Wiadomości

  • 14 października 2022
  • 15 października 2022
  • wyświetleń: 1183

Jak zorganizować przeniesienie fabryki krok po kroku?

Materiał partnera:

Zmiana lokalizacji fabryki, związana z potrzebą zwiększenia miejsca lub przeniesienia linii produkcyjnych do innego budynku, miejscowości, a nawet kraju, to nie lada wyzwanie, któremu trudno będzie sprostać bez profesjonalnego wsparcia firmy specjalizującej się w relokacji maszyn. Próby przeniesienia odpowiedzialności na niedoświadczonych i nieprzygotowanych do tego typu przedsięwzięć pracowników mogą skutkować wieloma konsekwencjami, także tymi związanymi z naruszeniem ich bezpieczeństwa.

Jak zorganizować przeniesienie fabryki krok po kroku?


Na czym polega relokacja fabryki?Na podstawie zebranych informacji, analiz określających cele i potrzeby przedsiębiorstwa tworzony jest szczegółowy plan działania. Przeniesienie maszyn i całych linii produkcyjnych wymaga często stworzenia nowych instalacji przemysłowych, przeprowadzenia wielu testów, zanim stanowisko zostanie uruchomione na nowej lokalizacji. Relokacja fabryki to również szansa na organizację nowej przestrzeni — demontaż i utylizację niepotrzebnych lub niedziałających maszyn i urządzeń.

Jakie są etapy relokacji fabryk?Transfer maszyn związany ze zmianą lokalizacji fabryki musi zostać wykonany sprawnie, szybko, lecz bez zbędnego pośpiechu, który mógłby przyczynić się do utraty kontroli nad procesem, a w konsekwencji ryzyka popełnienia błędu lub awarii. Zanim firma realizująca tego typu zadanie zacznie demontować maszyny, musi dokładnie przygotować plan i harmonogram działań, określając, jaki rodzaj sprzętu zostanie użyty w transporcie maszyn, w jaki sposób zostaną one zabezpieczone i kiedy zakończą się prace związane z relokacją fabryki. Plan działania obejmuje również przeprowadzenie testów na nowej lokalizacji, przeszkolenie pracowników, a także dokładnie sprawdzenie, jak działa maszyna po zakończeniu instalacji. Od zakresu prac, ilości maszyn i zaawansowania procesu produkcyjnego zależeć będzie, ile czasu potrwa relokacja fabryki — wszystkie te informacje powinny zostać przekazane, zanim rozpoczną się prace.

W jaki sposób odbywa się transport maszyn?Większość zakładów produkcyjnych dysponuje ciężkimi i trudnymi w przenoszeniu maszynami, dlatego ich transport, również ten wewnątrz fabryki bywa nie lada wyzwaniem. Konieczne będą specjalistyczne podnośniki, liny, które sprawią, że prace nad zmianą lokalizacji urządzeń przemysłowych będą bezpieczne i zgodne z BHP.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?Trudno tego typu zadania wykonać bez specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy, jak zdemontować i zainstalować maszynę na nowej lokalizacji. Bez wsparcia profesjonalnej ekipy zadania związane z relokacją maszyn mogą okazać się zbyt trudne i zbyt niebezpieczne. Planując tego typu zmiany, warto dokładnie poznać opinie o danej firmie i zakres usług wchodzących w skład relokacji fabryki. W przypadku firmy ESOX Industrial Automation z Łodygowic koło Bielska-Białej, która ma za sobą wiele tego typu wdrożeń, otrzymujesz kompleksową pomoc zarówno w relokacji, transporcie, jak i montażu oraz uruchomieniu maszyn w nowej lokalizacji.