Reklama

Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 2370

Rudołtowice, Studzionka i Łąka nagrodzone podczas Forum Sołtysów

W ubiegłym tygodniu w Wiśle odbyło się Forum Sołtysów. Wydarzenie było okazją, aby rozstrzygnąć konkurs "Piękna Wieś Województwa Śląskiego". Laureatem konkursu zostało sołectwo Rudołtowice reprezentowane przez sołtyskę Joannę Skrzypczyk. Nagrodzony został również Ireneusz Gruszka, który zdobył drugie miejsce w konkursie na najlepszego sołtysa! Odebrał także nagrodę za odnowienie starych nagrobków na cmentarzu ewangelickim.

Rudołtowice, Studzionka i Łąka nagrodzone podczas Forum Sołtysów
Rudołtowice, Studzionka i Łąka nagrodzone podczas Forum Sołtysów - 10.2022 · fot. UM Pszczyna


Inicjatywa sołtysa Studzionki, związana z renowacją nagrobków zyskała uznanie w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. O tym projekcie pisaliśmy jesienią ubiegłego roku w artykule: [ZDJĘCIA] "Przestrzeń pamięci" na cmentarzu w Studzionce.

Dariusz Grajcarek, sołtys Łąki miał natomiast okazję odbierać nagrodę w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje, gdzie Mikołaje w Łące zdobyły III miejsce.

- Województwo Śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne - powiedział w transmisji online Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, który ze względu na obowiązki służbowe nie mógł spotkać się z uczestnikami wydarzenia.

W pierwszym dniu Forum uczestniczyli m.in. radni Sejmiku: przewodniczący Jan Kawulok, wiceprzewodnicząca Beata Kocik, Agnieszka Biegun, Maria Materla, Bartłomiej Kowalski, Zbigniew Przedpełski i Jarosław Szczęsny.

- Forum Sołtysów jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń ludzi, którzy doskonale wiedzą, jaka jest specyfika śląskich wsi. Konkurs natomiast pokazuje, jak wiele ciekawych projektów realizowanych jest w sołectwach. Mamy ogromny powód do dumy. Rudołtowice zwyciężyły w konkursie na najpiękniejszą wieś województwa. Przejęły tytuł po Studzionce, która rok temu zwyciężyła w konkursie - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Gratuluję wszystkim i dziękuję za ogromne zaangażowanie i pracę na rzecz lokalnej społeczności - dodaje burmistrz Skrobol.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.