pless.pl

Wiadomości

  • 12 października 2022
  • wyświetleń: 333

Soczewki czy okulary — co wybrać?

Materiał partnera:

Po wizycie diagnozującej u okulisty pacjenci często stają przed wyborem zakupu okularów lub soczewek kontaktowych. Odpowiedź na pytanie: Soczewki czy okulary? nie jest jednak wcale prosta. Wybór jest bardzo indywidualny i powinien być dostosowany do naszych potrzeb i trybu życia.

Soczewki czy okulary — co wybrać?


Soczewki czy okulary — różniceSoczewki kontaktowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, które sprawdzi się u wielu osób, ale nie u każdego. Zanim dokonasz wyboru soczewki czy okulary, dobrze przemyśl swoją decyzję, ten artykuł pomoże Ci w jej podjęciu.

Soczewki występują w dwóch wariantach:

  • jednodniowe soczewki kontaktowe,
  • miesięczne lub dwutygodniowe soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku.


Należy również dodać, że z soczewek kontaktowych z powodzeniem może korzystać zarówno krótkowidz, jak i osoba, której diagnoza to nadwzroczność (dalekowzroczność).

Soczewki kontaktowe jednodnioweTo soczewki jednorazowego użytku. Sprawdzą się dla osób, które na co dzień noszą okulary, jednak w niektórych sytuacjach chciałyby z nich zrezygnować. Będą świetnym rozwiązaniem szczególnie, wtedy gdy:

  • jesteś osobą aktywną, okulary często nie sprawdzają się podczas uprawiania sportu,
  • wybierasz się na ważną uroczystość,
  • podczas krótkich wyjazdów, aby nie martwić się o przechowywanie okularów.


Tego typu soczewki są bardzo higienicznym rozwiązaniem, płyn do soczewek nie jest potrzebny do ich pielęgnacji oraz mają długą datę przydatności, dzięki czemu bez obaw możemy je przechowywać w łazienkowej półce i użyć w razie potrzeby.

Soczewki kontaktowe miesięczneMiesięczne soczewki kontaktowe będą dobrym wyborem, gdy stałe chcemy zrezygnować z okularów. W codziennym użytkowani miesięczne soczewki wypadają dużo korzystniej cenowo niż soczewki jednodniowe. Niestety codzienne użytkowanie soczewek nie jest polecane dla osób, które spędzają dużo czasu przed monitorem - w takich warunkach oczy są narażone na wysychanie, co przy założonych soczewkach prowadzi do dużego dyskomfortu.

Jak dbać o soczewki wielorazowego użytku?O miesięczne soczewki kontaktowe należy odpowiednio dbać, żeby nie dopuścić do infekcji oka. Aby móc bezpiecznie korzystać z soczewek miesięcznych, należy kupić płyn do soczewek i regularnie wymieniać płyn do soczewek, znajdujący się w pojemniku na soczewki. Płyn do soczewek wykorzystuje się również do ich mycia i do dezynfekcji pojemnika. Soczewki należy wymieniać co miesiąc, po miesiącu soczewki się zużywają i nie nadają się do dalszego użytku.

Soczewki czy okulary?Decydując się na codzienne korzystanie z soczewek, warto wziąć pod uwagę, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy musieli skorzystać z okularów. W przypadku infekcji lub nadwrażliwości oczu, założenie soczewki kontaktowej może okazać się niemożliwe, dlatego warto jednak mieć zapasową parę okularów. Odpowiedź na padające w salonach okulistycznych pytanie: "soczewki czy okulary", jest uzależniona od bardzo indywidualnych czynników. Zanim podejmie się tę decyzję, warto dokładnie przeanalizować prowadzony tryb życia. Pamiętajmy również, że na rynku dostępne są też jednodniowe soczewki, które pozwalają na dowolność i zamienne stosowanie okularów i soczewek kontaktowych.