pless.pl

Wiadomości

 • 7 listopada 2022
 • wyświetleń: 311

Wszywka alkoholowa Warszawa - choroba alkoholowa

Materiał partnera:

Esperal, inaczej wszywka alkoholowa to środek farmakologiczny, którego substancją czynną jest disulfiram. Ten związek chemiczny jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH), co oznacza, że jego obecność powoduje zahamowania przemiany aldehydu octowego do kwasu octowego. [b]Sam disulfiram nie ma bezpośredniego wpływu na organizm człowieka, jest dla niego neutralny[/b]. Lek w połączeniu z alkoholem jednak wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, których wywołanie jest kluczowym czynnikiem dla terapii awersyjnej.

Linkhouse


Dolegliwości wynikające z połączenia alkoholu i disulfiramu:

 • Tachykardia, czyli kołatanie serca
 • Zaczerwienienie twarzy
 • Bóle głowy
 • Zawroty i nudności
 • Mocne duszności
 • Lęk


Efekt ten jest wynikiem hamowania metabolizmu alkoholu przez substancję czynną, co powoduje znaczny wzrost aldehydu octowego w organizmie. Chory zwyczajnie doznaje uczucia zwielokrotnionego natężenia dolegliwości objawów zatrucia alkoholowego, które utrzymują się w organizmie od 30 minut do nawet kilku godzin. Czas dolegliwości uzależniony jest od ilości spożytego alkoholu.

Lek ten do 2008 roku produkowała firma Polfa Warszawa S.A. pod nazwą Esperal i powrócił on na rynek w 2018 roku ze zmienioną nazwą "Disulfiram WZF" wychodzący od tej samej firmy farmaceutycznej. Nazwa "Esperal" stała się jednak używana jako synonim pojęcia "wszywka alkoholowa" i są używane zamiennie bez zabarwienia handlowego

Terapia awersyjna, czyli skuteczne uzupełnienie terapii uzależnień w chorobie alkoholowejWszywka alkoholowa Warszawa został stworzony właśnie w celu terapii awersyjnej, ale czym ona właściwie jest?

Terapia awersyjna ma wyeliminować dane zachowanie czy substancję poprzez wprowadzenie negatywnego bodźca przy każdym pojawieniu zachowania. Opiera się na skojarzeniu tego zachowania z negatywnymi konsekwencjami. Esperal ma więc w zamyśle spowodować awersję do alkoholu i zwiększyć tym samym szansę na wyjście z nałogu.

W zamyśle implantacja wszywki ma pomóc w dłuższym pozostawaniu w stanie trzeźwości. Każda próba wypicia alkoholu przez pacjenta będzie kończyć się poważnymi dolegliwościami wynikających z połączenia alkoholu i disulfiramu. Odbywa się zatem warunkowanie mające wytworzyć w chorym skojarzenie czynność spożywania trunku ze złym samopoczuciem.

Mimo że procedura wydaje się być kontrowersyjna, to jest niesamowicie skuteczna ze względu na charakter dolegliwości. Są to bowiem zwykłe objawy zatrucia alkoholowego, jednak występują o wiele szybciej, bo już po 10 minutach i nawet niewielka ilość alkoholu może je wywołać. Ponadto są prawie 30 - krotnie bardziej intensywne niż standardowe dolegliwości zatrucia przy czym trwają nawet do kilku godzin.

Esperal to produkt który powinien być połączony z terapią psychologiczną. Ma on w sposób somatyczny wywołać awersję względem trunku, czyli dać efekt psychologiczny, gdyż właśnie na tym podłożu odbywa się walka z alkoholizmem. Kluczowym jest więc, by przy odbywaniu terapii awersyjnej skonsultować się również z psychologiem i zidentyfikować przyczyny rozwinięcia się nałogu.

Brak pomocy psychologicznej w tej sytuacji może zaważyć na powrocie do zdrowia pacjenta, ten wybór zmniejsza szansę na utrzymanie abstynencji. Częstym zjawiskiem jest, iż mimo stosowania Esperalu i braku spożywania alkoholu w tym czasie chory powraca do starych nawyków. Pomoc psychologiczna jest w stanie zapobiec takiemu biegowi wydarzeń, więc zwiększa ona skuteczność terapii awersyjnej tak samo jak ta zwiększa skuteczność terapii psychologicznej poprzez utrzymanie stanu trzeźwości.

Alkoholizm i jego szeroki wpływAlkoholizm nie dotyczy jedynie alkoholika. Nałóg jednej osoby dotyka rodzinę, przyjaciół i całe jej otoczenie, więc oprócz indywidualnej czy grupowej terapii okazuje się pomocna również terapia rodzinna. Pozwala ona zrozumieć chorego, co przekłada się na możliwość wspierania go w odpowiedni sposób. Wsparcie to również jest jednym z kluczowych czynników pozwalających na pokonanie nałogu i zwiększających tym samym skuteczność Esperalu.

Podjęcie się inwazyjnego zabiegu oraz tak poważna decyzja jak prawie roczna abstynencja są ciężko osiągalne samemu i wymagają dużego samozaparcia. Terapia rodzinna więc może pomóc choremu w podjęciu decyzji i zmianie życia poprzez wpływ bliskich.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej EsperalPoczątek przygody z Esperalem zaczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której można wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i określić dawkę leku. Zazwyczaj jedna wszywka alkoholowa zawiera 8-10 tabletek, jednak jest to kwestia indywidualna. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę na podstawie jego wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej.

Sam zabieg nie jest wymagający, jednak potrzebna jest minimum 24 godzinna abstynencja pacjenta do jego wykonania. Jest to zabieg mikrochirurgiczny podczas którego umieszcza się Esperal podpowięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a implantacja trwa jedyne 30 minut, jest zatem szybko i bezboleśnie.

Od tego momentu Esperal działa 8 - 12 miesięcy i pacjent ma w tym czasie absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jeśli pacjent nie zastosuje się do zaleceń lekarza, to dozna wyżej wymienionych dolegliwości, a w przypadku, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125-150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy grożące życiu.

Obecnie wiele klinik w Polsce posiada w swojej ofercie zabieg implantacji wszywki alkoholowej. Koszty takiego zabiegu wynoszą wynoszą 550 zł, w dodatku w każdym momencie wszywka alkoholowa może zostać usunięta chirurgicznie w cenie 500 zł. W skład ceny wchodzi profesjonalna opieka nad pacjentem w trakcie oraz po zabiegu, a do każdego zabiegu wydawane zostaje zaświadczenie.

W przypadku terapii disulfiramem niezwykle rzadko występują skutki uboczne, ale jeśli już występują to zauważa się je w pierwszych dniach po implantacji, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku ich nasilania konieczne może być nawet usunięcie wszywki alkoholowej. Niepokojące sygnały to:

 • Senność
 • Wymioty
 • Uczucie metalicznego smaku w ustach
 • Stany depresyjne
 • Lęk
 • Reakcje skórne


Absolutnie ZERO alkoholu!Przy stosowaniu wszywki alkoholowej należy też pamiętać o tym by unikać alkoholu w przeróżnych formach. Trzeba szczególnie uważać na cukierki czy wypieki zawierających nawet znikomą ilość alkoholu. Niebezpieczne mogą okazać się też perfumy i wody toaletowe na jego bazie, które w nielicznych przypadkach powodują podrażnienia skórne. Efekty zatrucia alkoholowego mogą powodować w tym czasie nawet produkty spożywcze zawierające ocet, takie jak sosy. Niebezpieczne być również produkty do higieny ust (płyny do płukania ust na bazie alkoholu). Takie wyrzeczenia nie wydają się być jednak znaczące dla osoby z chorobą alkoholową w porównaniu z tym co odczuwa ona podczas głodu alkoholowego