pless.pl

Wiadomości

 • 7 listopada 2022
 • wyświetleń: 399

Wszywka alkoholowa Gdynia - Jak leczyć alkoholizm?

Materiał partnera:

Esperal, czyli wszywka alkoholowa to środek farmaceutyczny, którego substancją czynną jest disulfiram. Produkowany był do 2008 roku przez firmę Polpharma SA Warszawa i odniósł duże sukcesy w leczeniu alkoholizmu. Po 10 latach powrócił na rynek pod nazwą Disulfiram WZ Produkowany przez tą samą firmę.

Linkhouse


Disulfiram to substancja i chemiczna, które jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Aby pojąć mechanizmy działania substancji w leczeniu choroby alkoholowej należy zrozumieć sam mechanizm metabolizmu alkoholu w organizmie. Najpierw etanol ulega przemianie w wątrobie do aldehydu octowego pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej. Następnie ulega przemianie do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej, a następnie na koniec ulega przemianie do dwutlenku węgla i wody. Działanie disulfiram polega więc na tym, że hamuje on dehydrogenazę aldehydową i nie pozwala etanolowi przemienić się do kwasu octowego. Powoduje to duży wzrost stężenia aldehydu octowego w organizmie. Powoduje to dolegliwości takie jak:

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
 • Wymioty
 • Zaczerwienienie
 • Niedociśnienie
 • Lęk


Są to zwyczajnie objawy zatrucia alkoholowego, jednak są one trzydziesto krotnie większe niż w przypadku wypicia samego alkoholu. Nie ma on zatem na celu tłumienia głodu alkoholowego, a wywołanie awersji względem niego. Dlatego całe działanie wszywki alkoholowej opiera się na tak zwanej terapii awersyjnej.

Wszywka alkoholowa jest dla każdej osoby zmagającej się z nałogiem i chcącej poprawić komfort swojego życia. Dolegliwości wynikające z połączenia disulfiramu oraz alkoholu są skutecznym odstraszaczem dla powielania schematów choroby alkoholowej, dlatego pozwalają na długie utrzymanie abstynencji.

Wszystko o zabiegu implantacji wszywki alkoholowejPierwszym oczywistym krokiem po zdecydowaniu się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal Gdynia jest konsultacja z lekarzem. Na takiej wizycie określa ono bowiem czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz dawkę leku. Jest ona dobierana indywidualnie na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej z oryginalnym lekiem Disulfiram WZF w gabinecie kosztuje około za 550 zł. Sam zabieg nie jest wymagający dla pacjenta, obliguje go ona jedynie do 24 - godzinnej abstynencji przed implantacją. Jest to warunek konieczny do wykonania zabiegu. Wykonuje chirurg, zazwyczaj w górnej części pośladka - blizny po nim są, więc mało widoczne. Robiony jest podpowięziowo przy znieczuleniu w miejscowym, jest zatem bezbolesny. Trwa on jedynie 30 minut, a po zabiegu blizny goją się jedynie 2 tygodnie, jednak zalecana jest zmiana opatrunków oraz higiena obszaru i zminimalizowanie aktywności fizycznej oraz ograniczenie kucania i schylania się.

Od tego momentu Esperal utrzymuje się w organizmie od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie pacjent dostaje zalecenie od lekarza o absolutnym o zaprzestaniu spożywania alkoholu, inaczej doświadczy po prostu dolegliwości zwielokrotnionego zatrucia alkoholowego wynikających z połączenia substancji czynnej Esperalu z alkoholem. Mogą one utrzymywać się od 30 minut do nawet kilku godzin, zależne jest to od ilości spożytego alkoholu. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż w przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi i wynosi więcej niż 125-150 mg/100 ml to mogą wystąpić dolegliwości zagrażającej życiu takie jak:

 • Niewydolność oddechowa
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Drgawki
 • Utrata przytomności


Esperal pełni zatem skuteczną rolę odstraszacza przez co przyczynia się do postępów w psychoterapii, która jest podstawą do wyjścia z uzależnienia. Wszywka alkoholowa pozwala na utrzymanie długiego stanu abstynencji, co rzutuje na sprawniejszy przebieg terapii.

Jak to jest z tym bezpieczeństwem? - skutki uboczne i przeciwwskazania podczas leczenia wszywką alkoholową EsperalEsperal jest niesamowicie bezpiecznym lekiem, zważywszy na to, iż jego substancja czynna disulfiram jest całkowicie obojętna dla organizmu. Jednak jak w przypadku każdego leku istnieją skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania go.

Jeśli chodzi o skutki uboczne to zazwyczaj występują w pierwszych dniach od wykonania zabiegu implantacji wszywki alkoholowej (choć występują niezwykle rzadko). W zależności od tego jakie jest ich podłoże wystąpienia lekarz zadecyduje czy konieczne jest wyjęcie wszywki. Niepokojącymi objawami mogą być:

 • wymioty
 • senność
 • uczucie metalicznego smaku w ustach
 • reakcje skórne
 • lęk
 • stany depresyjne


W przypadku przeciwwskazań to lekarz na pierwszej konsultacji decyduje czy stan ich zaawansowania dyskwalifikuje w podjęciu się terapii Esperalem. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest niezwykle istotne, gdyż zwielokrotnione objawy zatrucia alkoholowego wynikające z połączenia alkoholu i disulfiram mogą pogarszać stopień chorób współistniejących.

Przeciwwskazania w stosowaniu Esperalu:

 • niewydolność serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • uczulenie na którykolwiek składnik leku,
 • zaburzenia psychiczne i próby samobójcze
 • marskość wątroby


Należy również zaznaczyć, iż przeciwwskazane też grupy produktów, których należy unikać podczas stosowania w wszywki alkoholowej. Takimi niepozornymi produktami mogą okazać się czekoladki czy wypieki z nawet znikomą ilością alkoholu. Należy też zrezygnować z płynów do higieny ust na bazie alkoholu oraz z sosów zawierających ocet. Niebezpieczne też mogą okazać się perfumy i wody toaletowe na bazie alkoholu, ponieważ w niektórych przypadkach powodują one reakcje alergiczne skóry. Nawet mała ilość alkoholu zawarta w tego typu produktach może spowodować dolegliwości zatrucia alkoholowego. W szczególności jeśli chodzi o regularne przyjmowanie leków, które w swoim składzie mają właśnie etanol.

Skala problemu - dlaczego wszywka alkoholowa może okazać się kluczowa?Uzależnienie od alkoholu jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, a spożycie trunku z każdym rokiem wzrasta. Z szacowaniem Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Polaków spożywających alkohol 5 dni w tygodniu lub więcej jest około 820 000. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 59 lat żyjący, w związku i pracujące lub poszukujących pracy. W skali Unii Europejskiej zaś jest to prawie 28 000 000 osób pijących 4 dni w tygodniu lub częściej.

Skala problemu jest więc ogromna, a liczby te z każdym rokiem rosną. Choroba alkoholowa jest przyczyną śmierci, rozpadu rodzin, bezdomności, samobójstw. Mimo ciągłej walki z alkoholizmem czasem terapia uzależnień okazuje się nie przynosić tak dobrych efektów ze względu na to, że oddziałuje ona tylko na sferę umysłu. Choroba alkoholowa ma działanie również somatyczne, co oznacza, że organizm tak samo jak umysł zostaje uzależniony i w przypadku zaniku bodźca w postaci alkoholu powoduje głód alkoholowy. Esperal to lek, który wpływa właśnie na sferę somatyczną i podczas głodu alkoholowego ma wywoływać jeszcze gorsze dolegliwości niż w przypadku zatrucia alkoholem i spowodować awersję do trunku. Przy takiej skali okres problemu może okazać się to być kluczowe dla poprawienia komfortu życia osób dotkniętych tą przypadłością i nie mogących poradzić sobie tylko za pomocą psychoterapii.