylko część z nich przenika do głębszych warstw skóry, jednak przy ich nadmiarze fale te powodują zmianę budowy kolagenu i elastyny, przyczyniając się do przedwczesnych procesów starzenia. Negatywnie na skórę działa natomiast już sam fakt ingerencji w naskórek. Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do odparowania cząsteczek wody. Skóra staje się więc sucha i pozbawiona naturalnej ochrony. Fale UVB odpowiadają za oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skóry.

Negatywny wpływ na skórę promieni UVABardzo dobrze, jeśli latem stosujesz krem z filtrem. Być może jednak nie wiesz, że część fal słonecznych oddziałuje na skórę niezależnie od pory roku i pogody. Promieniowanie UVA posiada zdolność przenikania przez chmury, a nawet szkło. Co więcej, ten typ fal, chociaż nie powoduje opalenizny i bolesności skóry, wnika głęboko do skóry właściwej.

Pod wpływem promieniowania UVA powstają reaktywne formy tlenu (wolne rodniki), które są odpowiedzialne za szereg negatywnych zmian w skórze, takich jak:

  • uszkodzenia kolagenu i elastyny,
  • alergia słoneczna objawiajaca się świądem i zaczerwienieniem,
  • przebarwienia posłoneczne,
  • nowotwory skóry.


Jak zabezpieczyć skórę przed negatywnym działaniem promieni UV?Na destrukcyjne działanie promieni słonecznych jesteśmy więc narażeni niezależnie od pory roku. Jak widzisz, pozostawanie w cieniu nie gwarantuje ochrony przed słońcem, a jedynie przed opalenizną. Fotostarzenie można jednak powstrzymać dzięki odpowiedniej protekcji przeciwsłonecznej.

Zimą i w pochmurne dni wystarczy, że zastosujesz krem z niższym filtrem. Pamiętaj też, że kontakt z promieniami ma nie tylko Twoja cera, ale także szyja, dekolt, dłonie i włosy. Jeśli nie zasłaniasz ciała ubraniami, aplikuj kremy i balsamy z filtrem. Nie dają one stuprocentowej ochrony, ale znacznie zmniejszają wnikanie promieni do skóry.

Latem natomiast warto wybierać kremy z filtrami SPF 30 lub 50, zwłaszcza w godzinach najwyższej aktywności promieni słonecznych. Wiedz też, że preparaty przeciwsłoneczne powinny być dobierane w zależności od fototypu skóry. Cera jasna i wrażliwa zwykle wymaga wysokiej protekcji.

Aplikację kremów z filtrem warto powtarzać w ciągu dnia. Pamiętaj też, że pod wpływem słońca skóra bardzo szybko się odwadnia. Po kąpieli słonecznej stosuj więc nawilżające, kojące preparaty.