pless.pl

Wiadomości

 • 6 listopada 2022
 • wyświetleń: 373

Wszywka alkoholowa Łódź, czyli jak skutecznie walczyć z alkoholizmem?

Materiał partnera:

Esperal jest wszywką alkoholową, której substancją czynną jest disulfiram. Produkowany pod tą nazwą był do 2008 roku przez firmę farmaceutyczną Polfa Warszawa S.A. Powrócił w 2018 roku pod nazwą Disulfiram WZF od tej samej firmy.

Linkhouse


Disulfiram jest to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej (ADH), co oznacza, że hamuje ADH nie pozwalając tym samym na to, by etanol się metabolizował i przeszedł do dwutlenku węgla i wody. Substancja jest obojętna dla organizmu, jednak w przypadku spożycia alkoholu dochodzi do wzrostu stężenia aldehydu octowego i pojawienia się dolegliwości zwielokrotnionych objawów zatrucia alkoholowego.

Wszywki Łódź stosuje się w leczeniu alkoholizmu jako bodziec do terapii awersyjnej. Chodź sam koncept środka farmakologicznego jest kontrowersyjny, to odnotowuje on wysoką skuteczność w walce z nałogiem i pozwala utrzymać długi okres trzeźwości.

Działanie wszywki alkoholowejBy móc w pełni zrozumieć działanie disulfiramu, należy znać proces metabolizmu alkoholu w przewodzie pokarmowym. Wchłania on alkohol bardzo łatwo, ponieważ etanol pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej przemienia się w aldehyd octowy, następnie w podobny sposób za pośrednictwem dehydrogenazy aldehydowej przeistacza się w kwas octowy. Potem pozostaje już tylko przemiana do dwutlenku węgla i wody.

Istota działania Esperalu polega więc na tym iż gdy chory spożyje alkohol, to substancja czynna zahamuję jego metabolizm już na poziomie dehydrogenazy aldehydowej, co sprowadza się do znacznego zwiększenia stężenia aldehydu octowego w organizmie. Ze względu na wysokość stężenia pojawiają się dolegliwości:

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
 • Wymioty
 • Zaczerwienienie
 • Niedociśnienie


Ale jak to się ma do leczenia choroby alkoholowej? Ten mechanizm jest bodźcem warunkującym w terapii awersyjnej na której oparty jest Esperal. Terapia awersyjna ma wyeliminować dane zachowanie czy substancję poprzez wprowadzenie negatywnego bodźca przy każdym powieleniu zachowania lub zetknięciu z ową substancją. Polega na skojarzeniu tego zachowania z negatywnymi konsekwencjami. Esperal ma więc w zamyśle spowodować awersję do alkoholu i zwiększyć tym samym szansę na wyjście z nałogu.

Mimo kontrowersji okazuje się być niesamowicie skuteczne, gdyż dolegliwości przypominają objawy zatrucia alkoholowego, jednak są prawie 30 - krotnie bardziej intensywne. Występują już po około 10 minutach i potrafią utrzymać się od 0,5 do nawet kilku godzin w zależności od ilości spożytego trunku. Taki scenariusz dotyczy jednak małej ilości trunku, jednak w przypadkach, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125-150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy zagrażające życiu takie jak:

 • zaburzenia rytmu serca
 • niewydolność krążenia
 • drgawki
 • niewydolność oddechowa


Dawkowanie i sposób podania - tabletki czy wszywki alkoholowe?Na rynku poza disulfiramem w formie wszywki alkoholowej można znaleźć również lek w formie tabletek doustnych. Przyjmuje się rano lub wieczorem w dawce wskazanej przez lekarza. Uzależniona jest ona od wagi, wieku, stopnia choroby alkoholowej pacjenta i ewentualnych współistniejących schorzeń.

By móc przyjąć lek należy odbyć okres 24 - godzinnej abstynencji, podobnie zresztą jak w przypadku zabiegu implantacji Esperalu, jednak w wielu aspektach te formy się różnią. Pierwszą znaczącą różnicą jest czas działania, tabletka działa o wiele krócej niż Esperal i trzeba brać ją systematycznie. O wiele łatwiej jest zrezygnować z terapii awersyjnej w przypadku tabletek, bo wystarczy je po prostu odstawić i znowu można zacząć spożywać alkohol. W przypadku wszywki alkoholowej nie jest to takie proste, gdyż czas jej noszenia jest o wiele dłuższy i zawiera ona od 8 do 10 tabletek.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej mimo iż jest inwazyjny to nosi ze sobą niewielkie ryzyko wystąpienia komplikacji, przy czym blizny są małe i w zakrytym miejscu.

Tabletki będą zatem dla osób, które odznaczają się silną wolą i motywacją, zaś wszywka alkoholowa będzie dla osób, które wolą zabezpieczyć się na wypadek silnego głodu alkoholowego i powrotu do nałogu. Jest to kwestia indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być skonsultowane podczas terapii psychologicznej.

Zabieg mikrochirurgiczny implantacji wszywki alkoholowejImplantacja wszywki alkoholowej Esperal, nie jest trudnym, czy niebezpiecznym zabiegiem tak naprawdę przed nim wymaga się od pacjenta jedynie 24 godzinnego okresu abstynencji. Podczas konsultacji lekarskiej przeprowadzony zostanie wywiad by móc wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania implantacji oraz określana zostaje dawka potrzebna do terapii na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej (najczęściej 8-10 tabletek).

Zabieg jest mikrochirurgiczny, a Esperal umieszcza się podczas niego podpowięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Jest to niezwykle skuteczną i atrakcyjną opcją dla pacjenta, gdyż blizna jest mało widoczna. Chory otrzymuje znieczulenie miejscowe, a sama implantacja trwa jedyne 30 minut, więc szybko i bezboleśnie. Przed, w trakcie i po zabiegu jest zapewniona również odpowiednia opieka medyczna.

Od tego momentu Esperal będzie działać przez 8 - 12 miesięcy i pacjent ma w tym czasie absolutny zakaz spożywania alkoholu. Rana po zabiegu goi się bardzo szybko, jednak zalecana jest dokładna higiena i zmiana opatrunków w okresie 2. tygodni. Jeśli chory nie zastosuje się do zaleceń lekarza, to dozna wyżej wymienionych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Jest to również okres w którym najlepiej sięgnąć po pomoc psychologiczną.

Alkoholizm zakorzeniony jest w nieprzepracowanych traumach, a zapoznanie się z nimi może okazać się kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia i nie powracaniu do starych schematów po okresie działania leku. Choroba jednak nie odbywa się tylko na tej płaszczyźnie, bowiem uzależniony zostaje również organizm. Dlatego terapia awersyjna Esperalem połączona z psychologią uzależnień może okazać się kluczowa dla faktycznego, stałego odzyskania trzeźwości.

Przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczneMimo, że disulfiram sam w sobie jest całkowicie bezpieczny dla organizmu, to jak w przypadku każdego leku istnieją przeciwwskazania do zastosowania terapii. Chorobami współistniejącymi, które mogą dyskwalifikować do podjęcia zabiegu są na przykład: cukrzyca, padaczka, niewydolność nerek czy zwyczajne uczulenie na którykolwiek składnik leku.

Nie należy ignorować niebezpieczeństwa wynikającego z nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Zwielokrotnione objawy zatrucia alkoholowego, które powoduje Esperal mogą bowiem pogłębiać stopień zaawansowania chorób współistniejących i znacznie wpłynąć na zdrowie, a nawet życie pacjenta.

Efekty uboczne zdarzają się niezwykle rzadko, jednak istnieją:

 • senność
 • wymioty
 • uczucie metalicznego smaku w ustach
 • stany depresyjne
 • lęk
 • reakcje skórne


Zazwyczaj te uboczne skutki zauważa się w pierwszych dniach po implantacji, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku ich nasilania konieczne może być nawet usunięcie wszywki alkoholowej.