pless.pl

Wiadomości

 • 7 listopada 2022
 • wyświetleń: 300

Co to jest audyt UX i na czym polega?

Materiał partnera:

Audyt użyteczności stron lub sklepów internetowych to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które borykają się z wysokim współczynnikiem odrzuceń (tzw. bounce rate), dużą liczbą porzuconych koszyków oraz niskim wskaźnikiem konwersji. Dzięki dogłębnej analizie pod kątem UX (ang. User Experience) można zweryfikować plusy i minusy danej witryny, a następnie wprowadzić kluczowe zmiany pod kątem jej funkcjonowania. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co to jest audyt UX i na czym polega. Miłej lektury!

Audyt UX - co to jest?Audyt UX, czyli zaawansowana analiza strony internetowej lub sklepu e-commerce przeprowadzana przez specjalistów, projektantów lub badaczy ds. UX. Za sprawą wdrożenia kompletnych działań analitycznych możemy określić, w jakim stopniu dany serwis jest przydatny potencjalnym klientom.

Na czym polega audyt użyteczności?Audyt użyteczności polega na identyfikacji problemów związanych z Twoją stroną www lub sklepem internetowym, m.in.:

 • wyglądem, doborem oraz rozmieszczeniem treści,
 • jakością grafik,
 • słownictwem,
 • ortografią,
 • intuicyjnością serwisu,
 • jego responsywnością,
 • wydajnością,
 • dostosowaniem pod kątem wskaźników Core Web Vitals,
 • poprawnością optymalizacji ścieżki zakupowej,
 • oraz wielu innych kluczowych aspektów.


ux audit


Audyt UX - kiedy warto go przeprowadzić?Audyt użyteczności warto przeprowadzić w kilku istotnych przypadkach, a mianowicie:

 • jeśli klienci twierdzą, że Twoja strona jest zbyt skomplikowana - tutaj chodzi o tzw. przekombinowanie. Pierwsze wrażenie na temat danej witryny może być bardzo dobre, natomiast w miarę upływu czasu użytkownicy będą narzekać na serwis lub po prostu wychodzić z niego przed dokonaniem zakupu. To jasny sygnał, aby przeprowadzić analizę użyteczności witryny. Być może nie oceniłeś obiektywnie własnego sklepu lub serwisu.
 • gdy w ostatnich kilku miesiącach odnotowujesz wyraźne spadki sprzedaży - na pierwszy rzut oka nie da się jednoznacznie określić przyczyny obniżenia zainteresowania zakupami w Twoim serwisie, jednak być może nie skorelowałeś pewnych zjawisk zachodzących na stronie z czynnikami zewnętrznymi. Prawdopodobnie nie wdrożyłeś konkretnych aktualizacji i jesteś daleko za konkurencją (np. w przypadku dostaw płatności lub integracji kurierskich).
 • kiedy planujesz przebudowę lub migrację swojej strony www - audyt użyteczności sklepu lub serwisu internetowego pozwoli zebrać informacje o obecnych klientach i określić wymagania dla nowej wersji witryny.
 • gdy przebudowałeś stronę i odnotowałeś spadki konwersji - bezsprzeczna sytuacja będąca jednoznacznym powodem do inwestycji w audyt UX. Prawdopodobnie niektóre elementy zostały nieodpowiednio zmodyfikowane i nie spełniają aktualnych oczekiwań Twoich klientów. Analiza użyteczności strony wskaże plusy i minusy danego serwisu oraz niezbędne elementy do poprawy.
 • jeśli dysponujesz archaicznym serwisem lub portalem internetowym - generalne aktualizacje na stronie należy przeprowadzać minimum raz w roku. Powinny one być związane z jej użytecznością, intuicyjnością, responsywnością oraz interaktywnością. Twój sklep internetowy lub strona www nie zostały przebudowane, lub rozbudowane w ostatnich kilku latach? W takim razie audyt UX jest niezbędny w celu wdrożenia właściwych modernizacji.


Ile kosztuje audyt UX strony internetowej? - cennik analizy użyteczności w 2022 roku!Koszty audytu UX zaczynają się od 2 950 zł netto. Podstawowa analiza użyteczności strony pozwoli dogłębnie zweryfikować problemy zgodności ze standardami w Twoim serwisie, a także wskazać mankamenty koniecznie do poprawy.

W przypadku bardziej rozbudowanych pakietów możemy liczyć również na rekomendacje zmian oraz profesjonalne konsultacje. W zależności od firmy, którą wybierzemy do przeprowadzenia audytu, ceny wynoszą ok. 6 950 zł netto (lub więcej).

Analizując rynek, natknęliśmy się również na pakiety Enterprise, dedykowane przedsiębiorcom, którzy cenią sobie profesjonalizm. Wówczas oprócz weryfikacji zgodności, wskazania problemów i rekomendacji zmian specjaliści przygotowują i wdrażają projekty uwzględniające rekomendacje. Koszty takich rozwiązań są ustalane w większości przypadków indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę konkretnej działalności.

ux audyt


Audyt użyteczności strony - podsumowanieUX audyt polega na zaawansowanej analizie stron www oraz sklepów internetowych przedsiębiorstw, które mają problemy ze sprzedażą, borykają się z wysokim współczynnikiem odrzuceń (tzw. bounce rate) lub chcą sprawić, żeby ich serwis był bardziej intuicyjny, przystosowany do aktualnych wymagań internautów. Otrzymane raporty skatalogują istotne problemy, a także wskażą obszary, których udoskonalenie wpłynie pozytywnie na odbiór marki przez potencjalnych klientów.

Wybierając wykonawcę audytu UX, rekomendujemy zweryfikować jego doświadczenie. Dobrym źródłem informacji są publikowane referencje lub opinie w Google o danej działalności

W przygotowaniu artykułu pomógł Artur Kruk z firmy Artnova, zajmującej się przeprowadzaniem profesjonalnych Audytów UX. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego wpisu.