Wiadomości

 • 11 października 2022
 • 19 października 2022
 • wyświetleń: 1355

Wpływ inflacji na wybory zawodowe Polaków - co powinien wiedzieć pracodawca?

Materiał partnera:

Inflacja uderzyła zarówno w pracodawców, jak i pracowników. Jako pracodawca stoisz przed niełatwym wyzwaniem zoptymalizowania budżetu firmy, jak również znalezieniem odpowiedzi na rosnące obawy zatrudnionych. Przeczytaj, czego boją się pracownicy i jak to wpływa na ich decyzje zawodowe.

Wpływ inflacji na wybory zawodowe Polaków - co powinien wiedzieć pracodawca?


Spis treści:

 • Jak inflacja wpłynęła na rynek pracy?
 • Jakie opcje ma pracodawca, który nie może sobie pozwolić na podwyżki?
 • Jak przyciągnąć nowych pracowników do firmy?
 • Ile kosztuje opublikowanie ogłoszenia o pracę?


PodsumowanieWiększość Polaków zwraca coraz większą uwagę na wysokość swoich zarobków. Na znaczeniu zyskała także stabilność zatrudnienia. Podczas gdy młodzi pracownicy byliby skłonni przyjąć bardziej lukratywną ofertę pracy, Polacy po 35. roku życia wysoko cenią sobie stabilizację i znane środowisko pracy. W związku z inflacją wielu z nich jednak czuje się zmuszonych do szukania poprawy finansowej sytuacji u konkurencji. Pracodawca może zatem usiłować zatrzymać pracowników nie tylko za pomocą podwyżek, ale też umowy o pracę na czas nieokreślony i innych benefitów, pozwalających zaoszczędzić na codziennych wydatkach, jak praca zdalna czy catering.

Jak inflacja wpłynęła na rynek pracy?Inflacja sprawiła, że mobilność zawodowa, która poprzednio była już wysoka, teraz jeszcze bardziej się zwiększyła. Dotyczy to zwłaszcza młodych pracowników. W badaniu Pracuj.pl "Nowe oblicza pracy": wpływ inflacji na postawy i sytuację pracowników [1] aż 44% Polaków przyznało, że jest bardziej skłonnych do przyjęcia oferty lepiej płatnej pracy niż zaledwie przed rokiem. Jednak poprawy sytuacji finansowej szukamy nie tylko poprzez zmianę miejsca zatrudnienia. Prawie połowa osób, które wzięły udział w badaniu, starała się o podwyżkę w związku z rosnącymi cenami.

Niepewność finansowa powoduje sprzeczne ze sobą reakcje. Z jednej strony, Polacy pragną zarabiać więcej, z drugiej - doceniają stabilność zatrudnienia. Zmiana pracy na inną, nawet lepiej płatną, wiąże się z ryzykiem opuszczenia znanej firmy i spróbowania swoich sił w nowym środowisku. Taka decyzja oznacza, że pracownik musi liczyć się z wieloma znakami zapytania. A co jeśli nie przejdzie okresu próbnego w nowym miejscu? Albo relacje w zespole nie będą się układały?

Często powody, dla których członek Twojego zespołu rozgląda się za nową posadą, pozostawiają pole do negocjacji.

Jakie opcje ma pracodawca, który nie może sobie pozwolić na podwyżki?Po pierwsze postaraj się zrozumieć sytuację i motywacje pracownika. Spróbuj unikać obwiniania ("tyle w Ciebie zainwestowałem"). Zapytaj, jakie oczekiwania musiałyby zostać spełnione, żeby chciał pozostać w firmie.

Rozważ również następujące rozwiązania:

 • Szczerze porozmawiaj z całym zespołem, poinformuj ich o sytuacji finansowej firmy i podziękuj za lojalność. Przedstaw plan, jaki masz na wzrost przychodów i oszacuj, ile może zająć jego wdrożenie. Szanse są, że pracownicy będą wdzięczni za transparentność i partnerskie traktowanie.
 • Zaproponuj możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, dzięki czemu pracownicy zaoszczędzą na wydatkach i czasie związanym z transportem.
 • Zorganizuj zniżki na catering lub darmowe firmowe obiady, dzięki czemu pracownicy mniej zapłacą również za wyżywienie.
 • Jeśli do tej pory jej nie posiadają, zaoferuj pracownikom podpisanie umowy na czas nieokreślony.
 • Wynegocjuj korzystniejsze ubezpieczenie zdrowotne.


Jeżeli mimo to pracownicy zdecydują się odejść, zakończ współpracę w dobrym stylu. Nie warto ostatnią nieprzyjemną rozmową zepsuć pozytywnego wrażenia, jakie mieli dotychczas o przedsiębiorstwie. Pamiętaj, że nie chodzi tu tylko o opinię pojedynczej osoby, ale także o jej wpływ na rodzinę i znajomych czy reputację firmy w mediach społecznościowych.

Jak przyciągnąć nowych pracowników do firmy?Co może zrobić pracodawca, który pomimo inflacji potrzebuje nowych członków zespołu?

Ogłoszenie, które ma szanse zaapelować do kandydatów, powinno przede wszystkim posiadać widełki płacowe. Aż 71% szukających zatrudnienia Polaków twierdzi, że chętniej odpowie na ofertę pracy, posiadającą informację o szacunkowych zarobkach.

Drugim najważniejszym czynnikiem dla wielu kandydatów jest dogodna lokalizacja. Aby ułatwić dojazd do miejsca pracy, możesz zaproponować w ogłoszeniu darmowy parking, bilet miesięczny na transport publiczny czy służbowy samochód. Jeżeli chcesz się zainspirować i poszerzyć wiedzę na temat dbania o potencjalnych jak i obecnych pracowników - sprawdź porady od Pracuj.pl dla przedsiębiorców na: https://poradydlafirm.pracuj.pl/

Ile kosztuje opublikowanie ogłoszenia o pracę?W tych niestabilnych czasach, gdy koszty utrzymania firmy ciągle rosną, pracodawcy starają się ograniczać wydatki. Warto jednak pamiętać, że rozpoczynając rekrutację, to gdzie zamieścimy ogłoszenie o pracy wpłynie na ilość i jakość aplikacji których później możemy się spodziewać. Lepszej jakości CV znacznie skracają proces znalezienia nowego pracownika, a tym samym oszczędzają kosztów na późniejszym etapie. Zdając sobie sprawę z dylematów, przed którymi stają pracodawcy, serwis Pracuj.pl wychodzi naprzeciw potrzebom i możliwościom finansowym małych i średnich firm. Każdy może indywidualnie wycenić swoje ogłoszenie wchodząc na stronę dlafirm.pracuj.pl i podając stanowisko oraz lokalizację miejsca pracy. Oferta jest tak przygotowana, że to pracodawca wybiera czy zależy mu na niższej cenie i mniejszej liczbie dodatków, czy wariancie bogatym w opcje dodatkowe.

Sam proces publikacji oferty jest bardzo intuicyjny. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, a następnie w 4 prostych krokach dodać ogłoszenie, które będzie widoczne natychmiast po opłaceniu zamówienia. Wtedy nie pozostaje już nic innego jak czekać na CV od kandydatów!

Dodatkowo, każdy nowy klient otrzymuje 40% zniżki na pierwsze ogłoszenie. To oznacza, że Twoja firma może zaistnieć w serwisie odwiedzanym codziennie przez tysiące kandydatów już od 35,64 zł.

PodsumowanieZ badań Pracuj.pl wynika, że większość Polaków coraz bardziej martwi się wysokością swojej pensji. Obawy związane z inflacją pchają rosnącą liczbę pracowników do szukania nowego, lepiej płatnego zajęcia. Z drugiej strony, na znaczeniu zyskała stabilność zatrudnienia, zwłaszcza wśród osób po 35. roku życia. Odejściu pracowników mogą zatem zapobiec podwyżki, lecz również umowa bezterminowa, korzystne ubezpieczenie zdrowotne czy praca zdalna, pozwalająca zaoszczędzić na paliwie.

[1] Raport Pracuj.pl "Nowe oblicza pracy", dostępny pod adresem https://media.pracuj.pl/189392-polski-pracownik-w-obliczu-inflacji-badanie-pracujpl; dnia 22.09.2022 r.