pless.pl

Wiadomości

  • 25 października 2022
  • wyświetleń: 296

Gdzie wydać książkę - jak znaleźć dobre wydawnictwo dla debiutanta?

Materiał partnera:

Wiele osób uważa, że pisanie jest najtrudniejszą częścią tworzenia książki, ale to nie do końca prawda. Często pomija się to, jak istotny i skomplikowany może być proces opublikowania gotowego tekstu. Znalezienie odpowiedzi na pytania: gdzie wydać książkę oraz którego wydawcę wybrać, nie zawsze jest proste. Dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań oficyny.

książki


Zacznij od konkurencjiPierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, w jakich wydawnictwach publikują pisarze, których książki są z gatunku podobnego do Twojego tytułu. Jeśli planujesz wydanie powieści kryminalnej, wybierz się do księgarni lub przejrzyj sklepy online, zwracając uwagę na to, pod szyldem jakich oficyn publikują autorzy popularnych, ale też mniej znanych kryminałów. Dzięki temu poznasz kilka firm, specjalizujących się w danej niszy czy gatunku. Warto zapisać sobie ich nazwy, a następnie przejrzeć strony internetowe. Możesz również zerknąć, czy wybrane oficyny często współpracują z debiutującymi autorami.

Zapoznaj się z ofertąZanim jeszcze zdecydujesz gdzie wydać książkę (www.novaeres.pl), porównaj poszczególne oferty wybranych w poprzednim kroku oficyn. Przede wszystkim zwróć uwagę na modele wydawnicze, proponowane przez te firmy. Pamiętaj, że opublikowanie książki w modelu tradycyjnym, w którym wydawnictwo bierze na siebie wszystkie koszty związane z przygotowaniem treści do druku, dystrybucją i promocją, może być niedostępne dla początkującego autora. Sprawdź, czy dana firma nie proponuje np. modelu subsydiowanego. Pisarz partycypuje w nim w kosztach wydania książki, zyskując większe szanse na opublikowanie swojego materiału.

Sprawdź sposoby promocjiTwoja książka nie ma zostać po prostu wydana. Najważniejszym celem takiego zabiegu będzie prawdopodobnie dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego tak istotna jest promocja publikacji zarówno przed, jak i już po jej wydaniu. Sprawdź w jaki sposób poszczególne oficyny zajmują się reklamą autorów. Zerknij nie tylko na strony internetowe, ale także media społecznościowe - czy są tam posty, promujące poszczególne tytuły? Jaką jakość mają grafiki i treści? Czy pojawiają się pod nimi reakcje odbiorców? Możesz zerknąć również na publikowane w internecie opinie o poszczególnych firmach lub zapytać o nie na branżowych grupach dyskusyjnych.

Zdecyduj gdzie wydać książkęOstatni krok to wybór przynajmniej kilku wydawnictw i wysłanie do nich gotowego tekstu swojej książki. Pamiętaj o tym, by nie ograniczać się wyłącznie do jednej oficyny. Więcej propozycji współpracy to większa szansa na pomyślne opublikowanie swojego tytułu. Dlatego wyślij materiał do przynajmniej kilku wydawnictw, poczekaj na odpowiedzi, poproś o szczegóły współpracy i porównaj oferty. Dzięki temu łatwo wybierzesz, gdzie wydać książkę na atrakcyjnych dla siebie warunkach.