Wiadomości

  • 27 października 2022
  • wyświetleń: 719

Co to jest matcha

Materiał partnera:

Matcha to w dosłownym tłumaczeniu "herbata w proszku" - i tak rzeczywiście jest. Jest to prawdopodobnie najzdrowszy ze wszystkich rodzajów zielonej herbaty. Właściwości matchy docenia coraz więcej jej fanów. Picie matchy działą pozytywnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. Matcha nada z pewnością wielu korzyści każdemu.

matcha


Zielona herbata matchaMatcha to japońska sproszkowana zielona herbata drobno zmielona z liści krzewu, która jest przykryta tkaniną w ciągu ostatnich 20 do 30 dni zbiorów, aby ograniczyć dostęp światła. Matcha jest przygotowywana przez ostrożne mieszanie proszku z wodą do uzyskania jednorodnej zawiesiny. Do przygotowania herbaty matcha w tradycyjny sposób używa się bambusa i podaje się ją w dużych miseczkach zwanych chawan.

zielona herbata matcha


Herbatę matcha można również przygotować bez tradycyjnego użycia, na przykład w za pomocą spieniacza do mleka lub shakera. W Japonii matcha jest od dawna używana z w ciastach i słodyczach, a obecnie rozprzestrzenia się w Europie. Nadaje piękny zielony kolor i nadaje charakterystyczny herbaciany smak. Matcha jest jest uznawana, że jest to najlepsza herbata zielona. Filiżanka orzeźwiającego napoju matcha zawiera o połowę mniej kofeiny niż filiżanka kawy, za to efekt jej działania, dzięki L-teaninie, potrafi utrzymać się o wiele dłużej.

unsplash.com


Jak zrobić herbatę matchaunsplash.com


Herbata Matcha nie jest parzona jak herbata liściasta, ale musi być zmieszana z wodą w celu uzyskania plynnej konsystencji. Tradycyjnie do zakończenia używa się bambusowej trzepaczki chasen, a herbatę parzy się w kubku chawan, a następnie pije bezpośrednio z tego kubka. Podczas tradycyjnej ceremonii herbacianej chanoyu do dozowania herbaty używa się bambusowej łyżki chashaku, która jest standardową miarą dla herbaty matcha. Jednak wszystkie te tradycyjne przybory można zastąpić przedmiotami.

unsplash.com


Zamiast chasen możemy użyć spieniacza do mleka, zamiast chawan możemy użyć dowolnej miski, a zamiast chashak możemy użyć zwykłej łyżeczki. Dobrą praktyką jest przesianie matchy przed jej przygotowaniem, ale w przypadku matchy wysokiej jakości nie będzie to konieczne. Przesiewanie zapobiega tworzeniu się grudek podczas herbaty. Używając chasena mieszamy szybkimi ruchami w kształcie litery M lub W.

unsplash.com


Jeśli chcesz wykonać samodzielnie matchę w domu, warto zaopatrzyć się w zestaw do matcha.

Matcha latteunsplash.com


Matcha latte to japoński napój, który zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników jedzenia i nie tylko. Choć na pierwszy rzut oka nazwa mogłaby kojarzyć się z kawą, to nie mogło być bardziej oderwane od prawdy! Latte Matcha to niesamowite połączenie sproszkowanej herbaty i mlecznej pianki, które razem tworzą jasnozielony napój, bogaty w wiele cennych substancji.

unsplash.com


Sama matcha cieszy się największym uznaniem w Japonii, gdzie jest bardzo często używana do tradycyjnego parzenia i picia herbaty. Jest to jeden z najstarszych rodzajów herbaty, która jest uprawiana według specyficznej metody.

unsplash.com