Wiadomości
- 7 listopada 2022
- wyświetleń: 654
Esperal Warszawa - skuteczne leczenie choroby alkoholowej
Materiał partnera:
Esperal to nazwa handlowa wszywki alkoholowej, której substancją czynną jest disulfiram. Obecnie produkowany jest przez firmę farmaceutyczną Polfa Warszawa S.A. od 2018 roku pod nazwą Disulfiram WZF.
Disulfiram to związek chemiczny, który nie ma bezpośredniego wpływu na organizm człowieka, jest dla niego neutralny. Lek w połączeniu z alkoholem jednak wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, których wywołanie jest kluczowym czynnikiem.
Dolegliwości wynikające z połączenia alkoholu i disulfiramu:
- Tachykardia, czyli kołatanie serca
- Zaczerwienienie twarzy
- Bóle głowy
- Zawroty i nudności
- Mocne duszności
- Lęk
Efekt ten jest wynikiem hamowania metabolizmu alkoholu przez substancję czynną, co powoduje znaczny wzrost aldehydu octowego w organizmie. Chory zwyczajnie doznaje uczucia zwielokrotnionego natężenia dolegliwości objawów zatrucia alkoholowego.
Skutki uboczne leczenia Esperalem występują niezwykle rzadko i zazwyczaj mogą być spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu czy też nadwrażliwością lub uczuleniem na disulfiram.
Terapia awersyjna a alkoholizm
Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to: czym jest właściwie terapia awersyjna?
Terapia awersyjna jest to terapia mająca wyeliminować dane zachowanie czy substancję poprzez wprowadzenie negatywnego bodźca przy każdym powieleniu zachowania lub zetknięciu z ową substancją. Polega na skojarzeniu tego zachowania z negatywnymi konsekwencjami. Esperal Warszawa ma więc w zamyśle spowodować awersję do alkoholu i zwiększyć tym samym szansę na wyjście z nałogu.
Ten typ terapii choć kontrowersyjny okazuje się być niesamowicie skuteczny. Esperal jest jednym z najlepszych środków wspomagających wychodzenie z zalkoholizmu, a terapeuci uzależnień często polecają zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej pacjentom.
Rozpoczęcie terapii - zabieg implantacji wszywki alkoholowej
Na samym wstępie istotna jest konsultacja z lekarzem, który będzie w stanie określić ewentualne przeciwskazania i dawkę leku. Zazwyczaj jedna wszywka alkoholowa zawiera 8-10 tabletek, jednak jest to kwestia indywidualna. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę na podstawie jego wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej.
Sam zabieg wymaga od pacjenta minimum 24 - godzinnej abstynencji, wtedy może zostać wykonany. Jest to zabieg mikrochirurgiczny podczas którego umieszcza się Esperal podwięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a implantacja trwa jedyne 30 minut, więc szybko i bezboleśnie.
Od tego momentu Esperal będzie działać 8 - 12 miesięcy i pacjent ma w tym czasie zakaz spożywania alkoholu. Jeśli pacjent nie zastosuje się do zaleceń lekarza, to dozna wyżej wymienionych dolegliwości, które mogą utrzymywać się od 30 minut do nawet kilku godzin. Taki scenariusz dotyczy małej ilości trunku, jednak w przypadkach, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125-150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy grożące życiu.
Oprócz spożywania alkoholu w trakcie leczenia Esperalem należy unikać:
- Czekoladek czy wypieków zawierających alkohol
- Płynów stomatologicznych na bazie alkoholu
- Leków, które w składzie zawierają alkohol
- Wód toaletowych czy perfumów na bazie alkoholu (w niektórych przypadkach kontakt z nimi może skutkować reakcją alergiczną skóry)
- Sosów i innych produktów zawierających ocet
Przez wzgląd na to Esperal pełni rolę skutecznego odstraszacza i ułatwia pozostanie w stanie trzeźwości. Rzutuje to na postęp w terapii psychologicznej, którą warto podjąć przy leczeniu uzależnień. W takim wypadku relacja między wszywką alkoholową a konsultacją psychologiczną polega na wzajemnym wsparciu i zwiększa szanse chorego na odzyskanie trzeźwości na stałe i wyjście z nałogu.
Rana po zabiegu goi się bardzo szybko, jednak zalecana jest dokładna higiena i zmiana opatrunków w okresie 14 dni. Nie należy również w tym czasie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, robienia przysiadów, czy kucania ze względu na możliwość przemieszczenia się leku do tkanki podskórnej.
Wszywka alkoholowa - dla kogo?
Esperal zaleca się wszystkim zmagającym się z chorobą alkoholową. Najczęściej ciężko jest rozpoznać, a raczej przyznać przed sobą, że jest się alkoholikiem. Zresztą sama słownikowa definicja alkoholizmu jest niejasna: "alkoholizm, termin oznaczający różne następstwa nadmiernego spożywania alkoholu etylowego".
Jak więc rozpoznać alkoholizm? Najprościej ujmując jest to stan w którym myśl o trunku jest nadrzędną i dominującą myślą w twoim życiu, a spożywanie go wpływa negatywnie na jakikolwiek jego aspekt (kłótnie z rodziną, problemy w pracy oraz finansowe).
Choroba alkoholowa ma podłoże psychologiczne, zatem wiąże się z ewentualnymi traumami, wykluczeniem społecznym, przemocą fizyczną czy psychiczną lub po prostu niemożnością poradzenia sobie z zaistniałą rzeczywistością. Uzależnienie odbywa się jednak nie tylko na płaszczyźnie psychicznej ale również fizycznej. Organizm, tak samo jak umysł, uzależnia się od bodźca w postaci alkoholu, więc sama terapia psychologiczna może nie wystarczać. Dlatego Esperal w zastosowaniu terapii awersyjnej okazuje się pomocny osobom walczącym z nałogiem - ze względu na długi czas działania wszywki i wysokie koszty jej usunięcia, ciężko jest pacjentowi sięgnąć po alkohol.
Wszywki alkoholowe okażą się również bardziej skuteczne dla osób u których zawiodły tabletki z disulfiramem. Branie tabletek wymaga pewnej systematyczności oraz dużej siły woli i motywacji. W większości przypadków głód alkoholowy jest na tyle silny, że nie pozwala zostać w postanowieniu trzeźwości, a pacjent przestaje brać tabletki. Esperal jest swoistym zabezpieczeniem przed tym scenariuszem, cóż, łatwiej jest odstawić tabletki niż pójść na zabieg chirurgiczny usuwania wszywki.
Znamiona alkoholizmu - dlaczego warto zdecydować się na Esperal?
Esperal ma wysoką skuteczność w leczeniu alkoholizmu i stanowi idealne dopełnienie sesji terapii uzależnień. Jest to jednak inwazyjny i kontrowersyjny krok, więc dlaczego warto?
Z szacowań Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) populacja Polaków która spożywa alkohol 5 dni w tygodniu lub więcej wynosi około 820 tysięcy. Do grupy tej należą:
- Mężczyźni w wieku 30-59 lat,
- słabiej wykształceni,
- żyjący w związku,
- pracujący lub poszukujący pracy
Zaś według danych Eurostat osób nadużywających alkoholu na terenie Unii Europejskiej jest 27,8 milionów, zaś osób pijących 4 dni w tygodniu lub więcej jest około 4,7 miliona. Przedstawiciel tej grupy to:
- osoba w wieku 20-59 lat (obie płcie),
- mający co najmniej wyksztalcenie średnie,
- żyjący w związku i pracujący
Skala problemu jest więc ogromna, a liczby te z każdym rokiem rosną. Alkoholizm jest przyczyną, wielu śmierci, przypadków bezdomności i rozpadów rodzin. Choroba alkoholowa obejmuje nie tylko jednostkę, ale też jej otoczenie, więc w stanie faktycznym problem ten dotyczy zdecydowanie większej ilości ludzi niż jest to podane w danych statystycznych. Ze względu na to warto podjąć się walki z nałogiem i wspomóc się terapią awersyjną przy użyciu Esperalu.