Reklama

Wiadomości

  • 17 października 2022
  • wyświetleń: 5670

Pszczyńscy policjanci w bazie potencjalnych dawców szpiku

Pszczyńscy policjanci wsparli przeprowadzoną w ubiegłym tygodniu w Pszczynie akcję Fundacji DKMS, która została zorganizowana, by pozyskać nowych potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Pszczyńscy policjanci w bazie potencjalnych dawców szpiku - 10.2022 · fot. KPP Pszczyna


Październik jest Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Nie zapomnieli o tym nasi mundurowi, którzy w czwartek dołączyli do grona potencjalnych dawców.

Akcja była zorganizowana i przeprowadzona w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Rejestracji mogli dokonać wszyscy chętni, zarówno uczniowie, nauczyciele, rodzice, jak również mieszkańcy.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi, który na stałe mieszka w Polsce i jest ogólnie w dobrym stanie zdrowia. Z pobranej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców.

Decyzję o rejestracji w bazie podjęło już wielu z pszczyńskich mundurowych. Teraz kolejne osoby zdecydowały się na dołączenie do tego grona.

- Zachęcamy wszystkich: "Pokonajmy wspólnie nowotwory krwi" - mówią mundurowi.

Akcja w pszczyńskim liceum cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowano się na jej powtórzenie. Zarejestrować można się w poniedziałek, 17 października od godziny 12.00 do 17.00. Szczegóły w artykule Wielkie zainteresowanie rejestracją dawców szpiku - przedłużenie akcji.

ar / pless.pl

źródło: KPP Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.