Wiadomości

  • 26 października 2022
  • wyświetleń: 753

Minimalnie inwazyjne odmładzanie twarzy - jaki zabieg wykonać?

Materiał partnera:

Odmładzanie przy pomocy profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej to najlepsze, co możemy podarować swojej skórze. Jedynie kompleksowa profilaktyka anti - aging i redukowanie oznak upływającego czasu w gabinecie medycyny estetycznej pomaga zatrzymać oznaki starzenia. Żaden krem czy inna domowa kuracja nie dorównają skuteczności najnowocześniejszych technologii i osiągnięć kosmetologicznych. O tym, które zabiegi odmładzające są szczególnie polecane porozmawiam z ekspertem medycyny estetycznej w klinice Neonia Łukaszem Jurskim.

jurskibotox


Na odmładzanie skóry decydują się coraz młodsze osoby. Czy to dobra strategia? Czy można wytypować przedział wiekowy, w którym najlepiej rozpocząć terapię odmładzającą?Indywidualny plan terapii ustalany jest podczas konsultacji lekarskiej w gabinecie medycyny estetycznej. Wówczas lekarz dermatolog analizuje stan skóry, poznaje oczekiwania pacjenta i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania poszczególnych zabiegów. Zauważalną tendencją jest jak najmniej inwazyjne odmładzanie twarzy - uwielbiane przez pacjentów zabiegi to takie, które nie wymagają użycia skalpela, długotrwałej rekonwalescencji. Jednocześnie - zabiegi te powinny zapewniać uzyskanie naturalnego efektu; a o takim mówimy wówczas, gdy zauważalne jest odmłodzenie twarzy, ale trudno domyślić się, że jest to efekt interwencji specjalisty z gabinetu medycyny estetycznej. Wśród zabiegów medycyny estetycznej, które łączą w sobie niewielką inwazyjność z możliwością uzyskania spektakularnego efektu odmłodzenia wymienić należy: kwas hialuronowy, botoks oraz HIFU.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów iniekcyjnych jest botoks. Pozwala na natychmiastowe wygładzenie zmarszczek mimicznych - i to na wiele miesięcy.Botoks https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/botoks-krakow/ to toksyna botulinowa, zwana także jadem kiełbasianym. Jest to neurotoksyna syntetyzowana przez bakterię Clostridium botulinum. Botoks wykorzystywany w medycynie estetycznej nie jest natomiast groźny dla zdrowia, gdyż został w odpowiedni sposób zmodyfikowany. Została zachowana oczywiście ta jego właściwość, która jest bardzo pożądana w medycynie estetycznej, czyli zdolność blokowania przewodnictwa nerwowo - mięśniowego. Dzięki czemu ostrzykiwanie określonych mięśni mimicznych twarzy pozwala na wygładzenie zmarszczek mimicznych, takich jak zmarszczki pod oczami, kurze łapki, zmarszczki poziome na czole czy lwia bruzda.

Jak wygląda terapia botoksem? Ile zabiegów pozwala uzyskać pożądany efekt? I czy efekty mają charakter trwały?Czas utrzymywania się efektu zabiegu z wykorzystaniem botoksu wynosi kilka miesięcy, zazwyczaj od 3 do 6. Wynika to z faktu, że zablokowanie synaps nerwowo - mięśniowych ma jedynie czasowe działanie. Dzięki temu możliwe jest pełne kontrolowanie efektów działania toksyny botulinowej, a w razie potrzeby - powtórzenie zabiegu. Schemat terapii jest zatem następujący - wykonywany jest jeden zabieg botoksu, a jeśli zauważymy osłabienie efektu toksyny botulinowej, wówczas możemy ponownie wykonać iniekcję. W ten sposób możliwe jest ciągłe podtrzymanie działania botoksu.

Czy wprowadzenie botoksu drogą iniekcji jest bezpieczne? I ile nakłuć trzeba wykonać?Botoks wprowadzany jest w okolicę mięśni mimicznych przy pomocy cieniutkiej igiełki. Nakłucia są praktycznie bezbolesne, zatem zabiegowi nie towarzyszy znaczny dyskomfort. W przypadku redukowania widoczności zmarszczek, liczba nakłuć zależy od ilości zmarszczek i ich wielkości. Zazwyczaj wystarczy kilka nakłuć. Leczenie nadpotliwości wymaga wykonania serii nakłuć w odległości 1 - 2 cm od siebie. Leczenie migreny polega na wykonaniu kilkudziesięciu nakłuć, obejmujących mięsień skroniowy, potyliczny, czworoboczny, mięśnie przykręgosłupowe oraz mięsień podłużny i czołowy. Z kolei w przebiegu bruksizmu ostrzykiwany jest mięsień żwacz.

Czy botoks to typowe zabieg "lunchowy", po wykonaniu którego można od razu powrócić do codziennych zajęć?Rzeczywiście, botoks to zabieg o znikomej inwazyjności. Iniekcje skórne nie pozostawiają praktycznie żadnego śladu, może jedynie wystąpić zaczerwienienie skóry, które ustępuje samoistnie po godzinie czy dwóch. Niemal natychmiast można więc powrócić do zwykłej aktywności. Należy jedynie pamiętać o tym, aby ograniczyć mimikę twarzy, unikać podrażniania skóry oraz ekspozycji na słońce.

Zmarszczki można wygładzić także przy pomocy kwasu hialuronowego. Nie należy mylić go z botoksem, gdyż podczas tych zabiegów wykorzystywane są zupełnie inne preparaty.Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań. Może być wykorzystany w zabiegach mezoterapii igłowej, wygładzania zmarszczek oraz wolumetrii. Jeśli użyty zostanie w celu wypełnienia zmarszczek i bruzd, wówczas uzyskamy efekt odmłodzenia i wygładzenia twarzy. Z kolei zastosowanie większych ilości tego wypełniacza w wybranych rejonach twarzy umożliwia uzupełnienie utraconej objętości policzków, poprawia linie żuchwy, daje efekt liftingu całej twarzy. Za jedno z największych osiągnięć medycyny estetycznej można uznać to, że taki całkowicie nieinwazyjny zabieg dorównuje skutecznością liftingowi z wykorzystaniem skalpela. Efekty zabiegów z wykorzystaniem tego wypełniacza utrzymują się przez wiele miesięcy. Nie można precyzyjnie określić, jak długo utrzyma się efekt, gdyż tempo degradacji kwasu hialuronowego jest kwestią indywidualną. Można natomiast liczyć na to, że wypełnianie zmarszczek kwasem pozwala zredukować ich widoczność na 8-12 miesięcy. Potem zabieg może być powtórzony.

Proszę powiedzieć jeszcze kilka słów o jednej z najnowocześniejszych technologii odmładzających, czyli HIFU.Jest to całkowicie nieinwazyjna, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda odmładzania skóry. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które wywołują efekt termiczny w głębszych warstwach skóry. Dochodzi do podgrzania i obkurczenia włókien kolagenowych, dzięki czemu struktura skóry zauważalnie się poprawia. Skóra jest gęstsza, bardziej jędrna, zmniejszona zostaje widoczność zmarszczek. A co najważniejsze - wszystko to można osiągnąć bez konieczności naruszania naskórka, a zatem - bez jakiejkolwiek rekonwalescencji po zabiegu. I jeszcze jedna zaleta technologii HIFU - wystarczy wykonać zaledwie 2-3 zabiegi, aby móc cieszyć się efektami odmładzającymi nawet przez kilka lat.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką medycyny estetycznej i laseroterapii Neonia