pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2022
  • 23 października 2022
  • wyświetleń: 3804

Burmistrz o likwidacji Archiwum Państwowego w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Likwidacja archiwum" podaj

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zabrał głos w sprawie trwającej likwidacji oddziału Archiwum Państwowego w Pszczynie. Ostatnio w ratuszu rozdzwoniły się w tej sprawie telefony... Ludzie nauki i kultury apelują o powstrzymanie wywożenia zbiorów do Katowic.

Reklama

Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Pszczynie
Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Pszczynie · fot. Archiwum Państwowe w Katowicach


Przypomnijmy: zdecydowano o likwidacji Oddziału Archiwum Państwowego w Pszczynie, który mieści się w Muzeum Zamkowym. Zbiory zostaną przewiezione do centrali Archiwum w Katowicach do końca grudnia. Głos w sprawie zabrali pszczyńscy historycy, którzy wystosowali również list otwarty. Piszemy o tym szerzej w artykule Archiwum Państwowe w Pszczynie do likwidacji. Jest list otwarty.

W piątek w mediach społecznościowych głos w tej sprawie zabrał burmistrz Pszczyny:

- W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o likwidacji pszczyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Tym samym rozdzwoniły się telefony w pszczyńskim ratuszu od ludzi nauki i kultury, dla których ww. archiwa były i są stałym elementem pracy naukowej i zawodowej. Wszystkie te osoby, ale również mieszkańcy gminy Pszczyna, wyrażają olbrzymie zaniepokojenie zapowiedzią wyprowadzania z naszego miasta dokumentów, które od setek lat tutaj właśnie były dostępne - napisał Dariusz Skrobol.

Wskazał, że w mediach opublikowany został list otwarty do Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Autorzy listu podkreślają, że likwidacja oddziału w Pszczynie znacząco zuboży krajobraz kulturowy naszego regionu.

burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol wziął udział w debacie online pt. „Czyste powietrze - nowe zasady”
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol · fot. UM Pszczyna


- Trafnie zaznaczają, że zgromadzone archiwum jest nierozerwalnie związane z Pszczyną, że - z czym całkowicie się zgadzam - jest ważnym i czytelnym świadectwem bytności naszych przodków. Mają rację, że to bezcenne dziedzictwo materialne, że bez pszczyńskiego oddziału Archiwum Państwowego nie byłoby tylu książek i publikacji - pisze burmistrz.

- W następstwie tych wiadomości wystąpiłem z pismem do dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie, pana Macieja Klussa, który jest gospodarzem obiektu, o przedstawienie aktualnej sytuacji pszczyńskiego oddziału archiwum. Poprosiłem o odpowiedź, czy likwidacja rzeczywiście ma miejsce oraz informacje, z czyjej inicjatywy następuje. Zapytałem także, czy Pszczynę opuszczą wszystkie archiwa, łącznie z Archiwum Książąt Pszczyńskich - informuje.

- Poprosiłem również o wskazanie kroków, które mogłyby zostać podjęte w celu zachowania pszczyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w dotychczasowej siedzibie. Ze strony gminy Pszczyna zadeklarowałem pełną współpracę i chęć podjęcia działań, które pozwolą ocalić zlokalizowany w naszym mieście oddział Archiwum Państwowego - zaznacza.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Likwidacja archiwum

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Likwidacja archiwum" podaj