Wiadomości

  • 24 października 2022
  • 26 października 2022
  • wyświetleń: 8829

Pszczyna: czy powstanie gminny punkt dystrybucji węgla?

Czy powstanie gminny punkt sprzedaży węgla? Są takie plany. Gmina Pszczyna, w odpowiedzi na pismo wojewody śląskiego, przygotowuje odpowiedź w zakresie liczby gospodarstw domowych zainteresowanych zakupem opału na preferencyjnych warunkach. Mieszkańcy w poniedziałek mogli zgłaszać chęć kupna do sołtysów i zarządów osiedli.

węgiel opał kopalnia
Pszczyna: powstanie gminny punkt dystrybucji węgla? · fot. czecho.pl


- Przedstawiono projekt ustawy w sprawie ułatwień dla jednostek samorządu terytorialnego w dystrybucji węgla. Chodzi o zwolnienie ze stosowania prawa zamówień publicznych oraz zwolnienie z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla. Po przyjęciu uchwały będziemy mogli zrobić to, czego wcześniej nie mogliśmy zrobić. Czy chcieliśmy czy nie, nie mogliśmy prowadzić działań związanych z węglem, teraz się to zmieni, zgodnie z zapisami - wyjaśnił Dariusz Skrobol, odpowiadając na zapytanie Rafała Wróbla.

- Pan czeka co w sejmie się wydarzy... A wie pan ile samorządów rozprowadza już węgiel? 1200 w całej Polsce - skomentował wypowiedź burmistrza Rafał Wróbel.

- A zadam panu pytanie: wie pan, jaka cena węgla jest w tym punktach samorządowych? 3 tysiące złotych - odparł burmistrz.

Tego samego dnia po południu Sejm przyjął ustawę o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Na mocy tych przepisów gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tysiące złotych za tonę. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Jeśli przepisy wejdą w życie, spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, będą PGE Paliwa i Węglokoks. Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, spółki, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Spółki komunalne i gminy podejmujące się sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie będą zwolnione z podatku akcyzowego od tych transakcji. Ustawa upraszcza formalności związane z zakupem i sprzedażą węgla przez gminy (samorządy będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla).

O lokalizację punktu sprzedaży węgla, datę jego uruchomienia i szczegóły dotyczące zasad zakupu oraz transportu opału zapytaliśmy rzecznika prasowego pszczyńskiego ratusza.

Gmina zbiera informacje o liczbie gospodarstw domowych zainteresowanych zakupem węgla- Obecnie nie ma jeszcze podstawy prawnej do prowadzenia dystrybucji węgla przez gminę na warunkach, które byłyby preferencyjne dla mieszkańców. Niemniej gmina Pszczyna, w odpowiedzi na pismo wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, wyprzedzając proces legislacyjny, przygotowuje odpowiedź w zakresie liczby gospodarstw domowych zainteresowanych zakupem węgla. Informacje zbierane są między innymi na podstawie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ale także z pomocą sołtysów i przewodniczących osiedli. Należy pamiętać, że zgodnie z projektem ustawy, z tego zakupu nie będą mogły skorzystać te osoby, które wcześniej nabyły węgiel na innych preferencyjnych warunkach - wyjaśnia Oskar Piecuch.

- Zgodnie z ustawą, gdy ta wejdzie w życie, sposób rozpatrywania wniosków o zakup, kryteria pierwszeństwa zakupu oraz dokumenty, które należy dołączyć do wniosku, zostaną określone w uchwale Rady Miejskiej - precyzuje.

Zainteresowani mogą kontaktować się z sołtysami / zarządami osiedliOd weekendu można było kontaktować się z sołtysami i zarządami osiedli na terenie gminy Pszczyna w celu zgłoszenia chęci nabycia węgla po preferencyjnej cenie. Komunikaty w tej sprawie pojawiły się w ostatnich dniach w mediach społecznościowych, na stronach niektórych osiedli i sołectw:

Loading...

Loading...

Loading...

Loading...

Loading...

Loading...

Loading...

Loading...


Informacje te zostaną przekazane ratuszowi.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.