pless.pl

Wiadomości

  • 13 października 2022
  • wyświetleń: 369

Branża motoryzacyjna w Polsce

Materiał partnera:

Pandemia wpłynęła na różne gałęzie przemysłu w niemal wszystkich państwach - nie inaczej jest z branżą motoryzacyjną w Polsce. Jednak sytuacja stopniowo ulega poprawie, a gałąź automotive w naszym kraju jest w bardzo dobrej kondycji.

Branża motoryzacyjna w Polsce


Drugi największy sektor przemysłu w PolsceW ostatnim czasie branża motoryzacyjna w Polsce bardzo prężnie się rozwija i odnosi niebagatelne sukcesy - jesteśmy jednym z czołowych producentów samochodów i ich części w całej Europie. Według analityków na naszą korzyść w rozwoju tej gałęzi przemysłu wpływa duża powierzchnia państwa, dobrze rozwinięte porty wodne oraz dostęp do wysoce wykwalifikowanych pracowników. Sprawdzając numery VIN pojazdu przed jego zakupem na stronie www.sprawdzauto.pl, bardzo często możemy się natknąć na informację, że pojazd został wyprodukowany właśnie w naszym kraju.

Jesteśmy też w grupie państw europejskich o najdłuższych sieciach dróg ekspresowych i autostrad, co wpływa na ogromną dostępność transportową. Polskie porty również mają duże znaczenie, ponieważ są wysoce rozwinięte i umożliwiają dostawy do innych europejskich krajów i nie tylko - prowadzimy także handel z Azją. Dużym atutem jest także e-mobilność. Ulgi i dofinansowania dla producentów pojazdów elektrycznych sprawiają, że elektromobilności w Polsce prężnie się rozwija. Jest to szczególnie istotne ze względu na unijny plan zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych już w 2035 roku.

Zakłady produkcyjne w PolsceW naszym kraju znajdują liczne zakłady produkcyjne wielu znanych światowych marek - między innymi Mercedes-Benz, Inter Cars, Fiat, czy Toyota Motor Poland. Największą firmą w Polsce jest Fiat-Chrysler Automobiles w Tychach. Produkowane są w niej cztery modele znanych pojazdów - Fiat 500, Abarth 500, Ford Ka oraz Lancia Ypsilon. Bardzo dużym zakładem produkcyjnym jest również General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach, z którego wyjeżdżają takie ponadczasowe modele jak Opel Astra oraz Cascada.

W Poznaniu produkowane są Volkswageny Caddy, Caddy Maxi i Transporter, a kolejny zakład tej marki ma powstać we Wrześni. Nie są to jednak jedyne przedsiębiorstwa motoryzacyjne w Polsce. W naszym kraju wytwarzane są także autobusy. Między innymi wersje niskopodłogowe i turystyczne Neoplan powstają w fabrykach należących do koncernu MAN Truck & Bus AG, natomiast we Wrocławiu produkowane są autobusy Volvo. Na Dolnym Śląsku działa także znana fabryka samochodów ciężarowych w Jelczu-Laskowicach, która trudni się również produkcją pojazdów wojskowych. Warto również wspomnieć o marce Solaris, która została założona w naszym kraju.

Wysoki poziom edukacji PolakówJesteśmy w naszej części Europy najlepszym krajem pod kątem liczby pracowników w wieku produkcyjnych, którzy posiadają kwalifikacje techniczne. Dotyczy to zarówno średniego, jak i wyższego wykształcenia. Prawie jedna czwarta studentów na polskich uczelniach uczęszcza na kierunki inżynierskie, dzięki czemu pracownicy w Polsce posiadają wysokie kompetencje w branży motoryzacyjnej. Duża ilość specjalistów z porządnym wykształceniem przekłada się na bardzo dobre wyniki produkcji i intensywny rozwór infrastruktury.

Wydajność pracowników sektora motoryzacyjnego w Polsce jest niezwykle wysoka i głównie dzięki temu branża ta ma szanse na tak prężny rozwój. Z fabryk na terenie naszego kraju wyjeżdżają ogromne ilości pojazdów o różnym przeznaczeniu - nie tylko osobowych, lecz także ciężarówek i autobusów. Dzięki wykwalifikowanej kadrze każdy z tych egzemplarzy jest wysokiej klasy pojazdem, który może być eksportowany poza nasze granice w celu wzmacniania gospodarki.