pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 6 listopada 2022
  • wyświetleń: 969

Jelczem w Himalaje - dzieci z domu dziecka na spotkaniu z podróżnikiem

Wychowankowie pszczyńskiego domu dziecka uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem i inicjatorem projektu "Jelczem w Himalaje" Maciejem Pietrowiczem.

Reklama

Jelczem w Himalaje - dzieci z domu dziecka na spotkaniu z podróżnikiem - 10.2022
Jelczem w Himalaje - dzieci z domu dziecka na spotkaniu z podróżnikiem - 10.2022 · fot. powiat


Maciej Pietrowicz opowiadał wychowankom Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań" i "Ostoja" w Pszczynie o 36-dniowej wyprawie historycznym Jelczem przez Europę na Bliski Wschód. Podróżnik wraz z Arkadiuszem Perygą i Ryszardem Włoszczowskim chciał powtórzyć wyczyn swojego ojca - polskiego himalaisty Jerzego Pietrowicza, który uczestniczył w himalajskiej ekspedycji w 1979 roku.

W 2021 roku trzyosobowa ekipa ruszyła śladami uczestników pierwszej jeleniogórskiej wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach. Trio pasjonatów z Polski ponad 30-letnim Jelczem przejechało ok. 10 tysięcy kilometrów. Wyprawa nie dotarła do Nepalu. W 24. dniu wyprawy zapadła decyzja o powrocie do Polski, ponieważ sytuacja polityczna w tamtym rejonie świata zmusiła uczestników wyprawy do zakończenia podróży w Iranie.

Maciej Pietrowicz podkreśla, że powrót do Polski nie oznacza zamknięcia projektu, lecz jedynie zakończenie pewnego etapu wyprawy. Mimo, iż uczestnicy wyprawy nie osiągnęli celu geograficznego to zrealizowali cel projektu - rozsławili dorobek polskiego sportu górskiego. Chcieli przypomnieć światu o dokonaniach Polaków w historii himalaizmu światowego oraz o zapleczu organizacyjnym Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.

Celem spotkania było pokazanie dzieciom, że warto poświęcić się dla realizacji własnych marzeń.

- Pan Maciej pokazał dzieciom, że jeśli czegoś się naprawdę pragnie, to wszystko jest możliwe. To człowiek stanowiący dobry przykład tego, że większość naszych osiągnięć jest wynikiem uporu i pracy w dążeniu do postawionych sobie celów - mówi Iwona Spora, dyrektor Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.