Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2022
  • 17 października 2022
  • wyświetleń: 15843

Pszczyna: kara za brak biletu parkingowego w kilka minut

Nasza czytelniczka postanowiła poruszyć temat niesprawiedliwego otrzymania kary za brak biletu parkingowego na starej targowicy w Pszczynie. Kontaktując się z redakcją, opisała sytuację, do której doszło w dniu 30 sierpnia.

Kara za brak biletu parkingowego w kilka minut
Wydruk z parkomatu i wezwanie do zapłaty kary · fot. czytelniczka


Mieszkanka tak opisuje swoje doświadczenia z parkowaniem:

- W dniu 30 sierpnia zaparkowałam samochód, po czym udałam się do pobliskiego sklepu w celu rozmienienia pieniędzy do parkomatu. Gdy wróciłam po zaledwie kilku minutach z paragonem z parkomatu, potwierdzającym wniesienie opłaty, znalazłam za szybą wezwanie do zapłaty "opłaty dodatkowej" (kary).

Jak podkreśla, wszystkie czynności, związane z dokonaniem opłaty, zajęły jej zaledwie kilka minut. Kobieta niezwłocznie skierowała się ze sprawą do kierownika Administracji Zasobów Komunalnych w Pszczynie. AZK nie zdecydowała się jednak na cofnięcie kary.

Nasza czytelniczka podkreśla, że opisując sprawę naszej redakcji, nie ma na celu żalenia się na zaistniałą sytuację. Zależy jej natomiast na nagłośnieniu jej przede wszystkim ze względu na osoby starsze, które w większości nie korzystają z aplikacji mPay do płatności mobilnych i za parkowanie uiszczają należność w parkomacie. Na wniesienie opłaty czy rozmienienie pieniędzy potrzebują też często więcej czasu niż osoby młodsze. Nie mówiąc już o tym, że nie zawsze są w stanie w danym miejscu szybko dostać "drobne", bo np. jest kolejka, brakuje bilonu itp..

Pszczynianka zaproponowała wprowadzenie czasowej rezerwy na wniesienie płatności za parkowanie, by każdy mógł bez stresu i w miarę swoich możliwości dokonać płatności. Wskazała, że w niektórych miastach wdrożono np. 15-minutowy czas na opłacenie miejsca parkingowego.

Zapytaliśmy, czy AZK rozważa taką możliwość. Poprosiliśmy też o odniesienie się do zaistniałej sytuacji.

W piśmie, jakie wpłynęło do naszej redakcji, czytamy:

- Obecnie zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Pszczynie określa uchwała Rady Miejskiej z czerwca 2016 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłat za parkowanie, wysokości opłat dodatkowych oraz sposobu ich pobierania. Zgodnie z uchwałą, opłaty za parkowanie wnosi się niezwłocznie po rozpoczęciu parkowania pojazdu, za pomocą środków pieniężnych, uiszczanych w parkomacie, z wykorzystaniem telefonu komórkowego lub poprzez wykupienie karty abonamentowej. Jednocześnie informujemy, iż w przyszłości planowane są prace nad zmianą uchwały. Są też w toku prace nad projektem zmiany uchwały. AZK w Pszczynie przedstawi burmistrzowi proponowane przez mieszkankę rozwiązanie - informuje dyrektor Administracji Zasobów Komunalnych w Pszczynie, Gabriela Januszewska.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.