Wiadomości

  • 12 października 2022
  • wyświetleń: 2202

Zielony czek dla Goczałkowic. Gmina przyjazna dla czystego powietrza

Gmina Goczałkowice-Zdrój została laureatem Zielonego Czeku 2022 w kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza", w konkursie organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach.

Zielony czek dla Goczałkowic - 10.2022 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


W konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oceniane były działania ekologiczne realizowane w 2021 r. W skali całego województwa śląskiego docenione zostały liczne inicjatywy na rzecz poprawy jakości powietrza podejmowane w gminie. Goczałkowice-Zdrój zostały bowiem "Gminą przyjazną dla czystego powietrza"!

Podczas gali na Stadionie Śląskim w Chorzowie wójt Gabriela Placha w nagrodę za zwycięstwo w tej kategorii odebrała statuetkę i Zielony Czek o wartości 10 tys. zł.

- Ta nagroda cieszy wyjątkowo, bo walka ze smogiem to mój priorytet. Robimy wszystko co możemy, abyśmy w Goczałkowicach oddychali czystym powietrzem. Zdrowie jest przecież najważniejsze - podkreśla Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

- Realizujemy programy ekologiczne, inicjatywy oraz akcje edukacyjne. Jako pierwsi w regionie wprowadziliśmy preferencyjną stawkę podatku dla osób stosujących ekologiczne źródła ciepła. Oferujemy mieszkańcom dofinansowanie do wymiany starych kotłów oraz prac termomodernizacyjnych, zachęcamy do skorzystania z programów rządowych. Ale pamiętamy, jak ważne są edukowanie i uświadamianie mieszkańców. Stąd nasze akcje edukacyjne, w tym zorganizowana we współpracy z Pszczyńskim Alarmem Smogowym instalacja w kształcie płuc, która w ubiegłym roku pokazywała, jaka jest jakość powietrza - dodaje wójt.

Zielony czek dla Goczałkowic - 10.2022
Zielony czek dla Goczałkowic - 10.2022 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Kapituła nagrodziła gminę Goczałkowice-Zdrój za wielotorowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Nagrody przyznano łącznie w czterech kategoriach: Ekologiczna osobowość roku, Gmina przyjazna dla czystego powietrza, Inwestycja proekologiczna roku, Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej.

W tej ostatniej kategorii nagrodę zdobyło Stowarzyszenie "Nie Dokarmiaj Smoga" z Pszczyny, z którym gmina Goczałkowice-Zdrój współpracuje w zakresie działań związanych z walką ze smogiem.

- To jest jeden z największych i najważniejszych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi. Ogromna liczba zgłoszeń, która każdego roku rośnie, pokazuje, że w społeczeństwie cały czas rośnie świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego - wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pierwsze Zielone Czeki z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez WFOŚiGW w Katowicach w 1994 roku. Wśród laureatów są zarówno pasjonaci ochrony środowiska - naukowcy, nauczyciele i dziennikarze, ale także przedsiębiorcy, miasta, gminy i stowarzyszenia.

ar / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj