pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 4 listopada 2022
  • 14 listopada 2022
  • wyświetleń: 7592

Pszczyna i Goczałkowice liderami rankingu smogowego powietrza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Polski Alarm Smogowy wskazuje liderów zanieczyszczenia powietrza w 2021 roku. W czołówce niechlubnego zestawienia znalazły się ponownie Pszczyna i Goczałkowice-Zdrój. Pszczyna jest na 4 miejscu w rankingu miast z największą liczbą dni smogowych. Pszczyński Alarm Smogowy "Nie Dokarmiaj Smoga" przypomina, że w rankingu za 2020 rok było to 75 dni, a za 2021 rok już 80 dni.

Reklama

pszczyna,kościół,slonce,zima,wiosna,smog,
Poranek ze smogiem w Pszczynie


Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. To kolejny coroczny ranking smogowych miejscowości opublikowany przez Polski Alarm Smogowy, który obejmuje dane za rok 2021, mierzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tym razem w trzech kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni - zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda.

Na podium znajdują się również miejscowości z Małopolski - Nowy Targ i Sucha Beskidzka i ze województwa śląskiego - Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska - Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

raport smogowy


Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45%.

Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów - we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku! Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500% dopuszczalnej normy!

raport smogowy


- Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

- To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych w roku. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie - tam smog trwał 96 dni - czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w wielu pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej - dodaje Siergiej. - Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów - wskazuje.

raport smogowy


Rabka-Zdój to aż 800% przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdrój, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

- Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą ilością starych kamienic w centrach oraz zapóźnieniem wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim - komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

raport smogowy

raport smogowy

raport smogowy

ar / pless.pl

źródło: Nie Dokarmiaj Smoga

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj