Wiadomości

  • 20 października 2022
  • wyświetleń: 783

Licznik Geigera - co to jest i komu się przydaje?

Materiał partnera:

Licznik Geigera jest urządzeniem, które wykorzystuje się do prowadzenia pomiarów poziomu promieniowania jądrowego, które w dużych ilościach jest bardzo niebezpieczne dla organizmu. W jakich sytuacjach przydaje się ten sprzęt i co koniecznie należy o nim wiedzieć? Szereg przydatnych informacji prezentujemy w poniższym artykule.

licznik-geigera-co-to-jest-i-komu-sie-przydaje


Licznik Geigera - definicja pojęciaLicznik Geigera (zamiennie określany jako licznik Geigera i Mullera, detektor promieniowania jądrowego) to wyspecjalizowane urządzenie, które służy do przeprowadzania pomiarów promieniowania jądrowego (jonizującego). Pierwsze prace nad stworzeniem tego urządzenia miały miejsce na początku XX wieku. Pierwowzorem licznika Geigera było urządzenie z 1908 roku stworzonego przez Johannesa Wilhelma Geigera, niemieckiego fizyka nuklearnego.

Pierwsze liczniki były zbudowane ze szklanego pojemnika - cylindra, a w środku znajdowała się metalowa rurka. Przez środek rurki przechodził niewielki drut, który pełnił funkcję anody. W środku pojemnika umieszczano gazy o niższym ciśnieniu niż ciśnienie atmosferyczne. Elektrony, które były zgromadzone wokół drucika, prowadziły do wywoływania impulsu, który dzięki temu, że był wzmocniony jako sygnał elektryczny, mógł być odbierany przez ludzkie ucho jako seria trzasków. Im trzaski były mocniejsze, tym ilość materiału radioaktywnego była proporcjonalnie większa.

W 1928 roku Geiger we współpracy z doktorantem Waltherem Müllerem ulepszył zaprojektowane przez siebie urządzenie w taki sposób, by mogło w stanie wykrywać różne typy materiałów radioaktywnych - pozwalał na realizowanie pomiarów promieniowania β i γ. Od tego momentu licznik określany jest jako Geigera-Mullera i wykrywa skażenie radioaktywne, minerały promieniotwórcze takie jak uran a nawet obecność radu w piwnicach.

Promieniowanie jądrowe jest bardzo szkodliwe dla organizmów, ponieważ znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe. Należy mieć na uwadze, że promieniowanie jonizujące to stały, wytwarzany w sposób całkowicie naturalny składnik otoczenia, w którym żyjemy. Warto zaopatrzyć się w licznik Geigera na www.srtech.pl.

licznik geigera czyli szybki sposob na weryfikacje poziomu promieniowania


Licznik Geigera, czyli szybki sposób na weryfikację poziomu promieniowaniaW tej chwili liczniki Geigera to urządzenia, które są szeroko dostępne w wielu sklepach - zarówno w internecie jak i stacjonarnie. Dzięki nim można w szybki sposób ocenić poziom skażenia promieniotwórczego różnego rodzaju materiałów, np. żywności, materiałów budowlanych i sprzętu i wielu, wielu innych. Licznik Geigera zalicza całkowity poziom czynników jonizujących w otoczeniu - mowa tutaj o promieniowaniu alfa, beta i gamma.

Kiedy przydaje się licznik Geigera?Licznik Geigera przydaje się zawsze wtedy, gdy jesteśmy narażeni na zwiększone promieniowanie, czyli np. w pracowniach RTG. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie może być także z powodzeniem wykorzystywane w warunkach domowych. Z obsługą standardowych modeli nie powinni mieć problemów nawet laicy, ponieważ instrukcje obsługi od producentów są napisane prostym, zrozumiałym językiem.

Śledź nowe technologie na www.srtech.pl i bądź na bieżąco - znajdziesz tam szeroką ofertę urządzeń związanych z nowymi technologiami, ekologią i zdrowym trybem życia, m.in. testery żywności, dozymetry, mierniki.