Wiadomości

  • 27 października 2022
  • wyświetleń: 783

Opłaty drogowe i winiety — podstawowe informacje

Materiał partnera:

Systemy autostrad oraz dróg szybkiego ruchu są w Europie na naprawdę wysokim poziomie w większości państw, które należą do Unii Europejskiej, dzięki czemu podróżowanie po Starym Kontynencie jest niezwykle szybkie oraz przyjemne. Nie zawsze jest jednak tanie, gdyż na wielu autostradach obowiązują różne opłaty drogowe na przykład w formie winiet. Jaka jest ich wysokość i co trzeba o nich wiedzieć przed ruszeniem w podróż?

Silesia


Rodzaje opłat drogowychNajbardziej podstawowy sposób opłacania przejazdu drogą szybkiego ruchu, czyli na przykład autostradą to po prostu zapłacenie z góry wyliczonej stawki za dany odcinek. Z takim systemem możemy spotkać się na przykład na autostradzie A1 w Polsce na odcinku Nowa Wieś-Rusocin. Tam wystarczy jedynie pobrać bilet na wjeździe na drogę szybkiego ruchu, a na jej zakończeniu lub na zjeździe opłacić go na bramkach. Alternatywa to po prostu opłata za przejechanie przez punkt poboru. Z takich sposobów korzystają niektóre kraje europejskie.

Drugi sposób to oczywiście winiety. Jest to po prostu dowód uiszczenia opłaty za poruszanie się określonymi drogami. W przeszłości winieta zawsze miała formę naklejki, którą umieszczało się na przedniej szybie samochodu. Dziś coraz częściej możemy spotkać jednak e-winiety, które kupujemy internetowo i w razie kontroli wystarczy, że stróże prawa sprawdzą nasz numer rejestracyjny i będą się w stanie dowiedzieć, że nasz samochód posiada ją wykupioną.

W jakich państwach obowiązują winiety?W Europie winiety obowiązują na terenie łącznie 10 państw. Są to kolejno Węgry, Szwajcaria, Słowenia, Słowacja, Rumunia, Litwa, Holandia, Czechy, Bułgaria oraz Austria. Nie we wszystkich krajach są one jednak obowiązkowe dla samochodów osobowych. Świetnym przykładem może być Holandia, w której winiety muszą wykupować jedynie pojazdy, które ważą więcej niż 12 ton.

Na Węgrzech Winiety są obowiązkowe dla wszystkich. Kupując winiety do tego państwa, trzeba pamiętać o tym, że mają one zasięg regionalny i warto wybrać taką, która dotyczy regionu, w którym będziemy się poruszać. W Szwajcarii z kolei winiety obowiązują każdy samochód i są konieczne dla każdego samochodu z innego państwa. Co ważne dostępne są tam tylko winiety roczne, więc jeśli nie chcemy specjalnie wydawać sporej sumy na przejazd przez ten kraj, lepiej jest go ominąć w trakcie podróży.

W innych krajach konieczny może być wykup winiety, by poruszać się po drogach krajowych. Świetnym przykładem jest Rumunia. Dlatego jadąc do jakiegokolwiek kraju, bardzo ważne jest, by zapoznać się z przepisami, które tam obowiązują. Wiele o winietach w krajach europejskich można dowiedzieć się na stronie autostrady.com.pl.

Gdzie kupić winiety i jak je dobrać?W tym momencie zakup winiety jest prostszy niż kiedykolwiek. W przeszłości trzeba było bowiem zawsze szukać miejsc, które je sprzedają, a następnie naklejać je na szyby. Aktualnie winietę można sobie załatwić jeszcze przed wyjazdem, po prostu siedząc w domu. Sprzedaż winiet jest prowadzona na przykład przez Polski Związek Motorowy. Wiele państw posiada również własne strony, które są dedykowane sprzedaży e-winiet. Jeśli lubimy tradycję i chcemy mieć miłą pamiątkę, to możemy też skorzystać z tradycyjnego sposobu, czyli przy przejściu granicznym zjechać na przykład na stację benzynową i zakupić na niej tradycyjną winietę, którą nakleimy następnie na szybę.

Aby wybrać optymalną dla nas winietę, powinniśmy sprawdzić to, jakie są dostępne w danym kraju, a następnie sprawdzić plan podróży i dowiedzieć się, w jakich dniach potrzebna nam będzie winieta na przykład w Czechach. Mając to z tyłu głowy, wystarczy wykupić winietę na pożądany okres. O okresach obowiązywania winiet można dowiedzieć się pod adresem https://autostrady.com.pl/winiety/.