Wiadomości

  • 28 października 2022
  • wyświetleń: 629

Najlepszy sposób na naprawę zawieszonego systemu

Materiał partnera:

Korzystanie z nowoczesnego, bezawaryjnego sprzętu to marzenie każdego użytkownika laptopa. To oczywiście możliwe, jednakże bardzo ważne jest, aby użytkować go zgodnie z przeznaczeniem, jednocześnie na bieżąco, dbając o jego stan. Jeżeli bowiem nie zadbamy o niego w należyty sposób, może się zdarzyć, że zacznie działać zdecydowanie wolniej, aż w końcu praca na nim przestanie być komfortowa.

Najlepszy sposób na naprawę zawieszonego systemu


Dlaczego komputer się zawiesza?Jest kilka powodów, dla których nasz komputer sygnalizuje nam zawieszeniem, że coś się dzieje. Jednym z nich jest zbyt dużo plików na dysku. Niestety, zapchany dysk nie będzie pracował z pełną wydajnością, co powinno być dosyć oczywiste. Jeśli wolna pamięć jest naprawdę niewielka, komputer może być wręcz niezdolny do normalnej pracy, co w przypadku pracy zdalnej jest nie do przejścia. Frustrację obudzi w nas również sytuacja, gdy komputer zawiesi się w wyniku ściągnięcia z Internetu niepewnego pliku. To samo może się zdarzyć, gdy nie pamiętamy o regularnym oczyszczaniu dysku czy też skanowaniu go oprogramowaniem antywirusowym. Czyszczenie to jednak nie dotyczy jedynie wnętrza sprzętu, ale też jego klawiatury, matrycy lub też wlotów wentylacyjnych. Laptop to sprzęt codziennego użytku, o który należy dbać tak samo jak o każdy inne przedmiot, z którego korzystamy na co dzień.

Co zrobić, gdy komputer zaczyna się zawieszać?Pierwsza czynność, która przychodzi nam do głowy do restart sprzętu i często jest to jedyna skuteczna opcja na dany moment. Jeśli chcemy zrobić coś innego, warto sprawdzić, czy któryś z działających programów nie zatrzymał pracy komputera. Aby to zrobić, należy uruchomić menagera zadań, zerknąć na listę uruchomionych aplikacji i zamknąć tę, która naszym zdaniem spowodowała problem. Jeśli nie ma takiej aplikacji, warto zrestartować sprzęt i zacząć od jego porządkowania.

Jaki czynności wykonać, by nie dopuścić do kolejnego zawieszenia sprzętu?Przede wszystkim należy wziąć kilka wdechów i wykonać wszystkie wspomniane wyżej czynności porządkowe. Niestety, musimy na to poświęcić czas, ponieważ bez ich wykonania szybko może się okazać, że na komputerze nie będzie możliwa już dalsza praca. Wykonajmy więc kilka prostych kroków:

  • Oczyszczanie zewnętrzne. Odłączmy komputer od zasilania, użyjmy sprzężonego powietrza do oczyszczenia klawiatury i wlotów wentylacyjnych, przetrzyjmy ekran i wszystko, co zostało pokryte kurzem. Naprawdę warto.
  • Oczyszczanie wewnętrzne. Musimy włączyć system, a następnie uruchomić program wspierający oczyszczanie go ze zbędnych elementów. Dobrą opcją jest przeprowadzenie defragmentacji dysku oraz oczyszczenie go za pomocą darmowych, ale autoryzowanych aplikacji czyszczących.
  • Pozbycie się nadmiarowych plików. Często jest tak, że na komputerze mamy mnóstwo nieużywanych aplikacji, usuńmy je. Zdjęcia przenieśmy do chmury lub na dysk przenośny. To naprawdę nie powinno nam zająć zbyt dużo czasu.
  • Zaktualizujmy sterowniki i system. To należy robić zawsze na bieżąco.


Co, jeśli nic z tych czynności nie pomogło?Wymieńmy sprzęt. Jeśli okaże się, że nasze czynności porządkowe nie odniosły skutku, lepiej zastanowić się nad zmianą laptopa, który być może swoje lata świetności ma już za sobą. Warto zajrzeć na Media Expert i wybrać popularny Dell Vostro. Jego parametry pozwolą na długą, bezawaryjną pracę. Pamiętajmy jednak, aby dbać o swój sprzęt na bieżąco.