pless.pl

Wiadomości

 • 7 listopada 2022
 • wyświetleń: 401

Wszywka alkoholowa Wrocław - wsparcie w walce z nałogiem alkoholowym

Materiał partnera:

Alkoholizm to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, jednak jego definicja nie jest taka oczywista jak mogłoby się wydawać. Powierzchownie polega na nadmiernym spożywaniu alkoholu, jednak tak naprawdę dotyczy schematu w którym myśl o wypiciu trunku zajmuje każdą sferę życia i nie pozwala normalnie funkcjonować. Mimo prób walki z chorobą alkoholową od wielu lat liczba osób cierpiących na nią systematycznie wzrasta.

Linkhouse


Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) populacja Polaków która spożywa alkohol 5 dni w tygodniu lub więcej wynosi około 820 tysięcy. W odpowiedzi na tę tendencję powstał Esperal - wszywka alkoholowa stworzona przez firmę farmaceutyczną Polfa Warszawa S.A. W 2018 powrócił na rynek pod nazwą "Disulfiram WFZ". Ma on być skutecznym wspomagaczem w walce z chorobą alkoholową.

Czym jest i jak działa Esperal?Esperal, czyli wszywka alkoholowa Wrocław to produkt farmaceutyczny, którego substancją czynną jest disulfiram. Stosowany jest w leczeniu alkoholizmu jako bodziec w przebiegu terapii awersyjnej.

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH), co oznacza, że blokuje przemianę etanolu i hamuje ADH. W przypadku spożycia alkoholu dochodzi więc do wzrostu stężenia aldehydu octowego, który wywołuje następujące dolegliwości:

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności i wymioty
 • Pocenie się
 • Tachykardia, czyli kołatanie serca
 • Mocne duszności
 • Lęk


Esperal nie ma zatem tłumić chęci spożycia alkoholu przez chorego, a ma wywołać awersję względem trunku.

Rola wszywki alkoholowej, czyli o terapii awersyjnej i psychoterapii w leczeniu alkoholizmu.Choroba alkoholowa ma podłoże psychologiczne. Może wynikać z nieprzepracowanych traum, doznania przemocy lub porażki - u każdego jest to kwestią indywidualną, więc sposób leczenia jednostki też musi być zindywidualizowany. Dlatego kluczową w walce z alkoholizmem jest terapia psychologiczna. Pozwala ona lepiej zrozumieć przyczynę rozwinięcia się nałogu, by móc skutecznie się z nim uporać. Działa to jednak jedynie na obszarze umysłu, a choroba alkoholowa oddziałuje również na sferę somatyczną. Organizm też uzależnia się i w wypadku odstawienia trunku wywołuje symptomy głodu alkoholowego.

Jak należy jednak pojmować terapię awersyjną w kontekście leczenia alkoholizmu? Terapia awersyjna z założenia ma bowiem wywołać, awersję, uprzedzenie do wykonywania jakiegoś zachowania poprzez wprowadzenie bodźca warunkowego, z natury nieprzyjemnego. Zatem Esperal ma być bodźcem wywołującym nieprzyjemne dolegliwości podczas picia alkoholu w taki sposób, by pacjent kojarzył go z nimi. Mimo, że zabieg implantacji wszywki alkoholowej wydaje się być kontrowersyjną koncepcją, to wykazuje się wysoką skutecznością i terapeuci często polecają go pacjentom.

Ze względu na to Esperal okazuje się być bardzo skuteczny w kwestii walki z nałogiem. Element terapii awersyjnej jest jednak jedynie wspomagaczem do klasycznej psychoterapii uzależnień. Wywołanie awersji przez okres wszczepienia wszywki alkoholowej ma bowiem ułatwiać i usprawniać terapię poprzez długie utrzymanie abstynencji. Z drugiej strony psychoterapia ma pomóc w jej utrzymaniu po okresie działania leku, by pacjent nie powrócił do starego schematu choroby. Oba te typy terapii wzajemnie uzupełniają się więc w kwestii leczenie choroby alkoholowej.

Przebieg implantacji wszywki alkoholowej od A do ZPierwszą czynnością po zdecydowaniu się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal jest konsultacja lekarska. Podczas niej lekarz określa dawkę, jaka powinna zostać zaimplementowana oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Dawka leku zazwyczaj wynosi od 8 do 10 tabletek jednorazowo, jednak wszystko zależy na od wieku, wagi oraz stopnia alkoholizmu pacjenta. Jedynym zobowiązaniem dla jest odbycie 24-godzinnej abstynencji przed zabiegiem.

Zabieg wykonuje chirurg, umieszcza on Esperal podpowięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Pacjent dostaje znieczulenie miejscowe, a czas implantacji wynosi jedynie 30 minut, zatem szybko i bezboleśnie. Blizny po takim zabiegu są mało widoczne oraz goją się bardzo szybko, nie zmienia to faktu, iż przez 2 tygodnie od wykonania implantacji zaleca się częste zmienianie opatrunków oraz dokładną higienę. Odradza się również wykonywania ciężkich treningów oraz kucania i schylania się. Przed, w trakcie oraz po zabiegu jest zapewniona również odpowiednia opieka medyczna.

Działanie Esperal lub wynosi od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie pacjent ma absolutny zakaz spożywania alkoholu inaczej czekają go nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Zakaz jednak nie tyczy się alkoholu tylko w jego standardowej postaci, należy bowiem również unikać czekoladek czy wypieków zawierających nawet znikomą ilość alkoholu. Nie należy też używać płynów stomatologiczne na bazie alkoholu oraz sosów, które mogą zawierać ocet. Niebezpieczne mogą okazać się również leki zawierające w składzie alkohol oraz wody toaletowe czy perfumy na jego bazie, ponieważ w niektórych przypadkach kontakt z nimi może skutkować reakcją alergiczną skóry. Disulfiram w kontakcie z tego typu produktami wciąż może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, mimo że alkohol występuje tam w małych ilościach.

Po okresie 12 miesięcy ponownie można wykonać zabieg. Obecnie wiele klinik w Polsce oferuje zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal.

Daje ona możliwość terapii oryginalnym disulfiramem WZF. Cena zabiegu wynosi 550 zł. Należy też pamiętać, że po usunięciu lub zakończenia terapii Esperalem należy odczekać nawet do 7 dni w całkowitej abstynencji, gdyż wciąż możliwe jest odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z połączenia alkoholu z substancją czynną.

Ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz skutki uboczneMimo iż disulfiram sam w sobie jest neutralny dla organizmu oraz w pełni bezpieczny, jednak przy każdym leku istnieją przeciwwskazania takie jak:

 • niewydolność serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • uczulenie na którykolwiek składnik leku,
 • zaburzenia psychiczne i próby samobójcze
 • marskość wątroby


Wynika to z tego, iż wielokrotne nasilone dolegliwości zatrucia alkoholowego spowodowane połączeniem disulfiramu oraz alkoholu mogą pogłębiać stopień zaawansowania chorób współistniejących, co sprowadzałoby się do doznania dolegliwości grożących życiu.

Wszywka alkoholowa Esperal to niezwykle bezpieczny lek, a skutki uboczne związane z jego przyjmowaniem występują bardzo rzadko, jednak jak w przypadku każdej substancji - występują. Zazwyczaj mogą pojawić się w pierwszych dniach od dokonania implantacji, a po ich zauważeniu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W zależności od podłoża problemu zdecyduje on czy należy usunąć wszywkę.

Niepożądane objawy:

 • senność
 • wymioty
 • uczucie metalicznego smaku w ustach
 • stany depresyjne
 • lęk
 • reakcje skórne