pless.pl

Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 138

Jak zmienił się rynek pracy w Polsce przez pandemię?

Materiał partnera:

Rynek pracy zmienia się praktycznie z roku na rok. Poszczególne zawody stają się nieco popularniejsze, a inne tracą na wartości ze względu na rozwój nowoczesnych technologii. Obecnie w sklepach człowiek często jest zastąpiony maszynami, które wykonują jego funkcje. Są jednak zawody, gdzie ingerencja człowieka jest niezbędna, a te dodatkowo cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdź, w jakim zawodzie warto szukać pracy w dzisiejszych czasach.

off-site


Poszukiwanie idealnego miejsca zatrudnienia wymaga przede wszystkim poświęcenia czasu oraz własnego zaangażowania. Najciekawsze oferty pracy znajdziesz przede wszystkim na portalach ogłoszeniowych. To właśnie w takich miejscach potencjalni pracodawcy zamieszczają swoje ogłoszenia, by znaleźć jak najlepszych kandydatów na wybrane stanowisko. Wiele branż całkowicie zmieniło sposób funkcjonowania po ogólnoświatowej pandemii, dlatego osoby poszukujące pracę muszą dostosowywać się do aktualnych warunków na rynku.

Olsztyn po pandemii - jak wygląda obecnie rynek pracy?

Jakie zawody są najlepiej płatne po pandemii? Podpowiadamy!Nie da się jednoznacznie określić tego, w jakim zawodzie warto poszukać zatrudnienia w dzisiejszych czasach. W okresie pandemii rynek pracy zmienił się nie do poznania w stosunku do poprzednich lat. Obecnie wiele osób przechodzi na system pracy zdalnej, co przekłada się na znacznie większą popularność zawodów takich, jak:
  • programiści,
  • graficy komputerowy,
  • pracownicy biurowi,
  • specjaliści ds. logistyki,
  • konsultanci telefoniczni.


Można śmiało założyć, że powyższe zawody są obecnie najpopularniejsze jeśli chodzi o polski rynek pracy. Jeśli szukasz nowego miejsca zatrudnienia, koniecznie weź pod uwagę możliwość rozwoju w jednym z wymienionych zawodów. Oczywiście to nie wszystkie możliwości, jakie daje aktualnie rynek w pracy w Polsce.

Pandemia i jej wpływ na polski rynek pracy - co warto wiedzieć?Pandemia spowodowała, że rynek pracy uległ ogromnym zmianom. Podstawowy aspekt to przede wszystkim wejście w życie wielu firm modelu pracy zdalnej. To spowodowało, że przedsiębiorstwa ograniczają koszty zatrudnienia swoich pracowników, a Ty jako potencjalny kandydat masz większą swobodę działania. Kiedy nie ma potrzeby wizyty w firmowym biurze, okazuje się, że koszty, np. dojazdów do pracy są zredukowane praktycznie do zera. Oczywiście niesie to ze sobą także wiele negatywnych aspektów, a mianowicie: brak aktywności fizycznej, mniejsza motywacja do działania oraz mocno ograniczone kontakty międzyludzkie. To może wpływać na stan psychiczny pracowników.

Dwa lata pandemii spowodowały, że najlepiej płatne zawody w Olsztynie i innych miastach na terenie Polski całkowicie się zmieniły. Obecnie na najwyższe płace możesz liczyć w branży IT oraz branży budowlanej. Transport międzynarodowy i krajowy to również popularne zawody w dzisiejszych czasach, gdzie można osiągnąć naprawdę wysokie dochody.

Pandemia spowodowała, że liczba ofert pracy na rynku znacząco się powiększyła. Według danych statystycznych z ostatnich 2 lat rynek pracy w Polsce znacznie się rozrósł. Obecnie to pracodawcy zabiegają o względy potencjalnych pracowników, a nie odwrotnie. Spowodowało to wzrost minimalnych płac oraz większą ilość benefitów pozapłacowych, jakie są proponowane przez zakłady pracy.

Postawa kandydatów o pracę a pandemiaWpływ pandemii na kandydatów o pracę również jest ogromny. Co to oznacza? Otóż w wyniku pandemii i większej liczby ofert pracy na rynku potencjalny kandydaci stali się znacznie pewniejsi siebie i mają wyższe wymogi odnoszące się do nowego miejsca pracy. Wbrew pozorom sytuacja na rynku pracy wcale nie uległa pogorszeniu w ostatnich latach, a wręcz przeciwnie.

Niestety, ale pojawiło się też wiele czynników, które zniechęcają kandydatów do zmiany pracy i aplikowania na nowe stanowiska. To przede wszystkim zbyt niska propozycja płacy, brak dodatkowych benefitów oraz zbyt mało szczegółów zamieszczonych w ogłoszeniu o pracę, które dotyczyłyby opisu stanowiska.

Czy warto szukać nowej pracy po pandemii?Zdecydowanie warto szukać nowych ofert pracy i próbować zmienić swoje miejsce zatrudnienia po pandemii. Jeśli Twój aktualny pracodawca nie wykazuje chęci zwiększenia płacy minimalnej lub nie zgadza się na pracę zdalną, chociażby częściową - nie zwlekaj i poszukaj nowego miejsca pracy. Warto dodać, że osoby, które zmieniały pracę w czasie trwania pandemii odbyły rozmowy kwalifikacyjne oraz szkolenia praktycznie w 100% zdalnie.

Obecnie wiele firm, aby zmniejszyć koszty działania, wciąż pozostaje w takim systemie działania. Dzięki temu procesy rekrutacyjne odbywają się znacznie szybciej, a nowy pracownik staje się gotowy do pracy nawet po kilku dniach. Podsumowując - pandemia mocno wpłynęła na rynek pracy w Polsce oraz na całym świecie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że to właśnie pracownicy dyktują obecnie warunki zatrudnienia, a pracodawcy muszą się do nich dostosować, by znaleźć jak najlepszych specjalistów dla swojego przedsiębiorstwa i mieć możliwość dalszego rozwoju.