pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 20 października 2022
  • 25 października 2022
  • wyświetleń: 11919

Zmarł Tadeusz Rydzewski, uczestnik Marszu Śmierci. Data pogrzebu

Nie żyje Tadeusz Rydzewski, więzień obozu koncentracyjnego i uczestnik Marszu Śmierci. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek, 27 października.

Nie żyje Tadeusz Rydzewski
Nie żyje Tadeusz Rydzewski · fot. powiat


Tadeusz Rydzewski był mieszkańcem Pszczyny, świadkiem historii, który dzielił się swoimi bolesnymi przeżyciami z okresu wojny.

Urodził się w 1925 roku niedaleko Łomży. Żołnierz AK ps. "Czupurny", w trakcie wojny został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Udało mu się uciec z Marszu Śmierci. Po wojnie zdał maturę i ukończył studia rolnicze, był autorem i współautorem 35 odmian rolniczych. Został odznaczony Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem - Zasłużony dla Rolnictwa. Razem z żoną Olgą zamieszkał w Pszczynie.

- Z Panem Tadeuszem miałam okazję spotkać się w tym roku kilkakrotnie. Zawsze uśmiechnięty, bardzo energiczny. Swoje wspomnienia spisywał i dzielił się nimi z innymi. Angażował się w projekty, które miały na celu przybliżenie historii Marszu Śmierci. Wiadomość o śmierci Pana Tadeusza przyjęłam z wielkim smutkiem. Łączę się w bólu z Bliskimi i wszystkimi, którzy cierpią po Jego śmierci. Niech spoczywa w pokoju... - napisała w mediach społecznościowych Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Pan Tadeusz zginął od uderzenia rogatką na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Dworcowej w Pszczynie. Informację tę potwierdził opiekun mężczyzny, Łukasz Warzecha.

O tragicznym wypadku, który miał miejsce 19 października piszemy w artykule Pszczyna: tragiczny wypadek na Dworcowej. Nie żyje 97-latek. Mężczyzna, przechodząc przez przejazd, został uderzony szlabanem w głowę. Był reanimowany na miejscu zdarzenia. Niestety lekarze przegrali walkę o jego życie.

Msza Żałobna odprawiona zostanie w Kościele Wszystkich Świętych w dniu 27 października o godz. 12:00. Urna z prochami zmarłego zostanie złożona na cmentarzu ewangelickim.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.