pless.pl

Wiadomości

 • 7 listopada 2022
 • wyświetleń: 308

Czym jest wszywka alkoholowa Lublin?

Materiał partnera:

Alkoholizm to jedna z najpowszechniejszych i najszybciej postępujących chorób cywilizacyjnych. Skala problemu jest ogromna i przyczynia się do problemów bezdomności, braku pracy, rozpadów rodzin. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)populacja Polaków, którzy spożywają alkohol 5 dni w tygodniu lub częściej wynosi około 820 000. Grupą badanych byli mężczyźni w wieku od 30 do 59 lat o słabszym wykształceniu, którzy żyją w związku i są pracujący albo poszukują pracy. Jeśli chodzi o osoby nadużywające alkoholu na terenie Unii Europejskiej jest aż około 28 milionów osób, zaś pijących 4 dni w tygodniu lub częściej jest prawie 5 milionów. Badanymi tej grupy byli przedstawiciele obu płci w wieku od 20 do 59 lat o co najmniej wykształceniem średnim oraz żyjący w związku i pracujący.

Linkhouse


Z danych statystycznych nasuwa się więc następujący wniosek - osób w nałogu nie należy stygmatyzować, gdyż należą oni do różnych grup i nie zawsze da się rozpoznać w nich alkoholika. Widać zatem, że skala problemu jest ogromna, a psychoterapia nie zawsze jest w stanie sobie z nim poradzić. Odpowiedział na te tendencje może okazać się lek używany w terapii awersyjnej - Esperal. Produkowany był do 2008 roku przez firmę Polfa Warszawa S.A., a następnie powrócił w 2018 roku jako "Disulfiram WZF" w i odnosi duże sukcesy w walce z alkoholizmem. Nazwa "Esperal" zaś stała się synonimem wszywki alkoholowej.

Wszywka alkoholowa Esperal w kontekście chemicznymSubstancją czynną wszywki alkoholowej Esperal jest disulfiram. Jest on inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, jednak co to oznacza w praktyce?

Alkohol jest to bardzo łatwo wchłaniany przez przewód pokarmowy. Na samym początku po spożyciu alkoholu etanol ulega przemianie do aldehydu octowego w wątrobie pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej. Następnie ulega on przemianie do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej, a potem przemienia się do dwutlenku węgla oraz wody.

Znaczenie disulfiramu jako inhibitora dehydrogenazy aldehydowej oznacza zatem, iż nie dopuszcza on do przemiany etanolu do kwasu octowego, co powoduje znaczne stężenie aldehydu octowego w organizmie. Dzieje się tak tak tylko o te disulfiram zetknie się z alkoholem, co oznacza, że w podstawowej funkcji jest on całkowicie neutralny i bezpieczny dla organizmu. Gdy dojdzie jednak już do wypicia trunku ze względu na zwiększone stężenie aldehydu octowego osoba ze wszywką alkoholową doznaje zwielokrotnionych dolegliwości zatrucia alkoholowego.

Terapia awersyjna, czyli działanie EsperaluWszywka Lublin ma być bodźcem warunkowym w terapii awersyjnej leczenia alkoholizmu. Czym więc jest terapia awersyjna? Jest to rodzaj terapii, w którym wykorzystuje się tak zwany bodziec warunkowy, z założenia nieprzyjemny i odstraszający pacjenta, by wywołać u niego określoną reakcję. W kontekście leczenia choroby alkoholowej disulfiram jest tym bodźcem, a określoną reakcją jest abstynencja. Zastraszająca rola Esperalu polega na prawie trzydziestokrotnie intensywniejszych objawach zatrucia alkoholowego wynikających z połączenia disulfiramu z alkoholem, najczęściej są nimi:

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
 • Wymioty
 • Zaczerwienienie
 • Niedociśnienie
 • Lęk


Mogą one trwać od 30 minut do prawie kilku godzin w zależności od ilości spożytego alkoholu, są więc skutecznym odciąganiem uwagi od głodu alkoholowego i pozwalają utrzymać długotrwały stan abstynencji.

Nie należy zapominać o tym, że najważniejsza w wyjściu z choroby alkoholowej jest psychoterapia. Alkoholizm ma podłoże typowo psychologiczne i może wywodzić się z nieprzepracowanych traum, przemocy, poczucia porażki. By móc rozwiązać problem nałogu należy najpierw znaleźć jego genezę i nad nią pracować. Dlatego konsultacja psychologiczna jest najważniejszym czynnikiem w walce z chorobą. Nie zmienia to faktu, iż z alkoholizmem nie oddziaływuje tylko na sferę psychiczną u uzależnionego, ale również na sferę somatyczną. W praktyce oznacza to, iż tak samo jak umysł uzależnia się od substancji tak samo uzależnia się organizmu i mimo dobrze prowadzonej terapii głód alkoholowy może okazać się dużą przeszkodą w osiągnięciu pełnego zdrowia. Tu pojawia się kluczowa rola wszywki alkoholowej Esperal, która ma wywołać długi czas abstynencji poprzez terapię awersyjną - oddziałuje na sferę somatyczną. Usprawnia to prowadzenie terapii i zwiększa szanse na pełny powrót do trzeźwości.

Da się zatem zauważyć, iż terapia awersyjna oraz psychoterapia oddziałują na siebie obopólnie w kontekście leczenia choroby alkoholowej. Najpierw wszywka alkoholowa usprawnia konsultacje psychologiczne poprzez utrzymanie długiego stanu trzeźwości, a potem psychoterapia pozwala na utrzymanie abstynencji po okresie stosowania leku.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej - wszystko co trzeba wiedziećPo zdecydowaniu się na zabieg implantacji wszywki alkoholowy Esperal należy odbyć konsultację z lekarzem. Na takiej pierwszej wizycie wyklucza on przeciwwskazania do podjęcia zabiegu oraz określa dawkę leku na podstawie wagi, wieku, stopnia choroby alkoholowej.

Cena takiego zabiegu to 550 zł. Ewentualnymi przeciwwskazaniami mogą być:

 • niewydolność serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • uczulenie na którykolwiek składnik leku,
 • zaburzenia psychiczne i próby samobójcze
 • marskość wątroby


Po wstępnej wizycie i wykluczeniu przeciwwskazań jedynym poleceniem dla pacjenta jest by odbył on 24 - godzinną abstynencję przed samą implantacją. Zabieg wykonuje chirurg, który umieszcza wszywkę alkoholową zazwyczaj zawierającą 8-10 tabletek powięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Zabieg jest szybki i bezbolesny, ponieważ robi się go ze znieczuleniem miejscowym i ma trwać jedynie 30 minut. Przed, po oraz w trakcie implantacji pacjentowi jest zapewniona odpowiednia opieka medyczna, by mieć pewność, że nie wystąpią powikłania.

Esperal utrzymuje się w organizmie od 8 do 12 miesięcy od zabiegu i w tym czasie pacjent otrzymuje polecenie, by absolutnie nie spożywać alkoholu podczas noszenia wszywki. Nie stosowanie się do zaleceń skończy się dolegliwościami zatrucia alkoholowego. Przy mniejszych ilościach nie jest to zagrożenie dla życia jednak gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125 do 150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy takie jak zaburzenia rytmu serca, drgawki, niewydolności krążenia oraz niewydolność oddechowa. Mogą one być bezpośrednio z dniem zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta.

Mówiąc o zakazie spożywania alkoholu lekarz ma na myśli każdą jego formę. Trzeba zatem wystrzegać się konsumpcji czekoladek czy wypieków zawierających nawet znikomą jego ilość. To samo tyczy się z sosów zawierających w sobie ocet oraz płynów stomatologicznych na bazie alkoholu. Niebezpieczne mogą okazać się również perfumy czy wody toaletowe zawierające alkohol, gdyż w niektórych przypadkach mogą powodować reakcje alergiczne skóry. Należy też uwzględnić takie niepozorne czynniki jak leki zawierające w swoim składzie alkohol, wszystkie te rzeczy mogą przyczyniać się do ewentualnego złego samopoczucia oraz dolegliwości

Po 12. miesiącach zabieg można wykonać ponownie, jeśli jest taka potrzeba jednak. Tuż po zakończeniu działania wszywki alkoholowej trzeba jednak pamiętać, aby nie spożywać alkoholu przez co najmniej 7 dni, gdyż w tym czasie również mogą pojawić się objawy zatrucia alkoholowego wynikające z połączenia alkoholu i disulfiramu. Dlatego ważnym jest, by uczęszczać na terapię psychologiczną (może być to terapia grupowa, rodzinna czy też indywidualna - każda w tym przypadku będzie skuteczna) by pacjent nie powrócił do spożywania alkoholu zaraz po okresie obecności disulfiramu w organizmie.