Reklama

Wiadomości

  • 23 października 2022
  • 2 listopada 2022
  • wyświetleń: 13155

Miasto turystyczne, a hoteli brak. Gdzie przenocować w Pszczynie?

Początkiem października swoją działalność zawiesił hotel PTTK w Pszczynie. Znajdował się w centrum miasta i od wielu lat oferował noclegi dla szerokiego grona gości. Mówiono o nim, że jest na każdą kieszeń. Przyjezdni chętnie wybierali go ze względu na ceny i świetną lokalizację. Niestety podobnych obiektów w Pszczynie jest bardzo mało, tymczasem nadal uchodzimy za miasto turystyczne. Gdzie w takim razie nocować mogą turyści, którzy planują tu jedno- lub kilkudniowy pobyt? Sprawdzamy.

Turystyka w Pszczynie, hotel PTTK, zabytek, ul. Bogedaina
Hotel PTTK zawiesił działalność z dniem 1 października 2022 · fot. Ela / pless.pl


Hotel PTTK prosperował w murach zabytkowego budynku, który niegdyś pełnił funkcję aresztu śledczego. Jest własnością Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Pszczyńskiej, które jednak nie zabiera głosu odnośnie powodów zawieszenia działalności hotelu. Obiekt był ceniony ze względu na dobrą lokalizację i przystępne ceny. Turyści zasięgający informacji o dostępnych noclegach w Biurze Informacji Turystycznej byli kierowani między innymi właśnie tam.
- Potrzeby turystów przyjeżdżających do Pszczyny są dość zróżnicowane, ale z reguły każdy do tej pory znajdował tutaj to, czego poszukiwał. Dotyczyło to zarówno atrakcji turystycznych jak i bazy noclegowo-gastronomicznej. Niestety w ostatnim czasie, po zawieszeniu działalności hotelu PTTK, dla części turystów znalezienie odpowiedniego dla nich noclegu może okazać się problemem. Lokalizacja hotelu, własny parking, przystępna cena i warunki zakwaterowania, wszystko to sprawiało, że wiele osób wybierało właśnie ten hotel. W obecnej sytuacji osoby te będą musiały szukać alternatywy, co wcale nie będzie łatwe - komentuje Magdalena Smolarz z Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie.

A co o nocowaniu w PTTK sądzą sami goście? - Cena nie była akurat szczególnie niska. 140 zł za pokój dwuosobowy to jednak koszt w tym przypadku niezbyt adekwatny do panujących tu standardów. Poza tym jednak nocleg w tym miejscu miał wiele zalet, na przykład profesjonalną obsługę, duży parking, przestronny pokój. Wszędzie było blisko. Urzędy, sklepy, różne instytucje na wyciągnięcie ręki, atrakcje turystyczne tak samo. Dla turysty i dla kogoś, kto w centrum miasta chce mieć trochę prywatności w sam raz - opisuje turystka, która niedawno miała okazję w hotelu PTTK nocować.

Noclegi w Pszczynie - na co możemy liczyć?Od pewnego już czasu głucho jest także w hotelu "U Michalika", zlokalizowanym w połowie drogi z dworca kolejowego i centrum przesiadkowego na starówkę. Na drzwiach do budynku widnieje kartka z napisem "hotel nieczynny z powodu awarii ogrzewania", telefony nie odpowiadają. Rezerwacji nie da się tu również dokonać przez serwis booking.com, pomimo tego, że obiekt figuruje w tej powszechnie dziś używanej internetowej bazie z noclegami.

Hotel u Michalika, turystyka, noclegi w Pszczynie, Dworcowa
Kolejny nieczynny pszczyński hotel w centrum · fot. Ela / pless.pl


W samym centrum Pszczyny możemy przenocować bezpośrednio przy rynku. Noclegi znajdziemy między innymi pod adresami Rynek 16 i Rynek 20. Są to apartamenty i pokoje w wysokim standardzie, należące do Brovaru 16. Z informacji dostępnych na stronie internetowej da się wyczytać, że pokój w kategorii standard, jeśli podróżujemy we dwoje, możemy mieć za 280 zł za noc. Plusem tych obiektów jest dogodna lokalizacja. Z tego względu chociażby Biuro Informacji Turystycznej wskazuje turystom możliwość nocowania właśnie tutaj. Poza tym BIT kieruje zainteresowanych również do Apartamentu przy Zamku, czyli w praktyce do pojedynczego apartamentu przy ul. Wojska Polskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie czołowego pszczyńskiego zabytku. Rzeczony apartament z dwiema sypialniami możemy mieć dla siebie w cenie 200-210 zł za noc dla dwóch osób. Nie jest to jedyna dostępna w Pszczynie oferta tego rodzaju. W serwisie booking.com widnieje ich jeszcze 7. Ceny mają zróżnicowane, startują z pułapu 170 zł za dwie osoby w apartamencie i kończą na 450 zł za nocleg. Apartamenty są rozsiane po centrum, znajdują się między innymi przy ulicach Warownej, Piwowarskiej, Katowickiej, Korfantego i Batorego, w tym w zabytkowej willi Assera. Są to jednak pojedyncze mieszkania, które raczej rezerwuje się z wyprzedzeniem. Na ul. Łowieckiej można z kolei wynająć na wyłączność willę utrzymaną w duchu artystycznym. Koszt noclegu w niej to kwota 600-700 zł za dobę.

Oferta noclegów w Pszczynie na bookingu
W centrum Pszczyny może nie znajdziemy zbyt wielu hoteli, są za to apartamenty do wynajęcia · fot. Ela / pless.pl


Poza ścisłym centrum, usługi noclegowe oferuje także Dom Turysty. Jest to hotel usytuowany przy ul. Cieszyńskiej. To większy obiekt, mogący zmieścić 49 osób, nierzadko przyjmuje większe grupy gości. Pokój dwuosobowy na jedną noc możemy tu wynająć za 80-110 zł.

Poza tym w obrębie Pszczyny działa też hotel Globus, zlokalizowany przy DK-1. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje tu 120 zł. Nieco dalej w kierunku Bielska-Białej, przy tej samej drodze, działa trzygwiazdkowy Imperium, z ceną 230 zł za pokój dwuosobowy. W miarę dogodne możliwości dotarcia piechotą z hotelu na rynek lub dworzec PKP i w kierunku innych atrakcji turystycznych zlokalizowanych w samym centrum, tutaj się kończą. Choć i tak nocując w jednej z trzech ostatnich lokalizacji, musimy liczyć się z długim spacerem na rynek lub zamówieniem taksówki. Jeśli do Pszczyny przyjeżdżamy samochodem i jednocześnie zamierzamy się nim przemieszczać, opcji jest nieco więcej - hotel Styl 70 zlokalizowany w Piasku czy Pałac Bażantarnia w Porębie.

Turyści w PszczynieJak mówi Magdalena Smolarz z BIT, środek transportu jest rzeczywiście czynnikiem decydującym o wyborze noclegu. Zdecydowana większość turystów przyjeżdża do Pszczyny samochodami, dlatego jest skłonna nocować w kwaterach prywatnych, pensjonatach, agroturystyce czy innych kameralnych miejscach, niekoniecznie znajdujących się w samym centrum miasta. Niemniej, turyści podróżujący koleją również do Pszczyny przyjeżdżają, nie brakuje i gości, którzy docierają do nas na rowerach. Osoby bez samochodu czy innego środka transportu preferują noclegi w centrum Pszczyny i w średnim przedziale cenowym. Turyści, którzy nie planowali i nie rezerwowali wcześniej noclegu, zwykle zatrzymują się w hotelach. Biuro Informacji Turystycznej wyróżnia wśród gości odwiedzających Pszczynę 3 grupy:

  • turyści, którzy przyjeżdżają do Pszczyny na jeden dzień i chcą zobaczyć możliwie najwięcej - to grupa najliczniejsza;
  • turyści, dla których Pszczyna jest przystankiem w podróży do innego miejsca docelowego - zatrzymują się tu na kilka godzin i ograniczają do zwiedzenia parku oraz zamku, nierzadko planują później do Pszczyny wrócić, zachęceni pozostałymi atrakcjami, o których zdołali się dowiedzieć;
  • turyści planujący pobyt kilkudniowy - ci mają ustalony plan oraz wiedzę na temat tego, co chcą zobaczyć w Pszczynie i w okolicach.


Rynek w Pszczynie, ratusz, kościół, płyta rynku, jesień w Pszczynie
Noclegów w ścisłym centrum Pszczyny szukają głównie turyści podróżujący koleją · fot. Ela / pless.pl


W sezonie letnim Biuro Informacji Turystycznej otrzymuje również zapytania o pola campingowe. Tutaj oferta ogranicza się do pól namiotowych w Łące.

Co z kolei turysta przybywający do Pszczyny pragnie zobaczyć? To w pierwszej kolejności oczywiście zamek i park, ale także Pokazowa Zagroda Żubrów, skansen i inne muzea, starówka, Ośrodek Hodowli Żubrów w Jankowicach czy Ogrody Kapias. Turystów, zwłaszcza tych aktywnych, przyciąga również Ośrodek Sportów Wodnych w Łące. Nie brakuje gości, którzy do Pszczyny przyjeżdżają na konkretne wydarzenia, głównie Daisy Days, Pszczyński Jarmark Świąteczny, Spotkania z Kulturą Żydowską czy Giełdę Staroci.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PTTK Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PTTK Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PTTK Pszczyna" podaj