pless.pl

Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • wyświetleń: 362

Jakie mieszkania są bestsellerami w 2022?

Materiał partnera:

Rzeczywistość dyktuje coraz to nowe warunki życia - zmienia to też kryteria, jakimi kierują się nabywcy i inwestorzy podczas zakupu nowego mieszkania. Kraków, jedna z najprężniejszych mieszkaniówek kraju, równie szybko dostosowuje się do zmian, a oferta deweloperska uzupełnia się o nowe rewolucyjne rozwiązania.

nowych mieszkań w Krakowie


Jakie mieszkania są na topie popularności, a jakie zostaną hitami sprzedaży w najbliższym czasie? Analizujemy.

Optymalny metraż - jaki to?Najpopularniejszym typem nowych mieszkań w Krakowie przez dłuższy czas były lokale o powierzchni od 30 do 39 metrów kwadratowych. Jest to zjawisko cechujące duże miasta - na większe metraże nie pozwalają duże stawki. W 2022 roku średni koszt metra kwadratowego w stolicy Małopolski przekroczył granicę 10 500 złotych.

Rodziny z dziećmi najczęściej wybierają "złoty środek" - czyli mieszkania o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych, składające się z dwóch lub trzech pokoi.

Ciekawą tendencją jest też odejście od prestiżowych lokalizacji na rzecz przestronności lokalu - zamiast kupować kawalerki w centrum, Polacy coraz częściej osiedlają się w dzielnicach krańcowych lub na obrzeżach miasta. Stąd też trend na nowe domy w Krakowie - w ich przypadku ceny metra kwadratowego są nawet kilka razy niższe, niż średnia stawka. To znaczy, że za dwukondygnacyjny autonomiczny dom z garażem i działką zapłacimy tyle samo, co za małe mieszkanko w pobliżu centrum miasta.

Zieleń i ekologicznośćNowoczesne trendy wpływają też na kryteria, jakimi kierują się nabywcy. Tak, inwestycje wykonane zgodnie z najnowszymi standardami ekologiczności, są wybierane coraz chętniej. Chodzi nie tyle o zasadę "bycia eko", ile o dodatkowe udogodnienia podnoszące komfort życia oraz obniżenie kosztów utrzymania inwestycji, zwłaszcza części wspólnych. W wielu inwestycjach Krakowa mamy nowoczesne instalacje w kluczu eko - filtry antysmogowe (często wybierane rozwiązanie dewelopera Murapol), ładowarki aut elektrycznych, panele słoneczne zasilające części wspólne, dużo zieleni na osiedlu.

Dostęp do terenów zielonych jest obecnie jednym z kluczowych argumentów dla mieszkańców dużych miast - dlatego nabywcy zwracają uwagę nie tylko na to, czy mieszkanie ma ogródek, taras czy balkon, ale też na możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu na terenie osiedla. Wielu deweloperów urządza na osiedlach wspólne strefy rekreacji, place zabaw, obiekty sportowe, nawet prywatne skwery i parki.

Niektóre z krakowskich inwestycji są nawet wyróżniane prestiżowymi międzynarodowymi certyfikatami ekologicznego budownictwa (między innymi, Hemma Orawska dewelopera Skanska z certyfikatem BREEAM).

Więcej udogodnień na osiedluStatystyki transakcji kupna nieruchomości od dewelopera wskazują na to, że nabywcy stawiają raczej na osiedla, uzupełnione w towarzyszącą infrastrukturę. Dostępność sklepu czy punktu odbioru paczek na terenie kompleksu mieszkalnego znacznie ułatwia życie, i ten trend rozwinie się w przyszłości - nabywcy pragną zamieszkać w obrębie wielofunkcyjnej przestrzeni.