Wiadomości
- 24 października 2022
- wyświetleń: 369
O czym pamiętać, rozliczając się z fiskusem?
Materiał partnera:
Każdy, kto osiąga w Polsce dochód zobowiązany jest do rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Obowiązek złożenia właściwego formularza [b]PIT[/b] przypada w roku następującym po roku, za który się rozliczamy. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować poważnymi problemami. Dlatego tak ważne jest, aby PITy trafiały do urzędu na czas, a jednocześnie by były wypełnione właściwie. O czym należy pamiętać, chcąc rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Czy dzisiaj jest to naprawdę trudne, czy też zadbano o to, aby cała procedura została maksymalnie uproszczona?
1.Czy PITy można składać przez Internet?
2.Do kiedy PITy muszą trafić do urzędu?
3.Rozliczać się samodzielnie czy z małżonkiem?
4.Jak rozliczyć darowizny?
Czy PITy można składać tylko przez Internet?
Rozliczenie PIT możliwe jest dzisiaj bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, podatnik nie musi dzisiaj nawet wypełniać formularza. Wszystkie dane znajdują się w systemie. Można je oczywiście sprawdzić i w razie konieczności zdecydować się na korektę. Mało kto jednak wie, że dostęp do internetowych wersji PIT nie oznacza braku możliwości rozliczenia z fiskusem w sposób tradycyjny. Nadal można zdecydować się na wysłanie wypełnionego formularza PIT pocztą tradycyjną. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że dokumenty muszą dotrzeć do urzędu w odpowiednim terminie.
Do kiedy PITy muszą trafić do urzędu?
Jeśli chodzi o rozliczenie PIT to niezwykle ważna jest kwestia terminów. Termin złożenia zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia. Jeśli jest to dzień wolny od pracy, termin oczywiście przesuwa się, ale zaledwie o kilka dni. Odkąd zdecydowano o wprowadzeniu rozliczeń internetowych nie ma dużego problemu, jeśli zapomnimy o wysłaniu zeznania pocztą. Krajowa Administracja Skarbowa w sposób automatyczny zaakceptuje te zeznania, która dostępne są w systemie. Trzeba jednak pamiętać, że program nie uwzględnia automatycznie ulg. Nie rozliczy nas również wspólnie z małżonkiem. Może więc okazać się, że automatyczne zatwierdzenie dokumentów jest dla nas po prostu niekorzystne.
Rozliczać się samodzielnie czy z małżonkiem?
Rozliczenie PIT możliwe jest zarówno samodzielnie, jak i z małżonkiem. Oczywiście jest to opcja dostępna dla osób będących w związku małżeńskim. Takie rozwiązanie jest na ogół naprawdę korzystne. Pozwala bowiem na zmniejszenie należnego podatku. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, musisz pamiętać, że w przypadku automatycznego zatwierdzenia zeznania rozliczenie z małżonkiem nie będzie możliwe. Dostępne w usłudze rządowej PITy są bowiem wypełnione dla indywidualnego podatnika. Warto w tym miejscu dodać, że obecnie nadal można korzystać z wielu ulg podatkowych. Skorzystać możesz z ulgi:
- na dziecko;
- termomodernizacyjnej;
- na Internet;
- rehabilitacyjnej;
- na IKZE.
Usługa rządowa uwzględnia wyłącznie ulgę na dziecko. Pozostałe musisz wpisać ręcznie.
Jak rozliczyć darowizny?
Tym, co pomniejsza należny podatek są także darowizny. Jeśli chcesz je uwzględnić w formularzu PIT, musisz pamiętać o tym, że trzeba samodzielnie wprowadzić je do PITa. Oznacza to, że nie możesz skorzystać z automatycznego zatwierdzenia zeznania. Pamiętaj, że obowiązujące w Polsce prawo podatkowe pozwala na odliczanie od podatku między innymi darowizn na:
- organizacje pożytku publicznego;
- cele charytatywno-opiekuńcze kościoła;
- cele krwiodawstwa;
- cele kultu religijnego.
Również te związane z pandemią nowego koronawirusa, a także te na kształcenie zawodowe mogą zostać uwzględnione w formularzu PIT. UWAGA: w polskim prawie podatkowym funkcjonuje limit, do którego można odliczać darowizny od podatku. Wynosi on 6% rocznego dochodu lub przychodu. Oznacza to, że jeśli odliczysz darowiznę w wysokości 6% dochodzi na organizację celu publicznego, to nie możesz już skorzystać z odliczenia na cele kultu religijnego.
Rozliczenie PIT to obowiązek każdego podatnika. Musisz pamiętać, że za jego niedopełnienie grozi Ci wysoka kara. Na szczęście obecnie stosowane są rozwiązania, które zdejmują z Ciebie konieczność pamiętania o wypełnieniu formularza PIT. Jeśli jednak chcesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, skorzystać z odliczeń bądź oddać swój procent podatku na organizacje pożytku publicznego, nie unikniesz wypełniania formularza przynajmniej w tym zakresie.